«ռեԱրմենիա» հարթակը մեկնարկել է 9 նախագծով և 5 նախաձեռնությամբ
«ռեԱրմենիա» համագործակցության և դրամահավաքի հարթակը գործարկվել է: Հարթակը կոչված է համախմբել աշխարհի հայերին Հայաստանում առկա խնդիրների լուծման շուրջ:
«ռեԱրմենիա»-ն համագործակցության և դրամահավաքի նորարարական հարթակ է, որտեղ ներկայացվում են Հայաստանի խնդիրները լուծող տարատեսակ ծրագրեր և ստանում են համագործակցության առաջարկներ և հանգանակություններ ամբողջ աշխարհից։
«Հարթակում Հայաստանի ապագայով հետաքրքրված մարդիկ կիսվում են գիտելիքներով, փորձով, տրամադրում են մասնագիտական, նյութական կամ ֆինանսական աջակցություն իրենց ընտրած նախագծերին:
«Մի մեծ և նվիրված թիմ մի քանի ամիս աշխատել է «ռեԱրմենիա» հարթակի ստեղծման վրա, սակայն հարթակի կայացման և զարգացման համար շատ ավելի շատերի ներգրավվածությունն է անհրաժեշտ: «ռեԱրմենիա»-ն բոլոր հայերին է պատկանում, և հուսով ենք, որ յուրաքանչյուր հայ հարթակում կգտնի իրեն հուզող խնդիրներին վերաբերող նախագծեր, նույն խնդիրներով մտահոգված մարդկանց, և նրանց արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ կլուծվեն այդ խնդիրները: «ռեԱրմենիա» հարթակը ժամանակակից տեխնոլոգիական գործիքներ է տրամադրելու բոլորիս, մեզ անհանգստացնող խնդիրները բարձրաձայնելու և վստահության մթնոլորտում խնդիրների լուծման շուրջ համագործակցելու համար», - նշեց «ռեԱրմենիա» հարթակի տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը:
Այս պահին հարթակում կա 9 նախագիծ, որոնք ունեն դրամական աջակցության կարիք, և 5 նախաձեռնություն, որոնք փնտրում են մասնագիտական խորհրդատվություն կամ այլ տեսակի աջակցություն: Նախագծերի թվում են «Սահմանից այս կողմ»-ը, որը Խնձորեսկում կարի արտադրություն սկսելու մասին է, «Հիշողության ուժը», որը պատերազմում կորցրած 44 վայրերի լուսանկարների ցուցահանդես է, «Հակոբավանքի վերածնունդը», որը կոչված է վերականգնել 7-րդ դարի հայկական վանական համալիրը Արցախում, «Հայաստան՝ ամենուր»-ը, որը ներկայացնելու է հայկական արվեստը Google Arts & Culture հարթակում, «Տեխնոպարկ Արցախում», որի շնորհիվ արցախցի երեխաները թվային գիտելիքներ կստանան: Նախաձեռնություններից են «Գրքահավաք Վաղուհասում», որը կոչված է Վաղուհաս համայնքի երեխաներին լավ գրադարան և ժամանցի միջավայր տրամադրել և այլն:
Մինչև նախագիծը կհայտնվի կայքում, «ռեԱրմենիա»-ի վստահության և ապահովության բաժինը կանցկացնի նախագծի հեղինակի և առաջարկած նախագծի համապարփակ ֆինանսական ու իրավական ստուգում:
Իսկ «ռեԱրմենիա»-ի շրջանակում գործող խորհրդատվական խմբերը, որոնց կազմում 14 ոլորտների առաջատար մասնագետներ են, ստուգում են յուրաքանչյուր նախագծի արդյունավետությունը և արդիականությունը: Խորհրդատվական խմբերը համոզվում են, որ նախագիծը լուծում է առկա խնդիրը, որ առաջարկված լուծումն օպտիմալ էև հեղինակի թիմն ունի անհրաժեշտ հմտություններն ու հնարավորությունները:
«ռեԱրմենիա» համագործակցության և դրամահավաքի հարթակի նախաձեռնողներն են Tufenkian Foundation-ը, TheCrowdFundingFormula-ն, MerakiPal-ը, Global AM-ը, Techնոտուն-ը, Backbone-ը: Հարթակը հնարավորություն է ընձեռում յուրաքանչյուրին բարձրաձայնել Հայաստանի խնդիրները, ինչպես նաև առաջարկել այդ խնդիրները լուծող նախագծեր, կիսվել փորձով, հմտություններով կամ ֆինանսական և նյութական ռեսուրսներով։ «ռեԱրմենիա»-ն իր հերթին ստեղծում է միջավայր փոխադարձ վստահության և թափանցիկության ապահովման համար, որն արդյունավետ համագործակցության հիմքն է։

Запущена платформа сотрудничества армян
Запущена платформа сотрудничества и фандрейзинга «реАрмения». Платформа призвана объединить армян мира вокруг решения существующих в Армении проблем.
