Անհետացող քանդակների քաղաքը-3
Լեզվաբան Հրաչյա Աճառյանը մեր այն մեծերից է, ում հիշատակը գունավոր մետաղների «որսորդները» վերջին երեք տարում պղծել են արդեն երկու անգամ: Երեւանի կենտրողնում տեղադրված հուշատախտակի վրայից 2008-ի գարնանը տարել են Աճառյանի բրոնզե քանդակը:
Վերջինիս թոռը` կրտսեր Հրաչյա Աճառյանը, պատմում է, որ այն վերջին անգամ տեսել է գողության նախորդ օրվա իրիկունը: Առավոտյան, սակայն, հուշատախտակը դատարկ է եղել:
Ոստիկանությունը քրեական գործ էր հարուցել, բայց որեւէ բան չի պարզվել: Հ. Աճառյանը ահազանգել էր նաեւ մշակույթի նախարարության պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալություն: Վերջին անգամ նա 7 ամիս առաջ է դիմել գործակալությանը, որտեղից հայտնել են, թե 2008-ից ցայսօր ոստիկանությունից տեղեկատվություն չեն ստացել գողության մասին, այնինչ, ըստ Աճառյանի, հենց գործակալությունը պիտի շահագրգռված լիներ այս հարցում, քանի որ պապի հուշաքանդակը գտնվում է այդ կառույցի հաշվեկշռում: Աճառյանին գործակալությունում ասել են, որ քանդակի վերականգնման համար իրենք պիտի դիմեն քաղաքապետարան: Հուշատախտակի հեղինակ Արտաշես Հովսեփյանը Աճառյանին հայտնել է, որ վերականգնումը 9000 դոլար կարժենա, վերջինս դիմել է մշակույթի փոխնախարարներ Գագիկ Գյուրջյանին (նախկին) ու Արեւ Սամուելյանին, նրանք հայտնել են, որ կարող են օգնել մասամբ: Եվ այս տեղապտույտի արդյունքում այսօր էլ մեծ լեզվաբանի հուշաքարն առանց քանդակի է: Կրտսեր Աճառյանը խոստովանում է, որ Մաշտոցի պողոտայով իր հյուրերի հետ քայլելիս անցնում է դիմացի մայթ, քանի որ ամաչում է ցույց տալ պապի պղծված հուշատախտակը:
Մեծ հայի հիշատակի դեմ երկրորդ ոտնձգությունը կատարվել է վերջերս: Խաչվերացից (սեպտեմբերի 12) երկու օր անց Կենտրոնական գերեզմանատան (Թոխմախի գերեզմանոց) քաղաքային պանթեոն այցելած կրտսեր Աճառյանը հայտնաբերել է պապի պղծված շիրմաքարը. դրա վրայից անհետացել է մոտ 8 կգ կշռող բրոնզե հարթաքանդակը: Հ. Աճառյանը դիմել է ոստիկանություն, հարուցվել է քրեական գործ, ինքն էլ ցուցմունք է տվել, բայց այսքանով, ըստ էության, ամեն ինչ ավարտվել է: Նա ասում է, որ իրավապահներից որեւէ նորություն չի սպասում, ակնկալիք չունի, պարզապես պապի հիշատակի հանդեպ կատարել է իր հոգու պարտքը:
2008-ի փետրվարին նույն Մաշտոց-Իսահակյան խաչմերուկից գողացել էին նաեւ գրականագետ Լեւոն Ներսիսյանի հուշաքարի բրոնզե քանդակը (ի տարբերություն Աճառյանի` այս մեկը քաղաքապետարանի հաշվեկշռում է): Սրա ճակատագիրն էլ, ի թիվս այլ գործերի, մնաց անհայտ. հարուցված քրգործը որեւէ արդյունք չի տվել: Ներսիսյանի դուստրը` տկն Մարիան, ասում է, որ ձողի վրա ամրացված նախկին քանդակը երկար ժամանակ փորձում էին տանել ու, ի վերջո, տարան: Հեղինակի` Արա Շիրազի շնորհիվ մեկ տարի անց հուշաքարի նախկին տեսքը վերականգնվեց:
Քանդակագործի մոտ պահպանված գիպսե կաղապարով ձուլվեց ու արդեն 2009-ի ամռանը տեղադրվեց նորը: «Նոր պատճենը խրել են պատի մեջ, բանտարկել են, քաղբանտարկյալ է իմ հայրը, այլեւս էն գլուխը չի, խեղճ է, խեղճացած, պատի մեջ: Հիմա ակնհայտ երեւում է, որ բրոնզ չի, չի փայլում այլեւս»,- պատմում է Մարիա Ներսիսյանն ու հիշում, որ Արա Շիրազի հավաստմամբ` գողացված քանդակը հազիվ 100 դոլար արժենար:
Հեղինակը նաեւ ասել է, որ նորն այլեւս հնարավոր չի լինի հանել, քանի որ պատի մեջ է ամրացված: «Մեր քաղաքի հոգեւոր կլիման հասել է այն վիճակի, որ թեկուզ չճանաչելով արվեստի գործը` կարող ես հափշտակել. սա անկման վերջին աստիճանն է, եւ այստեղ օտար մարդ չկա, սա մեր ձեռագիրն է: Շատ վատ կլինի, եթե այս երեւույթը դառնա օրինաչափ, որ մի քանդակը 2-3 անգամ դրվի»,- քանդակի վերաբացման ժամանակ ասել էր Արա Շիրազը:
Արվեստի նույն գործը երկրորդ անգամ տեղադրելու նման մի պատմություն էլ եղավ այս տարի: Ապրիլի 17-ի, լույս 18-ի գիշերը գողացել էին Հանրապետության հրապարակի ցայտաղբյուրի` «Յոթնաղբյուրի» 7 շիթերից 3-ի բրոնզե թասերը, որոնք պատրաստել էր նկարիչ, քանդակագործ Նուռը (Արման Դավթյան), եւ որոնք տեղադրվել էին 2008-ին` ցայտաղբյուրը վերանորոգելու ժամանակ: Մամուլը գրել էր, որ ոստիկանությունում գործ չի հարուցվել, քանի որ իրենք ահազանգ չեն ստացել, բացի դրանից` հրապարակում հերթապահող ոստիկանները, ըստ լուրերի, ասել են, որ իրենք քնած են եղել մեքենայի մեջ եւ ոչինչ չեն տեսել:
«Ինչո՞ւ են ոստիկաններն այդ ժամանակ քնած եղել. վերջիվերջո, Հանրապետության հրապարակն է, փոքրիկ այգի չի, մութ անկյուն չի, ինչպե՞ս կարելի է հրապարակի վրայից, կենտրոնից ինչ-որ բան տանել, եւ ոստիկանները չնկատեն: Ընդ որում` գողերն այնտեղ շատ երկար են աշխատել, որովհետեւ երեք շատրվանիկները հանելը շատ դժվար գործ էր, գործիքներով նախապատրաստված եկել, աշխատել են,- մամուլին («Իրավունք», 27.04.2010) ասել էր Նուռն ու հավելել,- մինչեւ ցեղասպանություն ողբալը եւ մինչեւ պահանջելը, որպեսզի այլ երկրները եւ հատկապես Թուրքիան ընդունեն դա, պետք է մեր ներսի ցեղասպանողներին, նման բան իրագործողներին դատապարտենք: Ես նույնիսկ ազգություն չեմ ուզում նշել: Ես այսօր անգամ թուրքերի մեջ նման բան չեմ տեսել, որ իրենք իրենցից գողանան, իրենց երեխայից գողանան, իրենց ազգից գողանան: Ընդհանրապես, բարբարոսությունը բնորոշ է միայն բարբարոս ցեղերին եւ ոչ թե քաղաքակիրթ ազգերին, իսկ մենք փորձում ենք քաղաքակիրթ կոչվել, հնագույն մշակույթ ունեցող ազգ կոչվել: Կարծում եմ` մի քիչ բարձր, մեծ խոսքեր են դրանք ավելի շատ, կարելի է ասել` ամպագոռգոռ: Ընդ որում` նման դեպքերը քիչ չեն, առաջինը չեն, բայց հուսամ, որ վերջինը կլինեն… Ամեն դեպքում, հույսը մեռնում է վերջինը»:
Գողացված 3 թասերի փոխարեն Նուռը, այդուհանդերձ, պատրաստեց նորերը, բայց չի բացառվում, որ դրանք էլ արժանանան նույն բախտին: Պատճառն այն է, որ հատկապես վերջին 2-3 տարիներին Երեւանում արագորեն անհետանում ու այլանդակվում են պղնձե եւ բրոնզե քանդակներ ու արձաններ, որոնք սովորական ջարդոնի գնով հանձնվում են գունավոր մետաղի ընդունման կետեր:
Այս տարի քանդակագողության մեկ այլ աղմկահարույց երեւանյան դեպք գրանցվեց հունիսի 2-ին: Այդ օրը` լույս գիշերվա ժամը 3-ին, ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում ահազանգ էր ստացվել, որ Գայի պողոտա-Մոլդովական փողոց խաչմերուկի մոտ տեղադրված Հայկ Նահապետի արձանի վրայից գողություն է կատարվում:
Իրավապահները դեպքի վայրում հետապնդել էին փախուստի դիմած հանցագործին եւ բերման ենթարկել բաժին: Դա Նոր Նորքի 20-ամյա բնակիչ Սանդրո Մանուկյանն էր: Ոստիկանության հաղորդմամբ` վերջինս 2:55-ին լինգով պոկել էր Հայկի արձանի ձախ ոտքի պղնձե թիթեղն ու փորձել գողանալ:
Պարզվել էր նաեւ, որ հենց այդ երիտասարդն էր ապրիլ-մայիս ամիսներին վնասել նույն Նոր Նորքում տեղադրված Տորք Անգեղի պղնձե արձանը` կտրատելով ու գողանալով պղնձե հատվածներ: Պատճառված նյութական վնասը գնահատվել էր 2.800.000 դրամ:
Այս երկու արձանների հեղինակն էլ Կառլեն Նուրիջանյանն է: Երկուսն էլ պատրաստված են կոփածո պղնձից, այսինքն` կերպարները կերտվել են մետաղե կմախքի վրա իրար զոդված պղնձե թիթեղներից, ինչը նշանակում է, որ արձանները սնամեջ են, եւ լինգերով ու այլ գործիքներով զինված չարագործների համար` բավական խոցելի: Հայկի արձանը կանգնեցվել է 1972-ին, իսկ Տորք Անգեղինը` 1982-ին: Նկարիչների միության քարտուղար, նկարիչ, քանդակագործ Գագիկ Ղազարյանն ասում է, որ կոփածո պղնձից գործերը պարբերաբար թարմացման կարիք ունեն, քանի որ երկար ժամանակի ընթացքում մետաղը տեղումների ու քամիների պատճառով քայքայվում է, եւ քամին, զոդման վնասված հատվածներից մտնելով սնամեջ արձանի մեջ, թուլացնում, փչացնում է այն, ինչն էլ հեշտացնում է մետաղագողերի գործը:
3 տարում` ընդամենը 7 դե՞պք
Ըստ ոստիկանության տվյալների` Հայաստանի Հանրապետությունում 2008 թ.-ից 2010 թ. հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է ՀՀ Քր.օր.-ի 180 հոդվածի («Առանձնակի արժեք ունեցող առարկաները հափշտակելը») հատկանիշներով նախատեսված 4 դեպք: Նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է ՀՀ Քր.օր.-ի 185 հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով («Ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը, որը առաջացրել է պատմական, գիտական կամ մշակութային առանձնակի արժեք ունեցող առարկաների ոչնչացում կամ վնասում») նախատեսված 1 դեպք եւ 264 հոդվածի («Պատմության եւ մշակույթի հուշարձաններ ոչնչացնելը կամ վնասելը») հատկանիշներով նախատեսված 2 դեպք։
Ոստիկանությունը չի պատասխանել բացահայտված դեպքերի եւ պատժի ենթարկված անձանց քանակական տվյալների մասին հարցերին:

Police Unable to Halt Brazen Thefts
The linguist Hrachya Ajarian is one of our Armenian nobles whose resting place has already been vandalized twice in the past three years.
In the spring of 2008, a bronze likeness of Ajarian was stolen from its memorial plaque.
Hrachya Ajarian junior, the linguist’s grandson, says that he say the bronze sculpture the evening before it was stolen. The next morning the plaque had been stripped bare.
The police launched a criminal investigation, but to no avail. Ajarian’s grandson also contacted the Cultural Monuments Protection Agency at the Ministry of Culture. The last time he wrote them was seven months ago. They replied that they had never received any information on the theft from the police since 2008.
Artashes Hovsepyan, the plaque’s artist, told Ajarian that it would cost $9,000 to restore. The Ministry has said that it could partially assist in the financing.
Ajarian’s plaque remains without sculpture
At the end of the day, however, the plaque dedicated to Armenia’s noted linguist remains without a sculpture.
The younger Ajarian confessed that when he walks along Mashtots Avenue in the company of friends he crosses over to the other sidewalk, embarrassed to point out the defaced memorial plaque.
The second act of defilement regarding Ajarian’s memorial took place recently.
