Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների օրվա կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության ազգային փոքրամասնությունների օրվա կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների հարգելի ներկայացուցիչներ,
սիրելի հայրենակիցներ, համաձայն 2021 թվականի մարտի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ընդունած օրենսդրական փոփոխության՝ Հայաստանի Հանրապետության «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում ամրագրվեց մի նոր տոն՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային փոքրամասնությունների օր, որը նշվում է հոկտեմբերի առաջին կիրակի օրը:
Հայաստանի ազգային փոքրամասնություններն աշխարհի ժողովուրդների մի մասնիկն են մեր բնակչության մեջ, իրենց ազգային ինքնության ուրույն վարքը, մշակույթն ու ապրելակերպն են բերել մեր երկիր և դարձել այս երկրի հավատարիմ քաղաքացիները՝ հաղորդակից լինելով մեր դժվարին և ուրախ օրերին:
Պահպանելով և զարգացնելով ձեր լեզուն, ազգային և հոգևոր արժեքներն ու մշակույթը՝ դուք միաժամանակ հարստացնում եք նաև Հայաստանի մշակութային բազմազանությունը:
Շնորհավորում եմ Հայաստանի բոլոր ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին այս տոնի կապակցությամբ, մաղթում քաջառողջություն, խաղաղություն, առաջընթաց և հաջողություններ»:

Премьер-министр направил поздравительное послание по случаю Дня национальных меньшинств Республики Армения
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня национальных меньшинств Республики Армения. В послании говорится:
“Уважаемые представители национальных меньшинств Армении,
В соответствии с законодательной поправкой, принятой Национальным Собранием Республики Армения 3 марта 2021 года, в законе Республики Армения “О праздниках и памятных датах” закреплен новый праздник - День национальных меньшинств Республики Армения, который отмечается в первое воскресенье октября.
Национальные меньшинства Армении являются частичками народов мира в составе нашего населения, они привносят в нашу страну свое самобытное поведение, культуру и образ жизни, став верными гражданами этой страны и разделяя наши трудные и счастливые дни.
Сохраняя и развивая свой язык, национальные ценности и культуру, вы также обогащаете культурное разнообразие Армении.
Поздравляю представителей всех национальных меньшинств Армении с этим праздником и желаю им здоровья, мира, прогресса и успехов”.