«реАрмения» - инновационная платформа сотрудничества и фандрейзинга, на которой представлены различные проекты по решению проблем в Армении. Эти проекты получают предложения о сотрудничестве и финансовую помощь со всего света.
Заинтересованные в будущем Армении люди могут делиться на площадке знаниями, опытом, предоставлять профессиональную, материальную или финансовую поддержку выбранному проекту.
«В течение нескольких месяцев над созданием платформы «реАрмения» работала большая, преданная своему делу команда, но для окончательного формирования и развития платформы требуется гораздо большее участие. «реАрмения» принадлежит всем армянам, и мы надеемся, что каждый армянин найдет на платформе тот проект, который его по-настоящему волнует, найдет своих единомышленников, и благодаря эффективному сотрудничеству, эти проблемы будут решены. А платформа «реАрмения» предоставит современные технологические инструменты, чтобы поднимать волнующие нас вопросы, сотрудничать вокруг их решения в атмосфере доверия», - отметил директор «реАрмения» Геворг Погосян.
На данный момент на платформе представлены 9 проектов, нуждающихся в финансовой поддержке и 5 инициатив, авторам которых нужны профессиональная консультация или иная помощь. Среди проектов – «По эту сторону границы», по которому в Хндзореске будет открыто швейное ателье, «Сила памяти» - выставка фотографий 44 мест, которые после войны оказались под контролем Азербайджана, «Возрождение Акопаванка», который предусматривает реконструкцию монастыря 7-го века в Арцахе, «Армения повсюду», по которому планируется представить армянские произведения искусства на площадке Google Arts & Culture, «Технопарк в Арцахе», благодаря которому арцахские дети будут получать современные цифровые знания. Среди инициатив – «Сбор книг в Вахуасе», цель которой предоставить детям из Вахуаса хорошую библиотеку и место для досуга.
На момент запуска на платформе будут представлены предварительно отобранные проекты и инициативы, открытые для сотрудничества.
Перед тем, как проект появится на веб-сайте, отдел доверия и контроля «реАрмения» проводит комплексную финансовую и юридическую экспертизу проекта, предложенного автором.
В свою очередь, консультационные советы «реАрмении», в состав которых входят ведущие специалисты в 14 областях, проверяют эффективность и актуальность каждого проекта. Консультационные советы должны быть уверены, что проект решает существующую проблему, предлагаемое решение является оптимальным, а команда обладает всеми необходимыми навыками и возможностями.
Инициаторы платформы «реАрмения» - Tufenkian Foundation, TheCrowdFundingFormula, MerakiPal, Global AM, Techнотун и Backbone. Платформа предоставляет возможность каждому поднимать те или иные проблемы, существующие в Армении, предлагать их решения, делиться знаниями, навыками, финансовыми и другими материальными ресурсами. В свою очередь, «реАрмения» создает атмосферу взаимного доверия и прозрачности, которая является основой для эффективного сотрудничества.