Վարչապետը մասնակցել է «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովին»
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Դիլիջանում մասնակցել է «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովի» բացմանը: Միջոցառումն անցկացվում է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, գլխավոր գործընկերներն են «The Monthly Barometer» վերլուծական հանդեսը և ՀՀ կենտրոնական բանկը: Այս տարի այն կրում է «Գլոբալ փոփոխությունները նոր քվանտային աշխարհում» խորագիրը:
«Ողջունում եմ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովի» անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Դիլիջանում և ողջունում եմ նաև այն, որ, չնայած համաճարակային իրավիճակին, որոշում է կայացվել, այնուամենայնիվ, անցկացնել։ Դուք գիտեք, որ նախորդ տարի տեղի չունեցավ այս միջոցառումը, և շատ կարևոր է, որ, այնուամենայնիվ, նման հանդիպումները, քննարկումները տեղի ունենան, մտքերի փոխանակում և մտքի նոր գեներացիա տեղի ունենա՝ մանավանդ այս բարդ և կարևոր ժամանակաշրջանում։
Կարծում եմ՝ ժամանակակից աշխարհը ոչ ժամանակակից աշխարհից տարբերվում է նրանով, որ ժամանակակից աշխարհը մոդելների և մոդելավորման աշխարհ է, որտեղ ամեն ինչը կամ գրեթե ամեն ինչը մոդելավորված է և աշխատում է այդ տրամաբանությամբ։ Երբ մենք մոդելավորում ենք աշխարհը, սկսում ենք ավելի լավ ճանաչել աշխարհը և սկսում ենք մեծ մասնակցություն ունենալ պրոցեսների կառավարմանը և ավելի կանխատեսելի դարձնել պրոցեսները մեզ համար։
Եթե անդրադառնանք աշխարհաքաղաքականությանը, պիտի արձանագրենք, որ աշխարհաքաղաքականությունն ինքն էլ որոշակի մոդելավորման կարող է տրվել, որովհետև այն շատ նման է մակընթացությունների և տեղատվությունների, որոնք անընդհատ և պարբերաբար տեղի են ունենում։ Չմոդելավորված աշխարհում մարդիկ չէին հասկանում՝ ինչը ինչի համար և ինչ պատճառով է տեղի ունենում, իսկ մոդելավորված աշխարհում այդ ամենն արդեն դառնում է կանխատեսելի։
Այդ առումով կարծում եմ, որ այսօր թերևս ամենահրատապ հարցը, որ պիտի քննարկվի «Մտքերի գագաթնաժողովի» ընթացքում, հենց աշխարհաքաղաքականության մոդելավորումն է՝ ինչպես և ինչու են գործընթացները տեղի ունենում։ Շատ կարևոր է, որ միտքն այս ուղղությամբ գեներացվի, հարցեր ձևակերպի և պատասխաններ տա։ Հատկապես առաջիկա և ընթացիկ ժամանակաշրջանում կան հարցեր, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն մեր երկրի անցյալի, ներկայի և ապագայի համար, և որոնց պատասխանը շատ կարևոր է հենց առանձնահատուկ ապագայի տեսանկյունից։ Այդ ապագան կառավարելի և տեսանելի կլինի այնքանով, որքանով մենք կկարողանանք մոդելավորել այն աշխարհաքաղաքականությունը, որ տեղի է ունենում մեր տարածաշրջանում՝ ավելի նեղ, ավելի լայն և ընդհանրապես գլոբալ առումով։
Պատահական չէ, որ ես հենց մակընթացությունների և տեղատվությունների հետ զուգահեռ անցկացրի։ Հենց այն ժամանակ, երբ մարդկությունը չգիտեր, թե ինչ է տեղի ունենում և ինչու, այդ ամենն ընկալվում էր որպես աղետ։ Իսկ երբ կա հստակ մոդելավորում, թե ինչը և ինչի համար է տեղի ունենում, այնուամենայնիվ, այդ պրոցեսները որոշակիորեն հայտնվում են կառավարելիության տիրույթում։
Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ, պարոն նախագահ, այս կարևոր նախաձեռնությունը, որն արդեն պարբերական է։ Հույս ունեմ, որ հաջորդ տարի մենք կկարողանանք այս կարևոր իրադարձությունը կազմակերպել և մասնակցել առանց դիմակների։ Հույս ունեմ, որ այս հանդիպումը, այս իրադարձությունը մեզ համար կդառնա նաև մեր տնտեսության, քաղաքականության, աշխարհաքաղաքականության մոդելավորման որոշակի հարթակ, որպեսզի մեզ հետ և մեր շուրջ տեղի ունեցող գործընթացները մեզ համար ավելի հասկանալի, և հետևաբար, ավելի կառավարելի լինեն։ Հաջողություն եմ մաղթում «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովի» աշխատանքներին և արդյունավետ ընթացք եմ ցանկանում։ Շնորհակալ եմ»։
«Մտքերի հայկական գագաթնաժողովի» այս տարվա քննարկումները վերաբերելու են աշխարհում և հարավկովկասյան տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին և արհեստական բանականության զարգացմանը: Մասնակիցների շարքում են երկրների նախկին ղեկավարներ, միջազգային հեղինակավոր փորձագիտական և վերլուծական կենտրոնների, կազմակերպությունների, տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներ, հեղինակավոր համալսարանների պրոֆեսորներ, այդ թվում՝ Արգենտինայի նախկին նախագահ Մաուրիսիո Մակրին, Շվեյցարիայի նախկին նախագահ Միշլին Կալմի Ռեյը, Ռուսաստանի «Սկոլկովո» հիմնադրամի նախագահ, Շախմատի համաշխարհային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախագահ Արկադի Դվորկովիչը, ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը, ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) ներդրումների և ձեռնարկատիրության բաժնի տնօրեն Ջեյմս Ժանը, Yandex-ի փոխտնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը, լեգենդար մարզիկ Ռոջեր Գրեյսին և այլք:

