«Սիրելի' հայրենակիցներ,
Լրանում է աղետաբեր պատերազմի տարելիցի նախօրյակին, հազարավոր երիտասարդների կորստի ցավի, գերության կամ անհայտության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների անորոշ ճակատագրերի, մեր հոգու և մարմնի չսպիացող վերքերի, ընդհատված երազանքների պայմաններում:
Լրանում է մի ժամանակ, երբ աշխարհի հետ միասին պարտադրված ենք դիմագրավել կորոնավիրուսի համավարակին:
Լրանում է մի ժամանակաշրջանում,
երբ երկիրը մեր միասնական ուսի, մեր մտքի ու համատեղ ջանքի մեծագույն կարիքն ունի,
երբ մեր ինքնությունն առավել խորությամբ հասկանալու և այն պաշտպանելու անհրաժեշտություն կա,
երբ միասնականության ու միմյանց լսելու, հասկանալու,
փոխադարձ հարգանքի ու հանդուրժողականության,
միմյանց ցավը կիսելու և միմյանց սատար լինելու խիստ կարիք կա:
30 տարի առաջ նույնպես, ինչպես այսօր, մեր ժողովրդի համար բարդ ժամանակահատված էր, և կրկին նույն հարցադրումը՝ կկարողանա՞նք հաղթահարել և ինչպե՞ս:
Եվ հաղթահարեցինք. 1991թ.սեպտեմբերի 21-ին իրականություն դարձրեցինք մեր բազմամյա երազանքը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեցինք անկախ պետություն:
Ընդ որում, ոչ ոք մեզ անկախությունը չնվիրեց: Մենք ինքներս ձգտեցինք, պայքարեցինք և հասանք: Հասանք ոչ միայն կամքի ու նվիրվածության, այլև մեր հայրենակիցներից շատերի կյանքի գնով:
Վերստին խոնարհվում եմ բոլոր նրանց հիշատակի առաջ, ովքեր իրենց զոհաբերեցին Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության, Արցախի ազատության և անվտանգության համար:
Խորին հարգանքս եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել անկախության ձեռքբերման մեջ:
30 տարվա ընթացքում տարբեր օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով չենք կարողացել լիարժեք իրացնել անկախության ընձեռած հնարավորությունը, չենք կարողացել զարգացնել հաղթանակն ու հաջողությունը:
Կարծես թե դրա համար ամեն ինչ առկա էր՝ երազանքից մինչև գաղափար, ոգևորությունից մինչև կամք, անցյալի փորձից մինչև ապագայի ձգտում:
Մինչդեռ այսօր պարզվում է, որ ըստ արժանվույն չենք գնահատել այն, ինչ ունեինք: Ավելին, թերագնահատել ենք ինչպես ձեռքբերումները, այնպես էլ կորուստները:
Մեր ոգին ծառայեցրել ենք ոչ այնքան իրական հաջողություն ստեղծելուն, որքան ցանկալի հաջողությամբ ուրախանալուն:
Շուրջ երեսուն տարի անց ստացած հարվածը, ցավոք, նոր պատերազմի տեսքով էր...
Այսօր միահյուսվում են մեր երկրի և ժողովրդի պատմությունը, ներկան և ապագան: Մենք պետք է դասեր քաղենք անցյալից: Միևնույն ժամանակ, չպետք է թույլ տանք, որ անցյալը կաշկանդի մեզ առաջ քայլել:
Մեր հայրենիքի կարեւորագույն խնդիրը մնում է և դեռ երկար ժամանակ լինելու է ազգային անվտանգությունը։ Մենք պարտավոր ենք ամեն ինչ անել մեր անվտանգության համակարգն ամրապնդելու համար: Առանց ուժեղ անվտանգության համակարգի չի կարող լինել ո՛չ զարգացում, ոչ էլ առաջընթաց:
Պետք է ավելի շատ ջանքեր ուղղենք մեր Հայրենիքի՝ Հայաստան ու Արցախի ապագային միտված զարգացմանը: Բայց նախ և առաջ պետք է իրականության մեջ, այլ ոչ թե զգացմունքային դաշտում գնահատենք ու գիտակցենք անկախ պետականության կենսական արժեքը:
Պետականությունը դառնում է իրողություն, երբ ապրում է մեր մեջ, մեր աշխատանքում, մեր կենսակերպում, մեր ընտանիքում, մեր մտածողության մեջ:
Մենք պետք է ունենանք ազգային և պետական հստակ օրակարգ, տեսլական և ծրագիր, որոնք պետք է նաև ուղղորդեն մեր գործողությունները մեր գործընկերների հետ շփումներում և ընդհանրապես միջազգային հարաբերություններում:
Մեզ անհրաժեշտ է ազգային ինքնության և պետականության խորին գիտակցում:
Անհրաժեշտ է միասնություն՝ Հայրենիքը դարձնելու անվտանգ, պաշտպանունակ, ուժեղ և բոլոր առումներով առողջ պետություն:
Անհրաժեշտ է համբերություն և այն բանի գիտակցում, որ դժվարությունները ժամանակավոր են, և մենք կարող ենք դրանք հաղթահարել:
Անհրաժեշտ է հեռատեսություն՝ անգամ ներկայիս իրավիճակում տեսնելու նոր հնարավորություններ:
Անհրաժեշտ է իրատեսություն, իրականության վերարժևորում. վերամեկնարկի կարիք ունի ոչ միայն պետությունը, այլև պետականության մեր զգացողությունը, այն կորցնելու հնարավոր վտանգի հետևանքների գիտակցումը:
Պետք է կարողանանք գլուխներս բարձր և մեջքներս ուղղած դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից և շարժվել առաջ՝
համերաշխության ու հանդուրժողականության, ազգային համաձայնության մթնոլորտում,
միմյանց աչքերին արժանապատվորեն, ուղիղ և ազնվորեն նայելու համարձակությամբ,
ձևականությունից, ամբոխահաճությունից հրաժարվելու և իրական քայլեր անելու հաստատակամությամբ,
Հայրենիքը՝ Հայաստանը և Արցախը, անվտանգ և բարգավաճ դարձնելու նպատակաուղղվածությամբ:
Պատմությունը հիշում է թե՛ պարտություննները, թե՛ հաղթանակները: Պետք է կարողանանք որպես պետություն, որպես ժողովուրդ, որպես հասարակություն ապրել այնպես, որ պատմությանը պարտադրենք մեր մասին վկայել միայն ձեռքբերումների և հաղթանակների միջոցով:
Անկախության տոնը միավորում է բոլորիս՝ Հայաստանից մինչև Արցախ ու Սփյուռք: Թող միասնության այս զգացումը մեզ օգնի հասնելու համազգային, համահայկական ու համապետական նպատակներին:
Աստված պահապան մեր Հայրենիքին և մեր ժողովրդին Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում»,- նշված է նախագահի ուղերձում:

