2021թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրն է Ջուլիեն Լուսենգեն
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա վեցերորդ մրցանակն այսօր շնորհվել է մարդու իրավունքների պաշտպան, «Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման» կազմակերպության (SOFEPADI) եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի (FFC) համահիմնադիր Ջուլիեն Լուսենգեին, որը տարիներ շարունակ աջակցել է պատերազմի ժամանակ սեռական բռնության ենթարկվածներին: Այս մասին տեղեկացնում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության Հանրային կապերի բաժինը։
Նա խիզախորեն բարձրաձայնել է Կոնգոյում քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում սարսափելի սեռական բռնության ենթարկված հազարավոր կանանց հուսահատ վիճակի մասին եւ համառորեն գործել՝ հանցագործներին բացահայտելու եւ պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ: 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը հայտարարվել է Իտալիայի Սուրբ Ղազար կղզում տեղի ունեցած «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն «Ավրորա» մրցանակը շնորհում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների:
«Ջուլիեն Լուսենգեի բացառիկ ձեռքբերումները հիշեցնում են մեզ այն մասին, թե ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ մեկ մարդը նույնիսկ անհաղթահարելի թվացող ճնշման եւ ռիսկերի հանդիպելիս: Ճանաչման արժանացնելով նրա խիզախությունը, նվիրումն ու անձնազոհությունը՝ մենք լիահույս ենք, որ նա կարող է նաեւ ոգեշնչել մեզնից յուրաքանչյուրին՝ մտածելու այն մասին, թե ինչ կարող ենք անել նրանց համար, ում իրավունքները խախտվում են, եւ ովքեր մեր աջակցության եւ համերաշխության խիստ կարիքն ունեն»,- նշեց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ եւ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին:
«Կորոնավիրուսի համավարակը մեզ վերջնականապես ցույց տվեց, որ այն, ինչ տեղի է ունենում աշխարհի մի անկյունում, որքան էլ հեռու լինի այն, ազդում է բոլորիս վրա: Մենք չենք կարող անտարբեր մնալ այլոց տառապանքների նկատմամբ. մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ անհոգ լինել: Այսօր, առավել քան երբեւէ, մենք պետք է թույլ տանք, որ մեզ միավորեն եւ առաջնորդեն երախտագիտության եւ մարդկայնության համընդհանուր արժեքները, ինչպես դրանք առաջնորդում են 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեին»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը:
Որպես 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ Ջուլիեն Լուսենգեն կստանա 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ եւ նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն՝ աջակցելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց: Այս տարի, հաշվի առնելով 2020 թ. պատերազմից տուժած արցախցիների խիստ կարիքները, «Ավրորան» կառաջարկի նրան մրցանակի 25%-ն ուղղել Արցախի մարդասիրական հրատապ խնդիրների հաղթահարմանը: «Ավրորայի» համահիմնադիրներն ստանձնել են հանձնառություն՝ կրկնապատկելու այդ նվիրատվությունը՝ գումարի չափը հասցնելով 500.000 ԱՄՆ դոլարի: Բացի դրանից, տիկին Լուսենգեն առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնք աջակցում են համայնքներում գործող եւ կանանց կողմից ղեկավարվող կազմակերպություններին, զորացնում գենդերային բռնության զոհերին եւ օգնում ներքին տեղահանված անձանց՝ վերաինտեգրվելու իրենց համայնքներ, որոնց եւ նա կնվիրաբերի ֆինանսական միջոցներ՝
- Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամ,
- Կոնգոյի համերաշխության լիգա,
- «Մայրերի ընկերություն՝ հանուն զարգացման եւ խաղաղության»:
«Ջուլիեն Լուսենգեի եւ նրա կազմակերպությունների՝ կանանց աջակցությանն ուղղված բացառիկ աշխատանքը, ինչպես նաեւ նրա քաջությունն ու հաստատակամությունը՝ հակադրվելու տեղական հզոր ուժերին հանուն կանանց պաշտպանության, գթասրտության, բարության եւ նվիրումի լավագույն օրինակն են: «Ավրորայի» ամենակարեւոր նպատակներից մեկը նման հերոսներին քաջալերելն է, եւ մենք երախտապարտ ենք, որ ունենք այդ հնարավորությունը»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին հատուկ ներկայացուցիչ Հինա Ջիլանին:
SOFEPADI կազմակերպության գործունեության մի մասը կազմում են հիվանդանոցն ու շարժական կլինիկաները, որոնք համապարփակ բժշկական եւ հոգեբանական օգնություն են տրամադրում սեռական բռնության զոհերին: 2010-2020 թթ. բժշկական կենտրոնն ընդունել եւ բուժել է 6.284 մարդու, որոնցից 567-ը՝ ներքին տեղահանված անձինք: SOFEPADI-ն նաեւ խրախուսում է սոցիալ-տնտեսական վերաինտեգրումը եկամտաբեր գործունեությամբ, արհեստների ուսուցմամբ եւ դպրոցներում ներգրավմամբ, իսկ փրկվածներին տրամադրում է իրավաբանական խորհրդատվություն եւ ներկայացուցիչ դատարանում:
««Ավրորան» համաշխարհային շարժում է, որի հիմքում «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարն է: Շնորհիվ հարյուրավոր մարդկանց, որոնք արդեն միացել են մեզ, այն ազդեցությունը, որին կարողացել է հասնել «Ավրորան», բառացիորեն փոխում է աշխարհը: Մեզ համար պատիվ է ճանաչման արժանացնել Ջուլիեն Լուսենգեի նման հերոսների եւ կարողանալ ներկայացնել եւ խթանել նրանց աշխատանքը՝ ամբողջ աշխարհից մեր աջակիցների եւ նվիրատուների օգնությամբ»,- նկատեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ Noôdome հարթակի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Մեկնարկից ի վեր՝ «Ավրորա» մրցանակը փոխել է պատերազմից, հակամարտություններից եւ մարդասիրական այլ ճգնաժամերից տուժած ավելի քան 1.000.000 մարդու կյանք: Գործողությունների վրա հիմնված այս բարեգործությունը, որի նպատակն է հասնել շոշափելի արդյունքի, հնարավոր է դառնում աջակիցների շնորհիվ, որոնց նվիրատվություններն ընձեռում են հնարավորություն՝ շարունակելու աջակցել մերօրյա հերոսներին: «Ավրորան» բարձր է գնահատում իր առաքելությանն ուղղված յուրաքանչյուր հանձնառություն եւ կոչ է անում յուրաքանչյուր անհատի՝ միանալու եւ աջակցելու մարդասիրական ջանքերին:
Միեւնույն ժամանակ շարունակվում են 2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար թեկնածուների առաջադրումները: Մինչեւ 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը յուրաքանչյուր ոք կարող է առաջադրել իր թեկնածուին, որը հաղթահարել է անձնական մեծագույն մարտահրավերներ ուրիշներին օգնելու համար:

Лауреат премии «Аврора» – 2021 Джульен Лусенге
Шестая ежегодная премия «Аврора» была присуждена сегодня Джульен Лусенге, правозащитнице, соучредителю организации «Женская солидарность за интегрированный мир и развитие» (SOFEPADI) и Фонда конголезских женщин (ФКЖ), которая вот уже много лет помогает жертвам сексуального насилия, пострадавшим во время военных действий. Ее безграничное мужество и неустанная деятельность проливают свет на отчаянную судьбу тысяч конголезских женщин, подвергшихся ужасным надругательствам в разгар гражданской войны в стране. Лусенге помогает найти виновных и заставить их понести наказание. Она была названа лауреатом премии «Аврора» – 2021 на церемонии «Возрождение и поддержка», которая прошла в Венеции. Премия «Аврора» присуждается Гуманитарной инициативой «Аврора» от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям.
«Исключительные достижения Джульен Лусенге напоминают нам о том влиянии, которое может оказать один человек, даже когда он сталкивается с, казалось бы, непреодолимым давлением и риском. Отмечая ее мужество, преданность своему делу и самоотверженность, мы надеемся, что она сможет вдохновить и каждого из нас подумать о том, что мы можем сделать для того, чтобы встать на защиту тех, кто остро нуждается в нашей солидарности и поддержке», – отметил лорд Ара Дарзи, председатель Отборочной комиссии премии «Аврора» и директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона.
