Covid-19-ից մահվան դեպքերի վերաբերյալ Վիճակագրական կոմիտեի և ԱՆ-ի թվերը տարբերվում են
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը խոսեց կորոնավիրուսի պատճառով մահացած անձանց թվերի` գերատեսչությունների միջև եղած տարբերության մասին: Պատգամավորը հարցրեց, թե քանի անձ է մինչ այժմ մահացել կորոնավիրուսից:
Նրա խոսքով` Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով 2020-ին մահացել է 3545 անձ, իսկ ըստ Հիվանդությունների վերահսկման կանխարգելման ազգային կենտրոնի` 2828 մարդ:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը պատասխանեց` ստեղծվել է հանձնաժողով, որն ուսումնասիրում է Առողջապահության նախարարության էլեկտրոնային համակարգ մուտք արված դեպքերի և մահվան վկայականները տրամադրող կառույցների` զագսերի միջև եղած տարբերությունները:
«Ամբողջական պատկերը և դրանց բովանդակային ստուգման աշխատանքները երբ ամփոփվեն, լրացուցիչ պատասխան կտրվի Ձեզ»,- ասաց Ավանեսյանը:
Նախարարը նաև ասաց, որ «ԱՐՄԵԴ» համակարգը էլեկտրոնային կառավարման համակարգ անցել է փուլ առ փուլ, հետևաբար հանձնաժողովը ուսումնասիրում է այդ փուլերը` հասկանալու, թե որ փուլում ինչ վիճակագրական տվյալներ են դուրս մնացել նախարարության համակարգից:
Պատգամավորը խոսեց նաև այն մասին, որ նախարարության հրապարակած մահվան թվերը միայն Covid բաժանմունքների հավաքագրած տվյալներն են, և դուրս են մնացել այլ հիվանդանոցներում կամ տներում արձանագրված մահվան դեպքերը:

Данные Статкома о смертях от Covid-19 отличаются от данных Минздрава
Во время сегодняшнего правительственного часа в Национальном Собрании депутат фракции “Честь имею” Тагуи Товмасян коснулась случаев смерти от коронавируса, указав на разницу между данными различных ведомств. Так, по данным Статистического комитета РА в 2020 году от Covid-19 скончались 3545 человек, а по данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний – 2828.
В связи с этим министр здравоохранения Анаит Аванесян сообщила, что создана комиссия, которая изучает разницу между числом занесенных в электронную систему случаев с летальным исходом и числом выданных ЗАГСом свидетельств о смерти от коронавируса.
“После обобщения результатов проверки Вы получите дополнительный ответ”,- сказала Аванесян.
Тагуи Товмасян обратила внимание на то обстоятельство, что опубликованные Минздравом цифры включают только данные отделений Covid-19 и не включают данные о смертях, зарегистрированных в других больницах или домах.