Ըստ Քերոբյանի` Հայաստանը չի կարողանում «սահուն կերպով կլանել» բոլոր ներդրումային ծրագրերը
2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի հանձնաժողովային քննարկումները շարունակվում են: Այսօր քննարկումներ են Տնտեսական ու Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը ոչ իրատեսական համարեց Կառավարության կանխատեսած 7% տնտեսական աճը: Նա դիմեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանին և հետաքրքրվեց` արդյոք Կառավարությունը Ամուլսարի հանքի շահագործման, թե հայ-թուրքական սահմանի բացման ակնկալիքով է կանխատեսել նման ցուցանիշ: Ապա հարցրեց, թե սահմանի բացման տնտեսական ազդեցության գնահատական արվել է, թե ոչ:
Նախարարն արձագանքեց` տնտեսական աճի ցուցանիշում հայ-թուրքական սահմանի բացումը՝ որպես կանխատեսում, ներառված չէ, ուստի դրա վերաբերյալ խոսակցությունները Վահան Քերոբյանը ժամանակավրեպ համարեց:
«Կառավարության ծրագրով առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում նախատեսում ենք ավելացնել ներդրումների չափաբաժինը մինչև ՀՆԱ-ի 25%-ը, իսկ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների չափաբաժինը` ՀՆԱ-ի մինչև 6 %-ը: Ասել, որ մեր երկիրը կարողանում է սահուն կերպով կլանել բոլոր ներդրումային ծրագրերը, սխալ կլինի: Մեր ներդրումների աջակցման կենտրոնում ունենք բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք խոչընդոտների են բախվում, մեր ամենօրյա աշխատանքի մասն է նախ օգնել, որ դրանք հասնեն իրենց նպատակներին և ուղղել այն օրենսդրական կարգավորումները, որոնց պատճառով դրանք առաջացել են»,-ներկայացրեց Վահան Քերոբյանը:
Ըստ Քերոբյանի` էկոնոմիկայի մի փոխնախարարի գրեթե ամբողջ գործառույթը գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված աշխատանքներն են, և մասնավորապես համապաատասխան օրենսդրական աշխատանքների մշակումը:
Քերոբյանը տնտեսական աճի ապահովման կարևոր բաղադրիչ համարեց կապիտալ ծախսերը:
«Նման թիվ Հայաստանի պատմության մեջ չի եղել, և իհարկե եթե բարեհաջող կերպով իրականացնենք, մեր տնտեսական աճն ավելի քան իրատեսական կլինի»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է Ամուլսարի հանքի հնարավոր շահագործման հարցին, Քերոբյանն ասաց, որ սպասում են հարուցված քրեական գործի հանգուցալուծմանը: Դրանից են կախված հետագա քննարկումները:
«Եթե նույնիսկ էս պահին բոլոր հարցերը կարգավորվեն, հանքը կսկսի աշխատել լավագույն դեպքում 12 ամիս»,- ասաց նա:

Армении не удается “плавно вбирать” все инвестиционные программы – В.Керобян
В постоянных комиссиях Национального Собрания продолжаются обсуждения проекта госбюджета 2022 г. Сегодня обсуждение проходило на совместном заседании комиссий по экономическим и финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Депутат фракции “Айастан” Артур Хачатрян назвал “нереалистичным” спрогнозированный правительством 7-процентный экономический рост. Хачатрян поинтересовался у министра экономики Ваана Керобяна, ожидание чего позволило спрогнозировать такой показатель – эксплутации Амулсарского месторождения или открытия армяно-турецкой границы. Депутат также спросил, была ли проведена оценка экономического воздействия открытия границы.
По словам министра, открытие армяно-турецкой границы в показателе экономического роста не учтено. “По программе правительства в ближайшие пять лет мы предусматриваем увеличить долю инвестиций до 25%, а долю прямых иностранных инвестиций – до 6% ВВП. Говорить о том, что нашей стране удается плавно вбирать все инвестиционные программы, пока не приходится. В нашем центре поддержки инвестиций имеются многочисленные программы, в процессе реализации которых возникают препятствия. Нашей каждодневной работой мы стараемся содействовать тому, чтобы эти программы достигали своей цели, а также пытаемся исправить те законодательные регулирования, из-за которых возникали эти препятствия”,- пояснил В.Керобян.
Важной составляющей обеспечения экономического роста глава Минэкономики назвал капитальные расходы.
Что касается возможной эксплуатации Амулсарского месторождения, то, как отметил В.Керобян, они ждут завершения следствия по уголовному делу, от чего зависят дальнейшие обсуждения.