2021թ. հունվար-օգոստոսին Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնության ծավալները 89.4%-ով աճել են
Հայաստան է ուղարկվում մեծ մասամբ դեղորայք , ինչպես նաև՝ մանածագործական իրեր, սարքեր, սարքավորումներ, մեխանիզմներ:
Այս տարվա առաջին 8 ամսվա ընթացքում (2021 թվականի հունվար-օգոստոս) Հայաստանը մոտ 28.4 մլն դոլարի մարդասիրական օգնություն է ստացել: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այն 13.4 մլն դոլարով կամ 89.4%-ով աճել է, տեղեկանում ենք Վիճակագրական կոմիտեից (ՀՀ ՎԿ):
Զգալի աճել են Եվրոպական երկրներից, ԱՄՆ-ից, Չինաստանից և Հնդկաստանից Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնության ծավալները:
Եվրոպայից ուղարկվող օգնությունն ավելացել է 24%-ով
Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա հունվար-օգոստոսին Հայաստան ամենամեծ ծավալի մարդասիրական օգնություն է ուղարկվել Եվրամիության երկրներից, որոնց կշիռն օգնության ընդհանուր ծավալում 33.3% է: Դա կազմում է 9.4 մլն դոլար: 2020 թվականի հունվար-օգոստոսի համեմատ այն 24%-ով աճել է:
Առավել մեծ ծավալի օգնություն ուղարկվել է Գերմանիայից՝ 1.6 մլն դոլար (-55.8%) ու Ֆրանսիայից` 1.2 մլն դոլար (+88.3%):
«ԵՄ այլ երկրներ» տողով, որով չի մանրամասնվում, թե որ երկրների մասին է խոսքը, ստացվել է 5.3 մլն դոլարի օգնություն, որը կտրուկ աճել է՝ 16.1 անգամ:
ԱՄՆ-ից, Հնդկաստանից ու Չինաստանից ստացվող օգնությունը ավելացել է
Այս տարվա առաջին ութ ամսում ԱՄՆ-ից Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնության ծավալները 3.7 անգամ ավելացել են նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ՝ կազմելով 7.6 մլն դոլար: ԱՄՆ-ի կշիռը օգնության ընդհանուր ծավալում դարձել է 26.9%:
Չինաստանից ուղարկվող մարդասիրական օգնությունը կազմել է մոտ 5 մլն դոլար՝ աճելով 2.9 անգամ, իսկ կշիռը դարձել է 17.5%:
3.6 անգամ էլ աճել է օգնությունը Հնդկաստանից՝ կազմելով 1.9 մլն դոլար: Կշիռը՝ 6.9%:
Մնացած երկրները ավելի փոքր և ոչ տեսանելի կշիռ ունեն Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնության ծավալում: Օրինակ՝ ԱՊՀ երկրների կշիռը ընդամենը 0.4% է:
Հայաստան ամենաշատը դեղորայք է ուղարկվում
Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնության ծավալում առյուծի բաժինը դեղորայքինն է: Դրանք ստացվում են «քիմիայի և դրա հետ կապված արդյունաբերության ճյուղերի արտադրանք» ապրանքախմբի ներքո: 2021 թվականի հունվար-օգոստոսին այս տողով Հայաստան է ներմուծվել 16.9 մլն դոլարի մարդասիրական օգնություն, որը 2020 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ այն 89.2%-ով ավելացել է: Այս ապրանքախմբի ներքո ստացվող օգնության ծավալները կազմվել են նույն ամիսներին ուղարկված օգնության ընդհանուր ծավալի մոտ 60%-ը:
Թեև Վիճկոմիտեն չի մանրամասնում, թե այստեղ որ ապրանքների մասին է խոսքը, սակայն նախորդ տարիների տարեկան հրապարակումների բացվածքը փաստում է, որ այս ապրանքախմբի ներքո պետք է հասկանալ հիմնականում դեղորայքն ու բժշկական սարքավորումները:
Այս տարվա հունվար-օգոստոսին Հայաստան ներմուծված մարդասիրական օգնության ծավալում համեմատաբար էական կշիռ ունեն նաև մանածագործական իրերը (մոտ 4 մլն դոլար), սարքեր և ապարատները (2.4 մլն դոլոր) և մեքենաներ, սարքավորումներ և մեխանիզմները (1.8 մլն դոլար):

В январе-августе 2021 года объем отправляемой в Армению гуманитарной помощи вырос на 89.4%
За первые 8 месяцев (с января по август) этого года наша страна получила гуманитарную помощь на сумму около 28.4 млн долларов. По сравнению с тем же периодом прошлого года эта сумма выросла на 13.4 млн долларов, или на 89.4%, сообщает Статистический комитет РА.
Значительно выросли объемы гуманитарной помощи, поступающей в Армению из европейских стран, США, Китая и Индии.
Помощь европейских стран увеличилась на 24%
В январе-августе этого года самый большой объем гуманитарной помощи Армения получила из стран Евросоюза – 33% от общего объема, что в денежном выражении составляет 9,4 млн долларов. Этот показатель на 24% превышает аналогичный показатель прошлого года.
Наиболее крупные объемы гуманитарной помощи прислали Германия - 1.6 млн долларов (-55.8%) и Франция - 1.2 млн долларов (+88.3%).
Помощь, поступившая по строке “другие страны ЕС”, составила 5,2 млн долларов, что в 16.1 раза больше предыдущего показателя.
Увеличились объемы помощи из США, Индии и Китая
За первые восемь месяцев этого года объемы гуманитарной помощи, присылаемой в Армению из США, по сравнению с тем же периодом прошлого года выросли в 3.7 раза, составив 7,6 млн долларов. Удельный вес США в общем объеме помощи увеличился до 26.9%.
Гуманитарная помощь из Китая составила около 5 млн долларов, что в 2,9 раза больше, чем в прошлом году. Удельный вес помощи составил 17.5%.
В 3,6 раза вырос объем гуманитарной помощи из Индии – 1.9 млн долларов, ее вес составил 6.9%.
Вес гуманитарной помощи остальных стран значительно меньше. Так, в случае со странами СНГ этот показатель составляет всего 0.4%.
В Армению больше всего присылают лекарства
Львиную долю от общего объема присылаемой в Армению гуманитарной помощи составляют лекарственные препараты. В январе-августе 2021 года Армения по линии гуманитарной помощи получила лекарства на сумму 16.9 млн долларов, что на 89.2% превышает показатель того же периода 2020 г.
Существенный вес в общем объеме поступающей в Армению гуманитарной помощи составляют также изделия из текстиля  (около 4 млн долларов), аппаратура и техника (2.4 млн долларов), машины, оборудование и механизмы (1.8 млн долларов).