Վարչապետն ընդունել է Հայ Կաթողիկե եկեղեցու նորընտիր առաջնորդին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս Պատրիարք Արհ. Տ. Ռաֆայել Արքեպս Մինասյանին: Այս մասին տեղեկացնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Վարչապետը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Տեր Ռաֆայել Պետրոսին՝ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց 21-րդ Կաթողիկոս Պատրիարք ընտրվելու կապակցությամբ և նշել.
«Ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար, այս անգամ՝ նոր կարգավիճակով, և ուզում եմ նախևառաջ շնորհավորել Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հովվապետ ընտրվելու առիթով: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Հայ Կաթողիկե եկեղեցու գործունեությունը մեր ժողովրդի ինքնության պահպանման և զարգացման գործում: Հանրահայտ է այն անուրանալի ներդրումը, որ արել են Հայ Կաթողիկե եկեղեցու ներկայացուցիչները Մխիթարյան միաբանությունում, Զմմառի միաբանությունում և այդպես շարունակ:
Շատ ուրախ եմ, որ Դուք ընտրվել եք Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հովվապետ՝ հաշվի առնելով, որ Դուք վերջին 10 տարում, ըստ էության, գործունեություն եք ծավալել Հայաստանի Հանրապետությունում: Իհարկե, ղեկավարելով Հայ Կաթողիկե եկեղեցու ավելի մեծ թեմ, բայց Ձեր հիմնական նստավայրը եղել է Հայաստանի Հանրապետությունում, ինչը նշանակում է, որ Դուք ավելի լավ եք տեղյակ Հայաստանի խնդիրներին, նրբություններին, առանձնահատկություններին: Կարծում եմ, որ Ձեր ընտրությունն այդ առումով ավելի կնպաստի մեր հետագա համագործակցությանը և այն առավել արդյունավետ դարձնելուն»:
Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հովվապետն իր խոսքում նշել է.
Շատ շնորհակալ եմ Ձեր ազնիվ արտահայտությունների և զգացմունքների համար, և ես խորապես զգացված եմ նախևառաջ, որ Դուք առաջինն էիք, նույնիսկ կաթոլիկներից առաջ, որ շնորհավորեցիք ինձ այս նոր պաշտոնում ընտրվելու առիթով: Սրտիս մեջ պահում եմ, որ, ի վերջո, նկատվում եմ որպես ազգիս հարազատ զավակ՝ Ձեր մեջբերումով, և վստահ եղեք՝ այս բոլոր զոհողությունները, որ կրում եք, մեր սրտի մեջ են: Մենք այլ բան չունենք անելու, քան Ձեզ աղոթքի մեջ հիշելը՝ հատուկ կերպով, որպեսզի ամենաբարի Աստված իսկապես կարողանա Ձեզ նեցուկ, պահապան լինել և առաջնորդի Ձեզ դեպի լավ, խաղաղ ափեր: Դա մեր ցանկությունն է, մեր հարազատ զգացմունքներն են Ձեր հանդեպ և նաև մեր հայրենիքի հանդեպ»:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայապահպանության, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության, պետություն-եկեղեցի կապերի ամրապնդման շուրջ, կարևորել աշխարհիկ և հոգևոր իշխանության համագործակցությունն այս ուղղությամբ: Վարչապետն ընդգծել է՝ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունը մեծ դեր ունի մեր ժողովրդի հոգևոր արժեքների ամրապնդման, ազգային ինքնության, մշակութային ժառանգության պահպանման գործում, և ՀՀ կառավարությունը կշարունակի իր նպաստը բերել այդ գործին:

Премьер-министр Пашинян принял новоизбранного Католикоса-Патриарха Католической армянской церкви Дома Киликийского
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня Католикоса-Патриарха Католической армянской церкви Дома Киликийского архиепископа Рафаэла Минасяна.
Премьер-министр еще раз поздравил Его Святейшество Рафаэла Бедроса с избранием 21-м Католикосом-Патриархом Католической армянской церкви Дома Киликийского и отметил:
“Святой отец, рад видеть Вас, на этот раз в новом статусе, и прежде всего хочу поздравить Вас с избранием пастором Армянской католической церкви. Мы высоко ценим деятельность Армянской католической церкви по сохранению и развитию самобытности нашего народа. Широко известен неоспоримый вклад, который внесли представители Армянской католической церкви в Конгрегации Мхитаристов, Конгрегации Зммара и т.д.
Я очень рад, что Вы избраны главой Армянской католической церкви, учитывая, что Вы, по сути, активно работали в Республике Армения последние 10 лет, конечно, возглавляя более крупную епархию Армянской католической церкви, но Ваша основная резиденция находилась в Республике Армения, что значит, что Вы лучше осведомлены о проблемах, нюансах и особенностях Армении. Думаю, что Ваше избрание в этом отношении будет более способствовать нашему дальнейшему сотрудничеству и сделает его более эффективным”.
Католикос-Патриарх Католической армянской церкви Дома Киликийского отметил:
Большое спасибо за Ваши честные слова и чувства. Я глубоко тронут, прежде всего, тем, что Вы были первым, еще до католиков, поздравившим меня с избранием на этот новый пост. Я храню в своем сердце, что, в конце концов, меня приметили как родного дитя моей нации, как Вы отметили, и будьте уверены, все эти жертвы, которые Вы приносите, находятся в наших сердцах. Нам не остается ничего иного, как помнить Вас в своих молитвах особым образом, чтобы Вседобрейший Господь действительно помог Вам, защитил Вас и привел к добрым и мирным берегам. Это наше желание, наши дорогие чувства к Вам и к нашей Родине”.
Собеседники обменялись мнениями о сохранении армянской идентичности, единстве Армения-Арцах-диаспора, укреплении связей между государством и церковью, сотрудничестве светских и духовных властей в этом направлении. Премьер-министр подчеркнул, что Католикосат Дома Киликийского играет большую роль в укреплении духовных ценностей нашего народа, сохранении национальной идентичности и культурного наследия, и правительство Армении продолжит вносить свой вклад в это дело.