2022-ին Քաղաքացու օրվա միջոցառումների համար կհատկացվի 40 մլն դրամ
Հայաստանի Անկախության 30-ամյակի միջոցառումներին պետբյուջեից գումար չի ծախսվել: Այս մասին 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ վստահեցրեց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը:
«Պետական բյուջեով այս տարի Անկախության տոնի վրա 0 դրամ է ծախսվել: Որտեղ հնարավորություն ունենք, գործընկերների հետ իրականացնում ենք ծրագիր, որ լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն չլինի բյուջեի վրա»,- ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
2022-ի բյուջեով Քաղաքացու օրվա տոնական միջոցառումների համար հատկացվելու է 40 մլն դրամ:
Այս հարցի վրա ուշադրություն հրավիրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը:
Արայիկ Հարությունյանն արձագանքեց, որ ամեն տարի այդ տոնը պետք է նշվի։
«Ասեմ ավելին, հնարավորության դեպքում այդ բյուջեն պետք է ավելացնենք, որովհետև, ի տարբերություն ձեր իշխանության տարիների՝ քաղաքացին մեր գերագույն արժեքն է, և քաղաքացին է, որ ցույց է տալիս յուրաքանչյուրիս տեղը քաղաքական կյանքում: Այո՛, մենք չենք կարող նշել օլիգարխի տոն ու չենք նշելու, մենք չենք նշելու բյուջեից գումարներ հափշտակողների տոն, սա այլ արժեհամակարգ կրող քաղաքական ուժերինն է։ Մենք նշելու ենք քաղաքացու տոնն ու ավելի մեծ շուքով»,- ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
Աղվան Վարդանյանն էլ հակադարձեց՝ եթե իշխանությունները կարողանում են 400-450 մլն դրամ հայթայթել ու նշել Անկախության օրը, ապա դժվար չէր լինի 40 մլն էլ հայթայթել Քաղաքացու օրվա համար:
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովը 2019թ․ ապրիլի 9-ին ընդունել է Կառավարության ներկայացրած «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրինագիծը, ըստ որի՝ ապրիլի վերջին շաբաթ օրը նշվում է որպես Քաղաքացու օր:

40 млн драмов будет выделено на празднование Дня гражданина в 2022 году
Деньги на мероприятия по случаю 30-летия независимости Армении не были выделены из госбюджета, заявил в ходе обсуждений проекта госбюджета 2022 года руководитель администрации премьер-министра Араик Арутюнян.
“В этом году на празднование Дня независимости из госбюджета было потрачено 0 драмов. При малейшей возможности мы реализуем программы при поддержке партнеров, чтобы исключить дополнительное бремя на бюджет”,- сказал А.Арутюнян.
Бюджетом 2022 года на проведение праздничных мероприятий по случаю Дня гражданина будет выделено 40 млн драмов. На это решение обратил внимание депутат оппозиционной фракции “Айастан” Агван Варданян.
В ответ А.Арутюнян отметил, что этот праздник должен отмечаться каждый год. “Скажу больше: при возможности его бюджет будет увеличен, поскольку в отличие от периода вашего правления для нас гражданин – высшая ценность, и именно граждане показывают место каждого из нас в политической жизни”,- заявил Араик Арутюнян.
Агван Варданян возразил: если властям удалось изыскать 400-450 млн драмов для празднования Дня независимости, то для них не составит труда изыскать 40 млн драмов на проведение мероприятий в День гражданина.
Напомним, что, согласно принятому в 2019 году закону, последняя суббота апреля отмечается как День гражданина.