2010-ը` հայաստանյան մեդիաոլորտում
Մեսրոպ Հարությունյան (Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի փորձագետ) – Տարվա սկիզբը մի քիչ բարդ էր` կապված հունվարի 10-ին Երեւանի 10-րդ ընտրատարածքի ընտրությունների հետ, երբ որոշ պրոբլեմներ եղան ժուռնալիստների համար լուսաբանման առումով:
Տարվա միջին մասը նորմալ էր, եթե չհաշվենք տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը որոշ լրատվամիջոցների վրա: Իսկ տարվա վերջը «նշանավորվեց» «Ա1+»-ի հերթական պարտությամբ, որը շատ վատ է անդրադառնալու Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի վրա:
Այս տարին այնպիսին էր, ինչպիսին եղել են ոչ նախընտրական տարիները: Հունվարին կներկայացնենք մեր տարեկան ամբողջական զեկույցը, որտեղ մանրամասն անդրադարձ կլինի այս տարվա իրադարձություններին:
Զրպարտության եւ վիրավորանքի հոդվածների ապաքրեականացումը ունի իր դրական կողմերը, բայց նոր հոդվածը, ըստ էության, դեռ չի կիրառվել: Որպես օրենսդրական փոփոխություն` լավն է, բավարար է, բայց քանի դեռ պրակտիկայում կիրառումը չենք տեսել, դժվար է ասել` դա կընկնի մնացած օրենքների օրը, որ կիրառվում են ընդդեմ լրատվամիջոցների, թե կկիրառվի նորմալ ձեւով:
Արամ Աբրահամյան («Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր) – Անցնող տարին բացասական էր, ինչպես միշտ: Ես դրական տեղաշարժեր առանձնապես չեմ տեսնում, քանի որ նախեւառաջ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է ձերբակալված մնալ, երկրորդ` «Ա1+»-ին, ինչպես միշտ, եթեր չտվեցին:
Իսկ զրպարտության ու վիրավորանքի ապաքրեականացումը, չեմ կարծում, որ որեւէ դեր է խաղացել. հետագան երեւի ցույց կտա: Գալիք տարուց ակնկալիքն այն է, որ կարծում եմ` Փաշինյանին պետք է ազատ արձակել. դա կլինի շատ ուժեղ փոփոխություն:
Աբրահամ Գասպարյան («Հայլուր» ծրագրի հաղորդավար) - Նախորդ տարիների համեմատ, մամուլը աշխատեց մի քիչ ավելի ազատ պայմաններում, եւ դրա վառ վկայությունը միջազգային կառույցների գնահատականներն են, երբ Հայաստանը դասում են մասամբ ազատ երկրների շարքում:
Ինձ թվում է` բոլոր ժամանակներում էլ ճնշումներ կան: Մինչ մեր մամուլը տնտեսապես ազատ չլինի, չի կարող չենթարկվել ճնշումների:
Եթե հաշվի չառնենք, որ ՀՌԱՀ-ը մերժեց տարիներ շարունակ իրեն այլընտրանքային հորջորջող «Ա1+»-ի` եթերում հայտնվելու հայտը, ապա հեռուստատեսության մակարդակով չեմ կարող ասել, որ ինչ-որ աննախադեպ, իրադարձային բան եղավ:
Բայց շատերը կցանկանային լրատվադաշտում տեսնել այլընտրանքային ալիք, որը ոչ միայն կարդարացնի ընդդիմադիր հատվածի հույսերը, այլ նաեւ դեղատոմս կհանդիսանա մեր հասարակությունում սոցիալական, քաղաքական, իրավական, տնտեսական, մշակութային խնդիրների լուծման համար:
Եթե մեր այլընտրանքային լրատվամիջոցները այդ նպատակն են հետապնդում` եթերում հայտնվելով զգաստացնել իշխանություննրին, ես երկու ձեռքով կողմ եմ:
Բայց եթե այդ բոլորը պետք է լինի քաղաքական շոու` հալածյալի կերպարանքով հանդերձ, ապա ես դեմ եմ:
Արմինե Օհանյան («Հրապարակ» օրաթերթի գլխ. խմբագիր) – Ես չէի առանձնացնի 2010 թիվը ոչ 2009-ից, ոչ էլ 2011-ից, որովհետեւ հայկական ԶԼՄ-ի կյանքում տարեցտարի ոչինչ չի փոխվում. նույն ճնշումներն են, նույն պարտություններն են, ինչ որ արձանագրում ենք մեր դաշտում 20 տարի շարունակ:
Մի տարի մի քիչ ավելի շատ են լինում բռնություններն ու ճնշումները, մյուս տարի ավելի թաքնված, քողարկված են դրանք:
Բայց, ըստ էության, ոչինչ չի փոխվում մեր կյանքում. էլի դժվարություններ ունենք իրացման, տպագրության հետ կապված, իշխանություններից կան անընդհատ ճնշումներ մեր նկատմամբ: Այդ ամենին այնքան ենք սովորել, որ կարող եմ ասել` արդեն ուշադրություն էլ չենք դարձնում: Ավելի շատ իմունիտետ ենք ձեռք բերել եւ կարողանում ենք շրջանցել ճնշումներն ու այդ պայմաններում մեր ընթերցողի պահանջները քիչ թե շատ բավարարել:
Զրպարտության եւ վիրավորանքի ապաքրեականացումը մի կողմից կարելի է նշանակալից համարել, բայց մյուս կողմից էլ Քաղ. օրենսգրքի տույժերի ու տուգանքների ներմուծումն էլ այս տարի է կատարվել, եւ ես չեմ կարող դա դրական փոփոխություն դիտել:
Մենք առայժմ չունենք մասսայական հայցադիմումներ այդ հոդվածներով, բայց կարծում եմ` դրանք որպես մահակ պահում են մեր գլխին` ցանկացած պահի աշխատեցնելու մտադրությամբ:
Չի բացառվում, որ 2011-ին, որը, իմ կանխատեսմամբ, լինելու է ավելի լարված, կլինեն նման հայցեր մեր դեմ: Նման մեկ-երկու հայցը բավական է, որ մեր նման ծայրը ծայրին հասցնող լրատվամիջոցը փակվի:
ՀՀԿ-ի 20-ամյակին նախագահը հայտարարեց, որ ողջունում է այլակարծությունը, բայց դրանից ընդամենը երկու օր առաջ ազգային կոչվող հանձնաժողովը մերժեց «Ա1+»-ին եթեր տրամադրելու հայտը:
Դրանից պետք է հետեւություն անել, որ միջազգային կառույցների ճնշում ասվածն ավելի շատ մեր գիտակցության մեջ է, քան թե իրականում: Մյուս կողմից էլ այն հայտարարությունները, թե իշխանությունը հանդուրժում է այլակարծությունը, իրականում միֆ են:
Իշխանությունն ընդունակ չէ քննադատություն լսել, նա գնում է մոնոպոլացված, կառավարելի լրատվական դաշտ ունենալու ճանապարհով: Ես դա չափազանց վատ ցուցանիշ եմ դիտում ու կարծում եմ, որ դրանից է պետք ելնել մեր բոլոր գործողությունները կառուցելիս. այսինքն` հույս ունենալ, որ իշխանությունն ավելի հանդուրժող կլինի քննադատության, այլ կարծիքի նկատմամբ, կլինի միամտություն մեր կողմից:
Հ.Գ. Հավելենք, որ չնայած զրպարտության եւ վիրավորանքի հոդվածների ապաքրեականացմանը` ՀՀ Քրեական օրենսգրքում շարունակում է մնալ 344-րդ հոդվածը, այն է` «Դատավորին, դատախազին, քննիչին, հետաքննություն կատարող անձին կամ դատական ակտերի հարկադիր կատարողին զրպարտելը»: Այս հոդվածի տարբեր կետերով նախատեսվում է պատիժ` տուգանքից մինչեւ 4 տարվա ազատազրկում: Փաստորեն, սույն հոդվածը կշարունակի որպես մահակ ծառայել իշխանությունների ձեռքին` քննադատաբար հանդես եկած լրագրողներին լռեցնելու համար:

2010: The Media in Review
We asked several leading journalists to offer their take on 2010 in terms of media freedom and the situation of the press in general in Armenia. Here’s what they had to say.