Премьер-министр Пашинян принял участие в “Армянском саммите мыслей”
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня в Дилижане присутствовал на открытии “Армянского саммита мыслей”. Мероприятие проводится под высоким патронатом президента Республики Армения Армена Саркисяна, главные партнеры – авторитетный аналитический журнал “The Monthly Barometer” и Центральный банк Армении. Тема саммита в этом году: “Глобальные изменения в новом квантовом мире”.
Премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
“Приветствую проведение “Армянского саммита мыслей” в Республике Армения, в Дилижане, также приветствую тот факт, что, несмотря на эпидемическую ситуацию, все же принято решение о его проведении. Вы знаете, что в прошлом году это мероприятие не состоялось, и очень важно, чтобы такие встречи и обсуждения проводились, состоялся обмен идеями, происходила генерация новых идей, особенно в этот непростой и важный период.
Думаю, современный мир отличается от несовременного мира тем, что современный мир - это мир моделей и моделирования, где все или почти все моделируется и работает по этой логике. Когда мы моделируем мир, то начинаем лучше узнавать его, начинаем больше участвовать в управлении процессами и делаем процессы более предсказуемыми для нас.
Если коснуться геополитики, то нужно констатировать, что в некотором смысле и геополитика сама по себе может быть смоделирована, потому что она очень похожа на приливы и отливы, которые происходят перманентно и периодически. В немоделированном мире люди не понимали, что и по какой причине происходит, а в моделированном мире все это уже становится предсказуемым.
В этом смысле я считаю, что сегодня наиболее актуальный вопрос, который должен быть обсужден в ходе “Саммита мыслей”, - это моделирование геополитики, моделирование того, как и почему происходят процессы. Очень важно, чтобы мысли двигались в этом направлении, формулировали вопросы и давали ответы. Особенно сейчас и в предстоящий период есть вопросы, которые имеют ключевое значение для прошлого, настоящего и будущего нашей страны, и ответы на них очень важны с точки зрения именно будущего. Это будущее будет управляемым и прогнозируемым в той мере, в какой мы сможем моделировать происходящую в нашем регионе геополитику - в более узком, более широком и в глобальном смысле.
Не случайно я провел параллель именно с приливами и отливами. В то время, когда человечество не знало, что происходит и почему, то эти приливы и отливы воспринимались как катастрофа. А когда есть четкое моделирование того, что происходит и почему, то эти процессы в определенной степени оказываются в области управляемости.
Господин президент, еще раз приветствую эту важную инициативу, которая уже стала регулярной. Надеюсь, что в следующем году мы сможем организовать это важное мероприятие и принимать в нем участие без масок. Надеюсь, что эта встреча, это мероприятие станет для нас определенной платформой для моделирования нашей экономики, политики и геополитики, чтобы происходящие с нами и вокруг нас процессы были для нас более понятными, и, следовательно, более управляемыми. Желаю успехов работе “Армянского саммита мыслей”, желаю эффективной работы. Спасибо”.
В этом году обсуждения на “Армянском саммите мыслей” будут посвящены геополитическим изменениям в мире и в регионе Южного Кавказа, развитию искусственного интеллекта. Среди участников - бывшие главы государств, руководители престижных международных экспертных и аналитических центров, организаций, технологических компаний, профессора престижных университетов, в том числе бывший президент Аргентины Маурисио Макри, бывший президент Швейцарии Мишлин Кальми-Рей, председатель российского фонда “Сколково”, президент международной шахматной федерации (ФИДЕ) Аркадий Дворкович, депутат Государственной Думы РФ, первый заместитель председателя Комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин, директор департамента инвестиций и предприятий ЮНКТАД Джеймс Жан, управляющий директор группы компаний “Яндекс” Тигран Худавердян, легендарный спортсмен Роджер Грейси и другие.