Նախարարությունը քննարկում է արցախցիներին Խնայբանկի ավանդատուների փոխհատուցման ծրագրում ներառելու հարցը
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը քննարկում է արցախցիներին ԽՍՀՄ խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում ներդրած ավանդների դիմաց փոխհատուցում տրամադրելու հարցը:
«Քննարկում ենք այս ծրագրի շահառու դարձնելու Արցախի մեր հայրենակիցներին, որոնք Խնայբանկում ավանդներ ունեն: Դա գտնվում է քննարկման փուլում»,- 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն այս մասին հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
Մկրտչյանը խոսեց «ՎՏԲ Հայաստան» ՓԲԸ-ում ավանդատու հանդիսացող և նախկինում ԽՍՀՄ խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչև 1993 թվականի հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների փոխհատուցման ծրագրի մասին: Նախարարի ներկայացմամբ՝ 2020 թվականի փաստացի ծախսը կազմել է 1 մլրդ 211 մլն 864 հազար դրամ՝ 5878 շահառուի համար:
«2021-ի պետբյուջեով այս նպատակով հատկացվել է 1 մլրդ 212 մլն դրամ՝ 8125 շահառուի համար: 2022-ի համար նախատեսվում է 1 մլրդ 515 մլն դրամ, որի շրջանակում փոխհատուցում կտրամադրվի շուրջ 7900 շահառուի»,- ասաց Նարեկ Մկրտչյանը:
2022-ից ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցում ստանալու իրավունք կստանան նաև մինչև 1939 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված ավանդատուները: Այժմ նման իրավունք տրված էր մինչ 1938 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծնվածներին:

В Министерстве труда рассматривается вопрос вовлечения арцахцев в программу компенсации вкладов “Сбербанка”
В Министерстве труда и по социальным вопросам рассматривается вопрос предоставления арцахцам компенсации вкладов, которые были вложены в Республиканском банке Армянской ССР Сбербанка СССР.
“Мы рассматриваем вопрос вовлечения в эту программу в качестве бенефициаров наших соотечественников из Арцаха, у которых есть вклады в “Сбербанке”,- сообщил в ходе обсуждения проекта госбюджета 2022 года министр труда и по социальным вопросам Нарек Мкртчян.
Представляя программу компенсации денежных вкладов, вложенных в Республиканском банке Армянской ССР “Сбербанка” бывшего СССР до 10 июня 1993 года гражданами, являющимися на данный момент вкладчиками ЗАО “ВТБ Армения”, Мкртчян сообщил, что в 2020 г. фактические расходы для 5878 бенефициров составили 1 млрд 211 млн 864 тысячи драмов.
“С этой целью из госбюджета 2021 г. было выделено 1 млрд 212 млн драмов для 8125 бенефициаров. В 2022 г. предусматривается выделить 1 млрд 515 млн. В рамках этой суммы компенсацию получат 7900 бенефициаров”,- отметил министр.
С 2022 года право на получение компенсации за денежные вклады будет предоставлено также вкладчикам, родившимся до 31 декабря 1939 г. Сейчас такое правое предоставлено лицам, родившимся до 31 декабря 1938 г.