«Пандемия COVID-19 убедительно продемонстрировала, что то, что происходит в одном уголке мира, каким бы отдаленным он ни был, затрагивает всех нас. Мы не можем оставаться безучастными к страданиям других; мы не можем позволить себе быть равнодушными. Сегодня, более чем когда-либо, мы должны позволить универсальным ценностям благодарности и человечности объединять и направлять нас, как они направляют лауреата премии «Аврора» – 2021 Джульен Лусенге», – сказал Нубар Афеян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» и генеральный директор Flagship Pioneering.
В качестве лауреата премии «Аврора» – 2021 Джульен Лусенге получит грант в размере 1 млн долларов США и возможность продолжить эстафету добра, поддержав организации, которые помогают нуждающимся. В этом году, принимая во внимание потребности жителей Арцаха (Нагорного Карабаха), пострадавших от войны 2020 г., Гуманитарная инициатива «Аврора» порекомендует ей направить 25% премиальных средств на решение неотложных гуманитарных вопросов в Арцахе. Соучредители «Авроры» взяли на себя обязательство удвоить этот вклад, чтобы довести общую сумму до $500 000. Помимо этого, госпожа Лусенге три организации, которые поддерживают низовые женские организации, расширяют права и возможности жертв гендерного насилия и способствуют реинтеграции внутренне перемещенных лиц:
- Фонд конголезских женщин;
- Лига конголезской солидарности;
- Ассоциация матерей за развитие и мир.
«Выдающаяся деятельность Джульен Лусенге и ее организаций, помогающих женщинам, а также ее смелость и упорство в противостоянии могущественным местным силам ради их защиты, являются примером сочувствия, доброты и преданности своему делу. Одна из самых важных целей «Авроры» – поддержка таких героев, и мы благодарны за возможность сделать именно это», – сказала Хина Джилани, член Отборочной комиссии премии «Аврора» и бывший Специальный представитель Генерального секретаря ООН по работе с правозащитниками.
В организацию «Женская солидарность за интегрированный мир и развитие» (SOFEPADI) входят больницы и мобильные клиники, оказывающие комплексную медицинскую и психологическую помощь пострадавшим от сексуального насилия. В 2010–2020 гг. медицинский центр SOFEPADI принял 6284 человека, в том числе 567 внутренне перемещенных лиц. SOFEPADI также поощряет социально-экономическую реинтеграцию благодаря организации приносящих доход видов деятельности, профессиональному обучению и возможности получить школьное образование, а также предоставляет жертвам юридические консультации и представляет их интересы в суде.
«В основе «Авроры» лежит международное движение, основанное на идее благодарности в действии. Благодаря сотням людей, которые уже присоединились к нам, те результаты, которых удалось достичь «Авроре», буквально меняют мир. Для меня большая честь иметь возможность чествовать таких героев, как Джульен Лусенге, а также освещать и поддерживать их работу с помощью наших доноров и сторонников по всему миру», – отметил Рубен Варданян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» и Noôdome.
С момента своего создания премия «Аврора» изменила жизни почти миллиона людей, пострадавших вследствие войн, вооруженных конфликтов, преследований и других гуманитарных проблем. Эта основанная на конкретных действиях филантропия, ориентированная на ощутимые результаты, возможна благодаря поддержке благотворителей, чей вклад позволяет Премии продолжать поддерживать героев современности. «Аврора» ценит любое обязательство поддержать ее миссию и призывает всех присоединиться к Инициативе и помочь ей.
«Аврора» ценит любой вклад в поддержку ее миссии и призывает всех присоединиться к инициативе и помочь ей.
В то же время продолжается прием номинаций на премию «Аврора» – 2022. До 31 октября 2021 г. любой человек может номинировать кандидата или кандидатовs, которые, по его мнению, преодолели серьезные личные вызовы, чтобы помочь другим.