Վարչապետը պաշտոնական այցով կմեկնի Լիտվա
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը, Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի հրավերով, հոկտեմբերի 3-4-ը պաշտոնական այց կկատարի Լիտվայի Հանրապետություն՝ Վիլնյուս և Կաունաս քաղաքներ։
«Վիլնյուսում Հայաստանի վարչապետը բարձր մակարդակի բանակցություններ կանցկացնի Լիտվայի վարչապետի հետ։ Բանակցությունների ավարտից հետո նախատեսվում է Նիկոլ Փաշինյանի և Ինգրիդա Շիմոնիտեի մամուլի համատեղ ասուլիսը, որի շրջանակում երկու երկրների վարչապետները հանդես կգան հայտարարություններով և կպատասխանեն ԶԼՄ ներկայացուցիչների հարցերին։ Վարչապետը հանդիպումներ կունենա Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի և Սեյմասի նախագահ Վիկտորիա Չմիլիտե-Նիելսենի հետ, ծաղկեպսակ կզետեղի Լիտվայի անկախության համար զոհվածների հուշակոթողին։ Նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի հանդիպումը Լիտվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Վարչապետը կայցելի Արևելյան Եվրոպայի հետազոտությունների կենտրոն, ինչպես նաև կծանոթանա լիտվական հաջողակ ընկերությունների փորձին։
Նիկոլ Փաշինյանը Կաունաս քաղաքում ներկա կգտնվի ՀՀ անկախության 30-ամյակին և հայ-լիտվական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համերգին»,- նշված է կայքում։

Премьер-министр Пашинян с официальным визитом посетит Литву
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян по приглашению премьер-министра Литовской Республики Ингриды Шимоните 3-4 октября с официальным визитом посетит Литовскую Республику - города Вильнюс и Каунас. Об этом сообщает официальный сайт главы правительства.
В Вильнюсе премьер-министр Армении проведет переговоры на высшем уровне с премьер-министром Литвы. По окончании переговоров запланирована совместная пресс-конференция Никола Пашиняна и Ингриды Шимоните, в рамках которой премьер-министры двух государств выступят с заявлениями и ответят на вопросы представителей СМИ. Премьер-министр Пашинян проведет встречи с президентом Литвы Гитанасом Науседой и председателем Сейма Викторией Чмилите-Нильсен, возложит венок к Мемориалу погибшим за независимость Литвы. Запланирована встреча премьер-министра Республики Армения с представителями армянской общины Литвы.
Премьер-министр посетит Центр исследования Восточной Европы, а также ознакомиться с опытом успешных литовских компаний.
Никол Пашинян в Каунасе будет присутствовать на концерте, посвященном 30-летию независимости Республики Армения и 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Литвой.