Նախագահ Բայդենի շնորհավորական ուղերձը վարչապետ Փաշինյանին՝ Հայաստանի անկախության երեսնամյակի առթիվ
ԱՄՆ դեսպանատունը տարածել է նախագահ Բայդենի շնորհավորական ուղերձը վարչապետ Փաշինյանին՝ Հայաստանի անկախության երեսնամյակի առթիվ։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
«Մեծարգո վարչապետ,
Ամերիկյան ժողովրդի անունից Ձեզ և հայ ժողովրդին մաղթում եմ ուրախ ու ապահով Անկախության օր։
Մեր երկու երկրները միավորված են պատմական, ընտանեկան, բարեկամական կապերով, այդ թվում՝ 1.5 միլիոն ամերիկահայերով, որոնք իրենց ներդրումն են ունենում մեր երկկողմ կապերը հարստացնելու ու ամրապնդելու հարցում։ Այս տարի մենք կտոնենք մեր երկու երկրների երկկողմ հարաբերությունների 30 տարին։ Մենք պատրաստ ենք եկող տարիներին շարունակել աջակցությունը հայ ժողովրդին՝ ժողովրդավարական իր ուղին անցնելիս` աջակցելով մասնավորաբար ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, մարդու իրավունքների առաջ մղման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և իրավունքի գերակայության ապահովման Ձեր ջանքերին։
Վերջին տարվա ընթացքում հայ ժողովուրդը մարտահրավերների բախվեց, այդ թվում եղան մարդկային ողբերգական կորուստներ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մարտական գործողություններով։ Կիսելով հայ ժողովրդի վիշտը՝ մենք ձեռք-ձեռքի տված կաշխատենք Ձեր կառավարության հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և այլ տարածաշրջանային ձևաչափերով՝ խթանելու տարածաշրջանային կայունությունն ու կարգավորելու հակամարտությունը։ Միացյալ Նահանգները կշարունակի միջոցներ գործադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։
Ի վերջո, մենք հանձնառու ենք շարունակել համագործակցությունը նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, որի նպատակով Միացյալ Նահանգները Հայաստանին հատկացրել է ավելի քան 14.2 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Այս համավարակի շրջանում մենք կշարունակենք միասին աշխատել նաև տնտեսության գլոբալ և ներառական առողջացման հարցում։

Biden to Pashinyan: "I wish you and the Armenian people a safe and happy Independence Day"
U.S. President Joe Biden sent the following statement today to Armenian PM Nikol Pashinyan on Armenian Independence Day. The U.S. Embassy in Armenia released the statement.
Dear Mr. Prime Minister:
On behalf of the American people, I wish you and the Armenian people a safe and happy Independence Day.
Our two nations are bonded by history, family, and friendship, including 1.5 million Armenian-Americans whose contributions enrich and strengthen our bilateral ties. This year, we will mark 30 years of bilateral relations between our countries. We look forward to continuing to support the Armenian people on your democratic journey in the years ahead, including by supporting your efforts to strengthen your democratic institutions, advance human rights, combat corruption, and uphold the rule of law.
The Armenian people have faced challenges over the last year, including the tragic loss of life in the fighting in the Nagorno Karabakh conflict. As we mourn with the people of Armenia, we will work hand in hand with your government, including through the OSCE Minsk Group and other regional formats, to promote regional stability and conflict resolution. The United States will continue to advocate for the release of all Armenian detainees held in Azerbaijan.
Finally, we are committed to our continued cooperation in the fight against COVID-19. The United States has contributed over $14.2 million to Armenia in the fight against COVID-19, and we will continue working together to advance an inclusive global economic recovery in the wake of this pandemic.