2021թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրն է Ջուլիեն Լուսենգեն
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա վեցերորդ մրցանակն այսօր շնորհվել է մարդու իրավունքների պաշտպան, «Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման» կազմակերպության (SOFEPADI) եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի (FFC) համահիմնադիր Ջուլիեն Լուսենգեին, որը տարիներ շարունակ աջակցել է պատերազմի ժամանակ սեռական բռնության ենթարկվածներին: Այս մասին տեղեկացնում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության Հանրային կապերի բաժինը։
Նա խիզախորեն բարձրաձայնել է Կոնգոյում քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում սարսափելի սեռական բռնության ենթարկված հազարավոր կանանց հուսահատ վիճակի մասին եւ համառորեն գործել՝ հանցագործներին բացահայտելու եւ պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ: 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը հայտարարվել է Իտալիայի Սուրբ Ղազար կղզում տեղի ունեցած «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն «Ավրորա» մրցանակը շնորհում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների:
«Ջուլիեն Լուսենգեի բացառիկ ձեռքբերումները հիշեցնում են մեզ այն մասին, թե ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ մեկ մարդը նույնիսկ անհաղթահարելի թվացող ճնշման եւ ռիսկերի հանդիպելիս: Ճանաչման արժանացնելով նրա խիզախությունը, նվիրումն ու անձնազոհությունը՝ մենք լիահույս ենք, որ նա կարող է նաեւ ոգեշնչել մեզնից յուրաքանչյուրին՝ մտածելու այն մասին, թե ինչ կարող ենք անել նրանց համար, ում իրավունքները խախտվում են, եւ ովքեր մեր աջակցության եւ համերաշխության խիստ կարիքն ունեն»,- նշեց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ եւ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին:
«Կորոնավիրուսի համավարակը մեզ վերջնականապես ցույց տվեց, որ այն, ինչ տեղի է ունենում աշխարհի մի անկյունում, որքան էլ հեռու լինի այն, ազդում է բոլորիս վրա: Մենք չենք կարող անտարբեր մնալ այլոց տառապանքների նկատմամբ. մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ անհոգ լինել: Այսօր, առավել քան երբեւէ, մենք պետք է թույլ տանք, որ մեզ միավորեն եւ առաջնորդեն երախտագիտության եւ մարդկայնության համընդհանուր արժեքները, ինչպես դրանք առաջնորդում են 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեին»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը:
Որպես 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ Ջուլիեն Լուսենգեն կստանա 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ եւ նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն՝ աջակցելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց: Այս տարի, հաշվի առնելով 2020 թ. պատերազմից տուժած արցախցիների խիստ կարիքները, «Ավրորան» կառաջարկի նրան մրցանակի 25%-ն ուղղել Արցախի մարդասիրական հրատապ խնդիրների հաղթահարմանը: «Ավրորայի» համահիմնադիրներն ստանձնել են հանձնառություն՝ կրկնապատկելու այդ նվիրատվությունը՝ գումարի չափը հասցնելով 500.000 ԱՄՆ դոլարի: Բացի դրանից, տիկին Լուսենգեն առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնք աջակցում են համայնքներում գործող եւ կանանց կողմից ղեկավարվող կազմակերպություններին, զորացնում գենդերային բռնության զոհերին եւ օգնում ներքին տեղահանված անձանց՝ վերաինտեգրվելու իրենց համայնքներ, որոնց եւ նա կնվիրաբերի ֆինանսական միջոցներ՝
- Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամ,
- Կոնգոյի համերաշխության լիգա,
- «Մայրերի ընկերություն՝ հանուն զարգացման եւ խաղաղության»:
«Ջուլիեն Լուսենգեի եւ նրա կազմակերպությունների՝ կանանց աջակցությանն ուղղված բացառիկ աշխատանքը, ինչպես նաեւ նրա քաջությունն ու հաստատակամությունը՝ հակադրվելու տեղական հզոր ուժերին հանուն կանանց պաշտպանության, գթասրտության, բարության եւ նվիրումի լավագույն օրինակն են: «Ավրորայի» ամենակարեւոր նպատակներից մեկը նման հերոսներին քաջալերելն է, եւ մենք երախտապարտ ենք, որ ունենք այդ հնարավորությունը»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին հատուկ ներկայացուցիչ Հինա Ջիլանին:
SOFEPADI կազմակերպության գործունեության մի մասը կազմում են հիվանդանոցն ու շարժական կլինիկաները, որոնք համապարփակ բժշկական եւ հոգեբանական օգնություն են տրամադրում սեռական բռնության զոհերին: 2010-2020 թթ. բժշկական կենտրոնն ընդունել եւ բուժել է 6.284 մարդու, որոնցից 567-ը՝ ներքին տեղահանված անձինք: SOFEPADI-ն նաեւ խրախուսում է սոցիալ-տնտեսական վերաինտեգրումը եկամտաբեր գործունեությամբ, արհեստների ուսուցմամբ եւ դպրոցներում ներգրավմամբ, իսկ փրկվածներին տրամադրում է իրավաբանական խորհրդատվություն եւ ներկայացուցիչ դատարանում:
««Ավրորան» համաշխարհային շարժում է, որի հիմքում «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարն է: Շնորհիվ հարյուրավոր մարդկանց, որոնք արդեն միացել են մեզ, այն ազդեցությունը, որին կարողացել է հասնել «Ավրորան», բառացիորեն փոխում է աշխարհը: Մեզ համար պատիվ է ճանաչման արժանացնել Ջուլիեն Լուսենգեի նման հերոսների եւ կարողանալ ներկայացնել եւ խթանել նրանց աշխատանքը՝ ամբողջ աշխարհից մեր աջակիցների եւ նվիրատուների օգնությամբ»,- նկատեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ Noôdome հարթակի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Մեկնարկից ի վեր՝ «Ավրորա» մրցանակը փոխել է պատերազմից, հակամարտություններից եւ մարդասիրական այլ ճգնաժամերից տուժած ավելի քան 1.000.000 մարդու կյանք: Գործողությունների վրա հիմնված այս բարեգործությունը, որի նպատակն է հասնել շոշափելի արդյունքի, հնարավոր է դառնում աջակիցների շնորհիվ, որոնց նվիրատվություններն ընձեռում են հնարավորություն՝ շարունակելու աջակցել մերօրյա հերոսներին: «Ավրորան» բարձր է գնահատում իր առաքելությանն ուղղված յուրաքանչյուր հանձնառություն եւ կոչ է անում յուրաքանչյուր անհատի՝ միանալու եւ աջակցելու մարդասիրական ջանքերին:
Միեւնույն ժամանակ շարունակվում են 2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար թեկնածուների առաջադրումները: Մինչեւ 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը յուրաքանչյուր ոք կարող է առաջադրել իր թեկնածուին, որը հաղթահարել է անձնական մեծագույն մարտահրավերներ ուրիշներին օգնելու համար:

2021 Aurora Prize Laureate Julienne Lusenge
The sixth annual Aurora Prize for Awakening Humanity was awarded today to Julienne Lusenge, a human rights defender, co-founder of Women's Solidarity for Inclusive Peace and Development (SOFEPADI) and Fund for Congolese Women (FFC), who has been helping the victims of wartime sexual violence for years. Her boundless courage and tireless activism have shone a light on the desperate plight of thousands of Congolese women subjected to horrific sexual abuse amidst the civil war in the country, exposing the perpetrators and bringing them to justice. She was named the 2021 Aurora Prize Laureate at the Ceremony titled “Reviving Together” that was held in Venice, Italy. The Aurora Prize is granted by the Aurora Humanitarian Initiative on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors.
“Julienne Lusenge’s exceptional achievements remind us of the impact one person can have, even when encountering the seemingly insurmountable pressure and risks. By recognizing her courage, commitment and selflessness, we are hopeful that she can also inspire each one of us to think about what we can do to stand up on behalf of those whose rights are abused and who are in dire need of our solidarity and support,” noted Lord Ara Darzi, Chair of Aurora Prize Selection Committee and Co-Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London.
“The COVID-19 pandemic has powerfully demonstrated that what happens in one corner of the world, however remote, affects all of us. We cannot remain indifferent to the suffering of others; we cannot afford to not care. Today, more than ever, we need to let the universal values of gratitude and humanity unite and guide us, as they guide 2021 Aurora Prize Laureate Julienne Lusenge,” said Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative and Founder and CEO of Flagship Pioneering.
As the 2021 Aurora Prize Laureate, Julienne Lusenge will receive a $1,000,000 grant and a chance to continue the cycle of giving by supporting organizations that help people in need. This year, considering the acute needs of the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) affected by the 2020 war, Aurora will recommend her to direct 25% of the award funds to addressing urgent humanitarian issues in Artsakh. The Aurora Co-Founders are committed to matching this contribution to bring the total amount to $500,000. Besides this, Ms. Lusenge has nominated three organizations that support grassroots women’s organizations, empower survivors of gender-based violence and reintegrate internally displaced persons:
- Fund for Congolese Women;
- League for Congolese Solidarity;
- Association of Mothers for Development and Peace.
“The outstanding work carried out by Julienne Lusenge and her organizations that help women, as well as her courage and perseverance in going against powerful local forces to protect them, is an example of empathy, kindness and dedication. One of the most important goals of Aurora is empowering such heroes, and we are grateful for the opportunity to do just that,” said Hina Jilani, Aurora Prize Selection Committee member and Former United Nations Special Representative of the Secretary-General on Human Rights Defenders.
Part of SOFEPADI is a hospital and mobile clinics providing holistic medical and psychological care to survivors of sexual violence. In 2010–2020, the medical center received and treated 6,284 people, including 567 internally displaced people. SOFEPADI also encourages socio-economic reintegration with income-generating activities, apprenticeships, and school reintegration, and provides the survivors with legal advice and representation in court.
“At the heart of Aurora is a global movement based on the idea of Gratitude in Action. With hundreds of people that have already joined us, the impact Aurora has managed to achieve is literally changing the world. It is an honor to be able to recognize such heroes as Julienne Lusenge and to be able to highlight and promote their work with the help of our donors and supporters from across the globe,” noted Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative and Noôdome.
Since its launch, the Aurora Prize has changed the lives of almost 1,000,000 people affected by war, conflict, persecution, and other humanitarian issues. This action-based philanthropy, focused on tangible results, is possible thanks to the supporters whose contribution allows the Prize to continue empowering modern-day heroes. Aurora appreciates any commitment to endorse its mission and encourages everyone to join the Initiative and support it.
In the meantime, nominations are still open for the 2022 Aurora Prize for Awakening Humanity. Until October 31, 2021, any person can submit a nomination for candidates they believe have overcome great personal challenges to help others.