Վրաստանի հայկական համայնքի 35 կազմակերպություններ դիմել են նախագահին, խորհրդարանի նախագահին և գլխավոր դատախազին
2012 թ. ապրիլի 24-ին, Հայոց Եղեռնի 97-րդ տարելիցին, Վրաստանի խորհրդարանի անդամ պարոն Ջոնդի Բաղաթուրիան խորհրդարանում ելույթի ժամանակ շոշափեց հայկական ծագումով Վրաստանի քաղաքացիների համար առավել ցավագին հարցը՝ Հայոց Եղեռնի հարցը, որին հետեւեց Վրաստանի խորհրդարանի այլ անդամի, Մառնեուլի շրջանի մեծամասնական պատգամավոր պարոն Ազեր Սուլեյմանովի բավականին կոպիտ եւ ոչտեղին արձագանքը:
Մառնեուլիից Խորհրդարանի մեծամասնական անդամին չհամապատասխանող արձագանքը վիրավորական է ոչ միայն այն պատճառով, որ այն դիտում էր Հայոց Եղեռնի փաստը բացասական ենթատեքստում, այլեւ այն պատճառով, որ ադրբեջանցի պատգամավորն արեց հրապարակային ռասիստական արտահայտություններ հայ ժողովրդի հասցեին: Վրաստանի Սահմանադրության 52 Հոդվածի 4 կետի համաձայն՝ «Խորհրդարանի անդամը խորհրդարանում կամ նրա սահմանից դուրս պարտականություններ կատարելիս արտահայտած կարծիքների եւ տեսակետների համար չի կրում քրեական պատասխանատվություն», չնայած ռասիստական գաղափարների հրապարակային արտահայտումը չի կարող դիտվել խորհրդարանայինների կողմից իրենց կարծիքները ազատ արտահայտելու ենթատեքստում: Այդպիսի արարքները պետք է դիտվեն Վրաստանի քրեական օրենսդրության 1421 Հոդվածի ենթատեքստում, որը բարձրաձայնում է, որ «ռասիստական ճնշումը, այսինքն՝ արարքը, իրականացված ազգայնական կամ ռասսայական թշնամություն սերմանելու նպատակով կամ ազգային արժանապատվության վիրավորումը... պատժվում է ազատազրկմամբ մինչեւ երեք տարի ժամկետով»:
Տվյալ փաստի կապակցությամբ Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը (օմբուդսմենը) նույն օրն եւեթ տարածեց արտակարգ հայտարարություն, որտեղ ասված է. «Ցավոք, Ազեր Սուլեյմանովը ազգային ծագումը ընդգծեց նսեմացնող, վիրավորական ենթատեքստում եւ այդպիսով փորձեց վարկաբեկել ընդդիմախոսին: Զայրացուցիչ է, որ արտահայտությունների հեղինակ է հանդիսանում Վրաստանի խորհրդարանի անդամը, որի վրա, իմ կարծիքով, այս հարցում դրված է առանձնահատուկ պատասխանատվություն»:
Ազեր Սուլեյմանովը, որպես «Միասնական ազգային շարժում» քաղաքացիների քաղաքական միավորման անդամ, խախտեց նաեւ կուսակցության Սահմանադրության 3 Հոդվածի 8-րդ կետի պահանջը, որը կուսակցության անդամին արգելում է Վրաստանի օրենսդրությանը հակասող եւ կուսակցության անունը եւ պատիվը արատավորող արարք իրականացնել: Հարկ է նշել, որ Ազեր Սուլեյմանովի արտահայտությունները եւ հայ ժողովրդի դեմ ուղղված ռասիստական արտահայտությունները զգալիորեն վատթարացնում են «Միասնական ազգային շարժման» վարկանիշը ինչպես մեր հայրենիքի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս:
Վրաստանի խորհրդարանի անդամ, Մառնեուլի շրջանի մեծամասնական պատգամավոր, «Միասնական ազգային շարժում» քաղաքացիների քաղաքական միավորման անդամ Ազեր Սուլեյմանովի կողմից բարոյական նորմերը խախտելու եւ ենթադրական հանցագործություն կատարելու պատճառով, նախատեսված Վրաստանի քրեական օրենսդրության 1421 Հոդվածով, այսօր Վրաստանի հայկական համայնքի 35 կազմակերպություններ Սամցխե-Ջավախքից, Քվեմո-Քարթլիից, Աջարիայից և Թբիլիսիից դիմել են.