Mesrop Haroutyunyan (Specialist at the Freedom of Speech Defense Committee)
It was a bit complicated at the start of the year, the issue being the election at the Tenth Yerevan electoral district. The middle of the year proceeded normally, if we don’t take into account that the economic crisis negatively impacted certain media outlets. The end of the year stood out with the denial of a broadcast license to A1+ TV. This will not bode well for freedom of speech in Armenia. Summing up, the past year was like any other non pre-election year. In January, we will publish our yearly report that will analyze 2010 in detail. There’s a positive side to the decriminalization of slander and personal defamation, but the new legislation hasn’t really been enacted. As a legislative act it can be considered positive, but since we haven’t seen its application in the real world it’s difficult to say whether it will be used against the media, as so many other laws, or whether it will be applied normally.
Aram Abrahamyan (Chief Editor, Aravot Daily)
I consider 2010 to have been a negative year like all the rest. I saw no positive change, especially since Nikol Pashinyan remains behind bars. Second is the A1+ fiasco; it was again denied a broadcast license. I don’t believe the decriminalization of slander and defamation charges had any real effect. We’ll see what the future has in store. For the coming year, the biggest change would be the release of Pashinyan.
Abraham Gasparyan (Anchorman; Haylur Program)
Compared to preceding years, in 2010, the media had a measure more freedom to operate in. Evidence of this is the fact that various international organizations judged Armenia to be a “partly free” country. I believe that there are always pressures brought to bear. For as long as our media isn’t independent economically, it will always be vulnerable to pressures of various kinds. If we do not take into account that the National Commission of TV and Radio once again denied a broadcast license to A1+ TV, a station that has championed itself as an alternative voice, then, I would say that 2010 passed quite unremarkably. But many would have liked to have seen a real alternative TV station. This would not only justify the hopes of the opposition but would also serve as a prescription to many of the socio-economic, political and cultural issues faced by Armenia. If our alternative media outlets truly are intent to keep the government on its toes, then I fully support them. But if it’s just to stage a political show, with the opposition portraying itself as the victim, I’m against it.
Armineh Ohanyan (Chief Editor; Hraparak Daily)
Since nothing really changes in the Armenian media sector from year to year, I wouldn’t single out 2010 from the year preceding it or the one to come after. We witness the same pressures and defeats that have been a part of the media scene for the past twenty years. Some years see a rise in such incidents, while during others; they are below the surface, out of sight. In essence, nothing changes in our lives. We constantly face the same challenges when it comes to publishing and marketing. The authorities never let up on the pressures they exact on us. We have gotten so used to it all; we no longer pay any interest. We have grown immune in a way and are able to out maneuver these problems and satisfy our readers to the extent possible. Sure, the decriminalization of slander and defamation charges can be considered significant from one aspect, but let’s not forget that Criminal Code penalties and fees that were paid this year as well. Thus, I wouldn’t describe this as a positive change. We haven’t seen any class-action suits with the new law, but I believe they are holding it like a club over our heads to be used when the need arises. Given my prediction that the political lines will be more sharply drawn in 2011, I see the potential for such legal action against us. It would just take a one or two legal suits to shut down a struggling media outlet like ours. President Sargsyan, during his speech at the Republican Party’s 20th anniversary celebration, noted that he welcomed diversity of opinion. But just two days before, the so-called National Commission denied A1+ a license to broadcast. We can only infer that the authorities in Armenia pay nominal heed to the “demands” set by international organizations and that the claims made by the authorities that they support diversity of opinion are untrue. The regime cannot aide criticism and seeks to monopolize the media sector in such a way to effectively control it. All our actions must be aimed to reverse this dangerous process. It would be naive to believe that the government will adopt a more tolerant attitude towards criticism and alternative viewpoints.
P.S. We should point out that despite the decriminalization of slander and defamation, Article 344 remains in the RA Criminal Code. It deals with slander of “Judges, prosecutors, investigators, case examiners or bailiffs from the Compulsory Enforcement Service.” Given the particulars involved, one can be sentence to up to 4 years according to the Article. In effect, it remains a convenient weapon in the hands of the authorities; to be brandished whenever reporters and journalists start to critically cover the issues of the day.