Աշխատաժողով` ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների վերաբերյալ
Այսօր Երևանում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ աշխատաժողով' միջազգային և ազգային օրենսդրությամբ ամրագրված փոքրամասնությունների իրավունքներին ու քաղաքական գործիչների, լրատվամիջոցների և հասարակական լայն շերտերի շրջանում դրանց վերաբերյալ իրազեկության բարձրացման մեխանիզմներին նվիրված:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից կազմակերպված աշխատաժողովին մասնակցում էին ներկայացուցիչներ ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, արտաքին գործերի նախարարությունից, ազգային փոքրամասնությունների հարցերով զբաղվող այլ պետական կառույցներից, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից, ինչպես նաև Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների համայնքներից:
«Օրենսդրական դրույթների և միջազգային չափորոշիչների իմացությունը կարևոր է ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը ապահովելու համար: Հուսով եմ, որ այսօրվա քննարկումը մեզ կօգնի լինել ավելի լավ տեղեկացված այս ուղղությամբ թե’ պետական և թե’ քաղաքացիական հասարակության տարբեր դերակատարների ձեռնարկած բոլոր գործողությունների և միջոցառումների մասին», - ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի Մարդու իրավունքների հարցերով պատասխանատու Վլադիմիր Չունտուլովը:
Մասնակիցներին ներկայացվեց նաև ազգային փոքրամասնությունների իրավունքներին վերաբերող փաստաթղթերի ընտրանին, որը պատրաստվել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից' Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և ՀՀ կառավարության ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերի վարչության հետ սերտ համագործակցությամբ: Ձեռնարկը ներկայացնում է ՀՀ վավերացրած միջազգային պայմանագրերի' ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների վերաբերյալ դրույթների ակնարկ, ինրպես նաև խորհրդատվական բնույթի փաստաթղթեր և քաղվածքներ ՀՀ օրենսդրությունից:
Մասնակիցները քննարկեցին նաև փոքրամասնությունների լեզուների գործածումը վարչական իշխանությունների հետ հաղորդակցվելիս, փոքրամասնությունների իրավունքների մասին իրազեկության և բարելավված օրենսդրության և պրակտիկայի հարաբերակցությունը, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի դերը' որպես փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության կարևոր մեխանիզմ:

ՕSCE Office in Yerevan Organizes Workshop on Rights of National Minorities
A workshop by the OSCE Office in Yerevan on the rights of national minorities as envisaged in international and national legislation and measures to raise awareness of the issue among politicians, the media and the general public was held today in Yerevan.
The workshop organized by the OSCE Office in Yerevan brought together representatives from the administration of the President of Armenia, the Foreign Ministry, other state structures dealing with minority issues, the Human Rights Defender’s Office and from national minority communities in Armenia.
“Knowledge of the national legislative provisions and international standards is important for ensuring the protection of the rights of national minorities. I hope that today’s discussion will help us to be better informed about all the activities and measures undertaken by different actors, both state and civic, in this regard,” said Vladimir Tchountoulov, Human Rights Officer of the OSCE Office in Yerevan.
Participants were presented with a compilation on the rights of national minorities in Armenian prepared by the OSCE Office in Yerevan in close co-operation with the Foreign Ministry and the Government Staff Department on National Minorities and Religious Affairs. The publication presents an overview of provisions on the rights of national minorities from the international treaties ratified by Armenia as well as soft law documents and extracts from domestic legislation.
Participants also discussed the use of minority languages in dealing with the administrative authorities, the correlation between the awareness of minority rights and improved legislation and practice, and the role of the Human Rights Defender’s Office as an important remedy and protector of minority rights.