Two days after the September 12 religious holiday of Khachverats (Feast of the Exaltation of the Holy Cross), the younger Ajarian noticed that his grandfather’s grave at the Central (Tokhmakh) Cemetery’s Municipal Pantheon, had been vandalized. This time, robbers had taken the 8 kilo bronze bust from the stone pedestal. He notified the police and a criminal investigation was launched. Ajarian even offered testimony, but it appears the case has ground to a halt. Ajarian’s grandson says he expects nothing from the police and that he simply went through the formalities just to fulfil his “spiritual responsibility” to his granddad.
Levon Nersisyan’s memorial also vandalized
In February, 2008, robbers also made away with the bronze sculpture from the memorial plaque dedicated to the literature specialist Levon Nersisyan. It too is located at the same Mashtots-Isahakyan intersection. This plaque, unlike the Ajarian one, is registered with the Yerevan Municipality.
This theft, like so many others, remains unsolved. The criminal investigation has come up empty-handed.
Nersisyan’s daughter, Mrs. Maria, says that many had attempted to detach the bronze from the bar it was attached to. They finally succeeded.
A year later, thanks to the efforts of Ara Shiraz, the original artist, the memorial was restored. The sculptor had kept a gypsum mold and a new bronze was created in the summer of 2009.
New bronze cemented into wall
“They wedged the new copy right into the wall. My father resembles a political prisoner. It doesn’t have the same majestic look as before. It’s evidently not bronze either; it doesn’t have the same luster,” notes Maria Nersisyan, adding that according to Ara Shiraz the stolen bust wasn’t even worth $100.
The artist says that the new is theft-proof since it’s bolted to the wall.
“The spiritual climate of our city has reached the point where without even knowing the artist’s work you can plunder it. This is the last stage in our ultimate demise. And there are no foreign hands at work here; it’s of our own making. It would be truly tragic if such acts become commonplace; when the same sculpture had to be replaced two or three times,” Ara Shiraz said at the rededication ceremony.
Republic Square’s “Seven Fountains” hit while police napped
A similar occurrence took place at the “Seven Drinking Fountains” site at Republic Square. Sometime during the night of April 17, 2010, vandals made off with three of the bronze bowls adorning this popular watering spot. They were the work of the designer and jeweler Nur (Arman Davtyan) and were part of the restoration of the site in 2008. A criminal investigation was never launched by the police who stated that they never received a theft report. Furthermore, according to news reports, the police patrolling the Square said they had been asleep in their car and saw nothing.
“Why were the cops asleep? It’s the Republic Square after all, not some small garden. The place is well lit. How can somebody just walk up and remove fixtures from the Square and not be noticed by the police? And the robbers had to have been working on removing the bowls for quite a while. They came prepared with all the necessary tools,” Nur stated to the press at the time. He added that such barbarism was usually characteristic of barbaric, not civilized, races, and that Armenians are keen to pass themselves off as a civilized people with a long and rich cultural heritage.
Nur crafted three new bowls but he won’t go so far as ruling out the prospect that they too might be “privatized”. It’s part of an ever increasing trend in Yerevan during the past 2-3 years for bronze and copper sculptures and statuettes to go missing; usually sold off at scrap metal prices.
Legendary Hayk Nahapet also a target
Another such headline grabbing incident took place in the wee hours of June 2. The Nor Nork Police Precint received a call that something suspicious was taking place at the Hayk Nahapet statute located at the intersection of Gai Avenue and Moldovakan Street. (Hayk Nahapet is the legendary patriarch and founder of the first Armenian nation).
Police arrived on the scene and detained the fleeing malefactor. The lonesome thief turned out to be 20 year-old Sandro Manoukyan, a neighborhood resident. Police reported that the young man had succeeded in removing the copper plating from the statue’s left foot and was about to escape into the night with his booty.
Statue of Armenian deity Tork Angegh damaged
It turned out that Sandro was also responsible for removing sections of the copper statute of Tork Angegh (an ancient Armenian masculine deity of strength, courage, of manufacturing and the arts) during the months of April and May. 2.8 million AMD was the estimated value of the damage inflicted.
The artist of both these two statues is Karlen Nurijanyan. Both are made from hammered copper welded to an underlying metallic skeleton. They are hollow inside and quite vulnerable to thieves with the proper tools.
The statute dedicated to Hayk Nahapet was unveiled in 1972 and that of Tork Angegh in 1982.
Gagik Ghazaryan, Chairman of the Union of Artists, and a painter and sculptor in his own right, says that hammered copper works are in need of periodic repair and reinforcement due to the ravages of the weather and stress.