474.3 մլրդ դրամ՝ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի կառուցման համար
Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի շրջանակում Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի (այդ թվում՝ Բարգուշատի թունելի) կառուցման ներդրումային ծրագրի իրականացումը Կառավարությունն այսօր սահմանեց որպես առաջնահերթություն:
Ծրագրով նախատեսված շինարարական աշխատանքների արժեքը կազմում է շուրջ 474.3 մլրդ դրամ։
Ըստ որոշման հիմնավորման՝ առաջնահերթությունը պայմանավորված է նրանով, որ դրա իրականացումը հնարավորություն կտա արդիականացնել Իրանին կապող ճանապարհահատվածը, մեծացնել հետաքրքրությունը Հայաստանի տարածքով տարանցիկ երթևեկության նկատմամբ, ապահովել Հայաստանի հարավային շրջանների անվտանգությունը, ապահովել ճանապարհային անվտանգության պահանջվող մակարդակը, նպաստել հարավային շրջանների (Արարատի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզեր) տնտեսական զարգացմանը և որպես արդյունք՝ նշված մարզերի բնակչության կենսամակարդակի բարելավմանը:
Նախատեսվում է իրականացնել 100 կմ/ժամ հաշվարկային արագությամբ շուրջ 60 կմ ընդհանուր երկարությամբ նոր ճանապարհահատվածի, այդ թվում՝ 4.7 կմ ընդհանուր երկարությամբ կամուրջների և 12.5 կմ ընդհանուր երկարությամբ թունելների (ամենաերկարը` Բարգուշատի թունելն է, որի երկարությունը կկազմի շուրջ 8.6 կմ) կառուցման աշխատանքներ։
«Սրանով թևակոխում ենք Հյուսիս–հարավ ճանապարհի Սիսիան–Քաջարան հատվածի շինարարական գործընթացի մեկնարկի փուլ։ Հիմա արդեն մրցութային փաթեթներն ենք պատրաստելու և հայտարարելու ենք միջազգային մրցույթ, և հույս ունենք, որ 2022 թվականի ավարտին արդեն շինարարության նախնական փուլը կմեկնարկի»,- նախագծի քննարկման ժամանակ հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հյուսիս-հարավ ծրագրի իրականացման համար մինչ օրս վարկային պայմանագրեր են կնքվել Ասիական զարգացման (ԱԶԲ), Եվրոպական ներդրումային (ԵՆԲ) բանկերի և Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի հետ:

474.3 млрд драмов – на строительство дорожного участка Сисиан-Каджаран
Проект строительства дорожного участка Сисиан-Каджаран (включая Багрушатский туннель) в рамках инвестиционной программы дорожного коридора Север-Юг признан приоритетным. Стоимость строительных работ составляет около 474.3 млрд драмов.
Согласно обоснованию решения, которое было представлено сегодня на заседании правительства, приоритет проекта обусловлен тем, что его реализация позволит модернизировать дорогу, связывающую Армению с Ираном, повысить интерес к транзитному движению через территорию нашей страны, обеспечить безопасность ее южных регионов и необходимый уровень дорожной безопасности, способствовать экономическому развитию южных регионов (Арарат, Вайоц дзор, Сюник), что приведет к повышению жизненного уровня населения указанных областей.
Планируется построить новый дорожный участок протяженностью 60 км, в том числе мосты общей длиной 4,7 км и туннелей длиной 12,5 км. Самый длинный из них – Баргушатский, протяженность которого составит 8,6 км.
“Тем самым мы даем старт строительству участка Сисиан-Каджаран дороги Север-Юг. Мы уже можем объявить международный тендер и надеемся, что к концу 2022 года начнется предварительный этап строительства”,- заявил в ходе обсуждения проекта премьер-министр Никол Пашинян.
С целью осуществления проекта Север-Юг были заключены кредитные договоры с Азиатским банком развития, Европейским инвестиционным банком и Евразийским фондом стабилизации и развития.