ՀՀ կառավարությունը դարձել է ԶՊՄԿ-ի համասեփականատեր
«Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը ՀՀ կառավարությանն է նվիրաբերել է ընկերության 25% բաժնետոմսերը։ Այս մասին տեղեկանում ենք կառավարության պաշտոնական կայքից։
«Արդյունաբերական ընկերությանն» է պատկանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) 60%-ը։ ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերված 25%-ը կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%-ը, որն էլ հետևապես անցել է Հայաստանի սեփականությանը։ «Արդյունաբերական ընկերությունը» «Գեոպրոմայնինգ Արմենիային» պատկանող ընկերություն է, որը 2021թ. սեպտեմբերի 30-ին ձեռք էր բերել ԶՊՄԿ-ի 60%-ը։
«Գեոպրոմայնինգ» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ռոման Տրոցենկոն գործարքի իրականացումը մեկնաբանել է հետևյալ կերպ. «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը Հայաստանում ներկայություն ունի երկար տարիներ, և մենք արդեն գրեթե 2 տասնամյակ է վստահելի գործընկեր ենք հանդիսանում Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար: Ուրախ ենք մեր բիզնեսը Հայաստանում ավելի ընդլայնելու և ԶՊՄԿ-ում մեծամասնական մասնաբաժին ձեռք բերելու հնարավորության կապակցությամբ՝ միաժամանակ առաջարկելով Հայաստանի Հանրապետության 15% բաժնեմասնակցությունը ԶՊՄԿ-ի սեփական կապիտալում: Մենք մտադիր ենք ընդլայնել համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ և սա ավելի լայն ներդրումային տեսլականի առաջին քայլն է: Այս ամենից կշահի Հայաստանի Հանրապետությունը, ժողովուրդն ու մեր բաժնետերերը, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսության համար կբացվեն նոր հնարավորություններ: Նպատակ ունենք առաջիկա տարիներին Հայաստանում սկսել նոր պղնձաձուլարանի կառուցումը»։
ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը գործարքը մեկնաբանել է հետևյալ կերպ. «Շնորհակալություն ենք հայտնում «Արդյունաբերական ընկերությանը»՝ Հայաստանի ժողովրդին երկրի խոշորագույն ակտիվներից մեկում մասնաբաժին ունենալու հնարավորություն ընձեռելու համար: Սա տարածված գործելակերպ է հանքարդյունաբերության ոլորտում ամբողջ աշխարհում. այս գործարքը կարող է Հայաստանի ժողովրդին ցույց տալ, թե ինչպես է ժամանակակից աշխարհում գործում իրական հանրային մասնակցությունը և ընդհանուր արժեքների ստեղծումը բիզնես-հանրություն ոլորտում: Վստահ ենք, որ այս համատեղ նախագիծը կդառնա սկիզբ՝ Հայաստանում ավելի լավ կառավարվող, ավելի ընդգրկուն և կայուն հանքարդյունաբերության համար, որի արդյունքում կշահեն թե՛ երկիրը, թե՛ ներդրողները»:

Это первый шаг в рамках нашего более широкого инвестиционного видения: правительство стало совладельцем Зангезурского медно-молибденового комбината
Акционерное общество «Промышленная компания» (далее – Компания) и правительство Армении рады объявить, что Компания передала правительству Армении 25% своих акций. Компания владеет 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК). 25% акций, переданных правительству Армении, составляют 15% общего капитала ЗММК, которые, следовательно, перешли во владение Республики Армения.
«Промышленная компания» - 100%-ное дочернее предприятие компании «ГеоПроМайнинг Армения». 30 сентября 2021 года Компания приобрела 60% ЗММК.
Член Совета директоров «ГеоПроМайнинг» Роман Троценко прокомментировал сделку следующим образом: «Компания «ГеоПроМайнинг» работает в Армении много лет, и мы являемся надежным партнером для Республики Армения и армян на протяжении почти двух десятилетий. Мы с радостью воспользовались возможностью дальнейшего расширения нашего бизнеса в Армении и приобретения контрольного пакета акций ЗММК, одновременно предлагая государству Армения 15% долевого участия. Мы намерены расширять сотрудничество с правительством Республики Армения, и это первый шаг в рамках нашего более широкого инвестиционного видения. Все это принесет выгоду Республике Армения, народу и нашим акционерам, а также откроет новые возможности для экономики Армении. Мы намерены в ближайшие годы начать строительство нового медеплавильного завода в Армении».
Вице-премьер Республики Армения Сурен Папикян, комментируя сделку, отметил: «Мы хотели бы поблагодарить «Промышленную компанию» за то, что она дала возможность народу Армении владеть долей в одном из крупнейших промышленных активов страны. Эта практика, распространенная в горнодобывающей промышленности во всем мире, может быть для армянского народа примером того, как концепция капитализма заинтересованных сторон и общих ценностей работает на практике. Мы уверены, что этот совместный проект станет началом более управляемого, более инклюзивного и устойчивого горнодобывающего сектора в Армении, что принесет пользу и стране, и ее инвесторам».