1.    Վրաստանի նախագահ պարոն Միխեիլ Սաակաշվիլիին, որպես «Միասնական ազգային շարժման» նախագահի, որպեսզի նա ձեռնարկի միջոցներ իր վրա դրված իրավասություններով եւ վերանայի Ազեր Սուլեյմանովի՝ «Միասնական ազգային շարժում» քաղաքացիների քաղաքական միավորման անդամության նպատակահարմարության, ինչպես նաեւ կուսակցությունից նրան վտարելու հարցը:
2.    Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ, պարոն Դավիթ Բաքրաձեին, որպեսզի նա, հաշվի առնելով Վրաստանի Սահմանադրության 52 Հոդվածի 2-րդ կետի պահանջները, Վրաստանի խորհրդարանին առաջադրի, խորհրդարանի անդամ Ազեր Սուլեյմանովի նկատմամբ, Վրաստանի քրեական օրենսդրությամբ նախատեսված, միջոցառումներ իրականացնելու թույլ տալու հարցը՝ Վրաստանի քրեական օրենսդրության 1421Հոդվածով նախատեսված, հանցագործության նշանները բացահայտելու  նպատակով:
3.    Վրաստանի գլխավոր դատախազ, պարոն Մուրթազ Զոդելավային, որպեսզի Վրաստանի Դատախազությունը հարուցի քրեական գործ Ազեր Սուլեյմանովի նկատմամբ, Վրաստանի քրեական օրենսդրության 1421Հոդվածով նախատեսված հանցագործության նշանները բացահայտելու նպատակով:

On April 24, 2012, the 97th anniversary of the Armenian Genocide, Georgian Parliament MP Mr. Jondi Baghaturia, while making a statement in the parliament, touched upon the most painful topic for the Georgian citizens of Armenian origin – the subject of the Armenian Genocide. This statement caused crude and inappropriate reaction of another Georgian MP, the majority deputy of Marneuli district, Mr. Azer Suleymanov.
Mr. Suleymanov’s incoherent reaction was abusive not only because it considered the fact of the Armenian Genocide in a negative context, but due to the public racist statements made by the MP concerning the Armenian nation. Even though paragraph 4 article 52 of the Constitution of Georgia states that “A member of the Parliament shall not be proceeded on the account of the ideas and opinions expressed by him/her in and outside the Parliament while performing his/her duties”, the public racist statements should not be considered within the context of parliamentarians’ liberty of making statements. Such deeds must be seen within the context of the article 1421 of Georgian Criminal Code which states that “racial discrimination, i.e. the action committed to incite to national or racial enmity or distraction, humiliate the national respect and dignity… shall be punishable by imprisonment for up to three years”.
The same day, the Public Defender (Ombudsman) of Georgia released a special statement concerning that fact in which he mentioned “Unfortunately Azer Suleymanov highlighted ethnic origin within a humiliating and insulting context, thus he tried to discredit his opponent. It is outrageous that the author of these statements is a Member of Parliament, which in my opinion in such a case has special responsibility”.
Moreover, Mr. Suleymanov, as a member of the United National Movement political party violated also the paragraph 8 of the article 3 of the Party’s Charter, which prohibits to its members the commission of unlawful acts or acts which humiliate the name and dignity of the Party. It has to be mentioned that the public racist statements of Mr. Suleymanov against the Armenian nation have significantly deteriorated the image of the United National Movement in Georgia, as well as abroad.
Thus, taking into account the violation of moral values and presumed violation of the article 1421 of the Georgian Criminal Code committed by Mr. Azer Suleymanov, a Member of the Georgian Parliament, the majority deputy of the Marneuli district, and member of the United National Movement political party – 35 organisations of the Armenian community of Georgia from Tbilisi, Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli, and Adjara applied to:
1. The President of Georgia, Mr. Mikheil Saakashvili, as to the Chairman of the United National Movement, to consider suitability of Mr. Suleymanov’s further membership in his Party, and the possibility of his expulsion from the Party.
2. The Chairman of the Parliament of Georgia, Mr. David Bakradze, in virtue of the paragraph 2 of the article 52 of the Georgian Constitution, to ask the Parliament to give its consent to take action against its member Mr. Suleymanov foreseen by the Georgian penal legislation in order to investigate the presumed fact of violation of the Criminal Code’s article 1421.
3. The Prosecutor General of Georgia, Mr. Murtaz Zodelava, to start criminal proceedings against Mr. Suleymanov, in order to investigate the presumed fact of violation of the Criminal Code’s article 1421.