Արթուր Ղազինյանին հինգերորդ անգամ մերժեցին
Արթուր Ղազինյանը կրկին չընտրվեց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ: Տապալված քվեարկությունն արդեն հինգերորդն էր: «Հայաստան» խմբակցությունն առաջադրել է վերջինիս թեկնածությունը, սակայն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորները (ՔՊ) անընդհատ դեմ են քվեարկում:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտնեց, որ հոկտեմբերի 3-ից 6-ը գործուղման է լինելու Մոսկվայում և առաջարկեց, որ իր բացակայության ժամանակ հանձնաժողովի նիստերը վարի ՔՊ-ական Արմեն Խաչատրյանը: Այդ հարցը քվեարկությամբ ընդունվեց:
Քոչարյանը նաև հայտնեց, որ եթե մեկ ամսվա ընթացքում նոր թեկնածու չառաջադրվի, ապա իրենք օրենսդրական նախաձեռնությամբ են հանդես գալու, ըստ որի` եթե նույն անձի թեկնածությունը երկու անգամ մերժվում է, ապա իրավասու խմբակցությունը պարտավորվում է առաջադրել նոր թեկնածու:

Кандидатура Артура Казиняна отклонена в пятый раз
Оппозиционный депутат Национального Собрания Артур Казинян в пятый раз не избран заместителем председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности. Кандидатуру Казиняна выдвинула оппозиционная фракция “Айастан”, однако депутаты от властной партии “Гражданский договор” каждый раз голосуют “против”.
Сегодня председатель комиссии Андраник Кочарян сообщил, что с 3-го по 6-е октября будет находиться в командировке в Москве. В связи с этим он предложил, чтобы в его отсутствие заседания вел депутат фракции “Гражданский договор” Армен Хачатрян, чья кандидатура и была утверждена в результате голосования.
Кочарян также отметил, что если в течение месяца не будет выдвинут новый кандидат на должность заместителя председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности, то они выступят с законодательной инициативой, согласно которой в случае повторного отклонения одной и той же кандидатуры полномочная фракция обязана выдвинуть нового кандидата.