Armenian President: "Statehood becomes a reality when it lives in us"
Armenian President Armen Sarkissian issued the following statement today to mark the 30th anniversary of Armenia’s independence.
Dear citizens of the Republic of Armenia,
Today is the 30th anniversary of declaring the independence of the Republic of Armenia.
It occurs in a critically difficult situation, with many problems and challenges.
It occurs on the eve of the completion of the first year of the disastrous war, in the conditions of pain for the loss of thousands of young people, uncertain destinies of our compatriots in captivity or the unknown, incurable wounds of our souls and bodies, and interrupted dreams.
It occurs at a time when together with the world, we have to fight the coronavirus.
It occurs at a time
when the country is in great need of our united shoulders, our minds, and our joint efforts,
when there is a need to understand and defend our identity more deeply,
when we strongly need unity and listening to each other, understanding, mutual respect and tolerance, sharing pain, and supporting each other.
As it is today, it was also a difficult period for our people thirty years ago, and again there was the same question: shall we be able to overcome it and how?
And we did overcome. On September 21, 1991, we turned our dream of many years into reality with the independent Republic of Armenia.
Moreover, nobody gave us independence. We tried, we fought, and we achieved. We achieved it not only at the cost of our will and devotion but also at the expense of the lives of many of our compatriots.
I once again bow to the memory of all those who sacrificed themselves for the independence, sovereignty, freedom, and security of Artsakh.
I extend my most profound respect to all those who have contributed to the achievement of independence.
For thirty years, due to various objective and subjective reasons, we have not been able to fully realize the opportunity provided by independence, develop our victory and success.
Everything seemed to be there for it, from the dream to the idea, from the excitement to the will, from the experience of the past to the pursuit of the future.
Meanwhile, today it turns out that we did not appreciate what we had. Moreover, we underestimated both the gains and the losses.
We have used our spirit not so much for creating real success as for rejoicing in the desired success.
The blow received about thirty years later, unfortunately, was in the form of a new war...
Today, the history of our country, the people, the present, and the future are intertwined. We must learn from the past. At the same time, we must not let the past hinder us from moving forward.
National security is and will remain the most significant issue for our Homeland for a long time. We must do everything we can to strengthen our security system. Without a strong security system, there can be no development or progress.
We must make more efforts for the future development of our Motherland, Armenia, and Artsakh. But first, we must assess and realize the vital value of an independent state realistically, not emotionally.
Statehood becomes a reality when it lives in us, in our work, in our way of life, in our family, and in our way of thinking.
We must have a clear national and state agenda, vision and program, which must also guide our actions in the contacts with our partners and international relations, in general.
We need a deep awareness of our national identity and statehood.
We need unity to make our Homeland a safe, defensive, strong, and healthy state in all respects.
We need patience and awareness to realize that difficulties are temporary, and we can overcome them.
We need farsightedness to see new opportunities even in the current situation.
We need realism and a revaluation of reality. It is not only the state that needs restarting but also our feeling of statehood and the awareness of the consequences of the possible danger of losing it.
We must get out of the situation with our heads held high, our backs straight, and move forward:
in an atmosphere of solidarity, tolerance, and national accord,
with the courage to look into each other's eyes with dignity, straight, and honestly,
with the persistence in renouncing pretence and populism, and taking actual steps,
with the aim of making our Homeland, Armenia and Artsakh, secure and prosperous.
History remembers both defeats and victories. We must be able to live as a state, as a people, and as a society in such a way that to make history testify about us only through achievements and victories.
Independence Day unites all of us, from Armenia to Artsakh and the Diaspora. May this sense of unity help us achieve our national, pan-Armenian and state goals.