ԱՆ-ն կեղծ պատվաստումները բացահայտելու բժշկական մեթոդ չունի
Քաղաքացու՝ կեղծ պաստվատված լինելը բժշկական որևէ եղանակով հնարավոր չէ պարզել: Այս մասին խորհրդարանոմ հայտնեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: Նշենք, որ խորհրդարանը շարունակում է 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները:
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը բարձրացրեց կեղծ պատվաստումների հարցը՝ նշելով, որ նման մահերի դեպքում հակապատվաստումային արշավ իրականացնողները շահարկելու են այդ փաստը:
Նախարարը կիսեց պատգամավորի մտահոգությունը, ապա հիշեցրեց, որ իրավապահները մի շարք նման դեպքեր են բացահայտել, սակայն, ըստ նրա, վստահաբար ոչ բոլոր դեպքերն են բացահայտվել:
«Այս արատավոր երևույթը առկա է բոլոր երկրներում, և շատ երկրներ բախվում են տվյալների աղճատման հետ: Երբ գրանցվի մահվան դեպք և պարզվի, որ այդ անձը պատվաստման սերտիֆիկատ է ձեռք բերել՝ առանց պատվաստվելու, մենք որևէ ռետրոսպեկտիվ միջոց չունենք պարզելու՝ արդյոք նա իրականում պատվաստված էր, թե ոչ: Եվ դա անդրադառնալու է նաև պատվաստումների նկատմամբ որոշակի վստահության հարց առաջանալուն»,- ասաց Ավանեսյանը:
Նախարարի կարծիքով՝ իրավապահները պետք է խստորեն շարունակեն զբաղվել թե՛ պրոֆիլակտիկ, թե՛ խախտման դեպքերը բացահայտելով, նաև՝ խստորեն արձագանքելով:
«Նման արարքը վտանգում է տվյալ անձի կյանքն ու առողջությունը, նաև հանրային առողջապահական լուրջ խնդիրներ առաջացնում՝ ընդհանուր վստահությունը խաթարելով պատվաստումների նկատմամբ»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա հայտնեց, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կամփոփեն իրականացված պատվաստումներն ու մահերը, կհրապարակեն նաև մահվան դեպքերը, որոնք պատվաստման լինելու սերտիֆիկատ ունեն:
«Պետք է գիտակցենք, որ պատվաստումները արդյունավետ միջոց են, բայց չենք կարող բացառել թե՛ վարակելիության դեպքերը, թե՛ հիվանդության ընթացքի ծանրությունը, թե, ցավոք սրտի, նաև մահը»,-ասաց նախարարը:

Нет какого-либо медицинского метода, позволяющего выявить ложные прививки от Covid-19
Установить факт ложной вакцинации от коронавируса с помощью какого-либо медицинского метода невозможно, заявила сегодня на заседании парламента министр здравоохранения Анаит Аванесян. Напомним, что депутаты продолжают обсуждение проекта госбюджета 2022 года.
Председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Геворк Папоян, касаясь этой проблемы, отметил, что в случае смерти граждан, получивших поддельный сертификат о ковид-прививке, этот факт станет предметом спекулирования противниками вакцинации.
Министр напомнила о том, что правоохранители выявили целый ряд таких случаев. Вместе с тем многие другие аналогичные факты остались нераскрытыми.
“Это порочное явление существует во многих странах, многие из которых сталкиваются с искажением данных. В случаях смерти лиц, получивших  фальшивый сертификат о вакцинации, у нас нет какого-либо рестроспективного метода, позволяющего установить,  были они привиты на самом деле или нет. И в таких случаях возникает вопрос доверия к вакцинации”,- отметила глава Минздрава.
По словам Анаит Аванесян, в ближайшее время будут представлены результаты кампании по вакцинации, а также число смертей от Covid-19, в том числе лиц, имевших сертификат о получении прививки.
“Необходимо осознать, что вакцинация – результативный метод. Вместе с тем нельзя исключать ни случаи заражения, ни случаи тяжелого течения болезни, ни, к сожалению, случаи смерти”,- отметила министр.