ՔԿ․ պատերազմում զոհվել է 3781 անձ, անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը
Քննչական կոմիտեում (ՔԿ) շարունակվում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, քաղաքացիական բնակիչներին զինծառայողներից չտարբերակելու և Արցախի խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու, մասնավորապես՝ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչ ընտրովի հարձակման օբյեկտներ դարձնելու և հրետակոծելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու փաստերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
ՔԿ-ից հայտնում են, որ քրեական գործի շրջանակներում պարզվել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախում և Հայաստանում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3781 անձ։ 2021 թվականի սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ անհայտ է 231 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։
Մինչև օրս Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր թվով 108 զինծառայող և քաղաքացիական անձ:

3781 погибший, 231 пропавший без вести: СК представил данные о потерях армянской стороны в последней Арцахской войне
В Следственном комитете РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу о развязывании военно-политическим руководством Азербайджана агрессивной войны против Арцаха, использовании наемников в ходе военных действий, применении запрещенных методов и средств ведения войны, намеренном таргетировании гражданского населения и мирных населенных пунктов Арцаха, серьезных нарушениях норм международного гуманитарного права.
Как сообщили в СК, в рамках уголовного дела установлено, что вследствие развязанной Азербайджаном агрессии в Арцахе и Армении погиб 3781 человек. По состоянию на 27 декабря 2021 г. пропавшим без вести считается 231 военнослужащий, неизвестно местонахождение 22 гражданских лиц.