ԱԺ-ն ընդունեց քաղծառայողների սոցփաթեթի ուղղությունները համալրելու նախագիծը
Խորհրդարանը հոկտեմբերի 6-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը, որով պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց սոցիալական փաթեթի ուղղություններն ավելանում են: Նախագիծն ընդունվեց 56 կողմ, 1 դեմ, 3 ձեռնպահ ձայներով:
Կառավարությունն առաջարկում է սոցփաթեթի ուղղություններն ավելացնել` հնարավորություն ընձեռելով քաղծառայողներին օգտվել նաև մարզաառողջարարական և սպորտային համալիրների, լողավազանների և այլ սպորտային կազմակերպությունների ծառայություններից, ինչպես նաև` գումարն ուղղել պետական սուբսիդավորմամբ ուսանողական վարկերի ամսական վճարին:
Այս փոփոխություններով շահառուների թիվը չի ավելանալու, հատկացված գումարի չափը չի փոխվելու (տարեկան 72 հազար դրամ է տրամադրվում յուրաքանչյուր շահառուի):
Նշենք, որ քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող որևէ անձ` պատգամավոր, նախարար, փոխնախարար, վարչապետ, փոխվարչապետ և այլք, սոցփաթեթի շահառու չէ:

Принят проект закона об увеличении направлений использования средств соцпакета гражданских служащих
Национальное Собрание на заседании сегодня, 6 октября, приняло во втором чтении и полностью проект закона о внесении изменений в закон РА “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности”. Законопроект предусматривает увеличение направлений использования средств социального пакета гражданских служащих.
В частности, правительство предлагает дать возможность бенефициарам соцпакета пользоваться также услугами спортивно-оздоровительных комплексов, бассейнов, других спортивных организаций, а кроме того направить средства на погашение ежемесячных процентов по студенческим кредитам с государственной поддержкой.
Предусмотренная для соцпакета сумма – 72 тыс.драмов в год – останется неизменной.
Отметим, что лица, занимающие политические должности (депутаты, министры, заместители министров, премьер-министр, вице-премьеры и др.) не являются бенефициарами соцпакета.