Վարչապետն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պատվիրակությանը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում ու բարձր է գնահատում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հաստատված բարեկամական հարաբերությունները: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ 2019 թվականից սկսվել է հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսությունը, որը միտված է հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու առաջմղմանը:
«Ցանկանում եմ ընդգծել ԱՄՆ կառավարության դերը Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման գործում: Վերջերս այս առումով արձանագրել ենք կոնկրետ արդյունք՝ ի դեմս Պարեկային ոստիկանության ստեղծման»,- ասել է կառավարության ղեկավարը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել նաև ԱՄՆ դերը ընթացիկ տարվա հունիսին Ադրբեջանից 15 հայ գերիների վերադարձի գործում: Վարչապետը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է ջանքերի գործադրումն այդ ուղղությամբ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձի ապահովմանը, Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեությունը, վերջերս Նյու-Յորքում Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման կազմակերպումը և համանախագահների սպասվող այցը տարածաշրջան: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող գերիների վերադարձի անհրաժեշտությունը և նկատել, որ Ադրբեջանը շարունակում է խախտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համապատասխան կետը: ՀՀ կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիների բացման ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի իրականացման հնարավորություններին՝ ներկայացնելով մեր երկրի հստակ դիրքորոշումները: Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաև ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված կառավարության հետագա ծրագրերի ու քայլերի վերաբերյալ՝ շեշտելով, որ մեր երկիրը շարունակելու է հետևողականորեն ու հաստատակամ շարժվել ժողովրդավարության զարգացման և ամրապնդման ուղղությամբ:
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնը նշել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ նպաստելու տարածաշրջանում հումանիտար խնդիրների լուծմանը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը: Միաժամանակ, նա ընդգծել է ժողովրդավարական բարեփոխումների գործում ՀՀ կառավարությանը շարունակական օժանդակություն ցուցաբերելու ամերիկյան կողմի շահագրգռվածությունը:

Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя помощника госсекретаря США
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с заместителем помощника госсекретаря США Эрикой Олсон.
Премьер-министр поприветствовал делегацию госдепартамента США, отметив, что правительство Армении придает важность и высоко ценит установленные между Арменией и США дружественные отношения. По словам Никола Пашиняна, с 2019 года начался армяно-американский стратегический диалог, который направлен на дальнейшее развитие и продвижение отношений. “Я хочу подчеркнуть роль правительства США в продвижении демократических реформ в Армении. Недавно в этом отношении мы зафиксировали конкретный результат в виде создания Патрульной полиции”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян также высоко оценил роль США в возвращении 15 пленных армян из Азербайджана в июне текущего года. Премьер-министр с удовлетворением отметил, что Соединенные Штаты продолжают прилагать усилия в этом направлении.
Собеседники обсудили ряд вопросов, связанных с происходящими в регионе Южного Кавказа процессами, урегулированием нагорно-карабахского конфликта, усилиями сопредседательства Минской группы ОБСЕ, возвращением удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, заложников и других лиц, а также демократическими реформами в Армении.
Премьер-министр Пашинян отметил важность деятельности сопредседательства Минской группы ОБСЕ, организованной недавно встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Нью-Йорке, а также предстоящего визита сопредседателей в регион. Никол Пашинян подчеркнул необходимость возвращения удерживаемых в Азербайджане пленных, подчеркнув, что Азербайджан продолжает нарушать соответствующий пункт заявления от 9 ноября 2020 года. Премьер-министр также коснулся возможностей открытия региональных коммуникаций и демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, представив четкую позицию нашей страны. Никол Пашинян коснулся также дальнейших программ и шагов правительства, направленных на развитие демократических институтов, подчеркнув, что наша страна и впредь будет последовательно и решительно двигаться в направлении развития и укрепления демократии.
Заместитель помощника госсекретаря США Эрика Олсон отметила готовность США внести свой вклад в решение гуманитарных проблем в регионе, а также в комплексное урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В то же время она подчеркнула заинтересованность американской стороны в продолжительной поддержке правительства Армении в его демократических реформах.