ԱԳՆ հայտարարությունը 44-օրյա պատերազմի դադարեցման մասին 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեկամյակի կապակցությամբ
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ ստորագրվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին եռակողմ հայտարարությունը, որի հիման վրա Արցախում տեղակայվեցին ՌԴ խաղաղապահ ուժեր։
Այսօր մենք կրկին գլուխ ենք խոնարհում այն քաջարի հայորդիների առջև, որոնք իրենց կյանքը չխնայեցին հանուն հայ ժողովրդի ապրելու և իր ապագան կերտելու իրավունքի՝ թույլ չտալով իրականացնել ագրեսիան սանձազերծողների՝ Արցախն ամբողջովին հայաթափելու մտադրությունը:
44-օրյա պատերազմը, որն ուղեկցվում էր Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումներով, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և մշակութային հուշարձանների միտումնավոր թիրախավորմամբ, արգելված զինատեսակների կիրառմամբ և պատերազմական այլ հանցագործություններով, հանգեցրեց հազարավոր զոհերի և տասնյակ հազարավոր վիրավորների, տեղահանվածների և ավերածությունների։ Պատերազմի հետևանքով Արցախի մի շարք շրջաններ ենթարկվեցին էթնիկ զտման, իսկ բնակչությունը դարձավ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների և զանգվածային ոճրագործությունների զոհ: Մասնավորապես՝ պատերազմի հետևանքով 40 հազար մարդ զրկվել է տնից և ունեցվածքից, ավերվել են ավելի քան 17 000 քաղաքացիական օբյեկտներ ու ենթակառուցվածքներ, հարյուրավոր քաղաքացիական անձինք սպանվել կամ վիրավորվել են, իսկ շատերի ճակատագիրը դեռևս մնում է անհայտ:
Հայաստանը և Արցախը հետևողականորեն կյանքի են կոչել եռակողմ հայտարարության դրույթները, մինչդեռ եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ընդամենը մեկ ամիս անց՝ ի հեճուկս ստորագրման պահին զբաղեցրած դիրքերում կանգ առնելու հանձնառության, Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժեցին Արցախի Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերը՝ սպանելով ու գերեվարելով հայ զինծառայողների։ Ավելին՝ փաստաթղթում նշված շրջաններից հայկական զորքերի դուրսբերումից հետո ադրբեջանական կողմը պատասխանեց այդ նույն տարածքներից ՀՀ ինքնիշխան տարածք իր զինված ուժերի ներթափանցմամբ և շարունակվող ապօրինի տեղակայմամբ։
Ադրբեջանը դեռևս չի իրականացրել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը՝ պատանդառության մեջ պահելով բազմաթիվ հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց, ինչը ոչ միայն եռակողմ հայտարարության, այլև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Պարբերական բնույթ են կրում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումները, որոնք ուղեկցվում են ոչ միայն Հայաստանի զինված ուժերի և Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերի, այլև խաղաղ բնակավայրերի ու քաղաքացիական անձանց թիրախավորմամբ՝ հանգեցնելով և՛ մարդկային, և՛ նյութական կորուստների։
Միտումնավոր խեղաթյուրելով և կամայականորեն մեկնաբանելով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների՝ տարածաշրջանում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ դրույթները՝ Ադրբեջանը շրջանառում է, այսպես կոչված, «միջանցքի» գաղափարը և սպառնում ուժի կիրառմամբ, ինչը ոչ միայն հակասում է նշված հայտարարությունների տառին և ոգուն, այլև միտված է տարածաշրջանում լարվածության նվազեցմանն ուղղված ջանքերի խաթարմանը:
Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից բացահայտ կերպով վարվող շարունակական հայատյաց քաղաքականությունը, ուժի կիրառման արդյունքում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում էթնիկ զտումները, հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումն ու պղծումը, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների՝ Արցախ մուտքի խոչընդոտումը վկայում են, որ Արցախի հայության՝ իրենց հայրենի հողում անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի երաշխավորումն անհնար է Ադրբեջանի իրավասության կամ վերահսկողության ներքո։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ ուժի կիրառման հետևանքով ձևավորված իրողությունները չեն կարող հիմք հանդիսանալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման համար: Ադրբեջանի այն պնդումները, թե պատերազմի արդյունքում միջազգային ասպարեզում այլևս գոյություն չունի ոչ միայն ԼՂ հակամարտությունը, այլև Լեռնային Ղարաբաղը, նույնպես նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտում է, քանի որ հենց եռակողմ հայտարարության մեջ Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացված է որպես տարածքային միավոր:
Միայն 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների լիակատար իրագործումը, մասնավորապես` առաջնային կարևորություն ունեցող հումանիտար խնդիրների հրատապ կարգավորումը, նախ և առաջ՝ բոլոր ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց անվերապահ հայրենադարձումը, անհայտ կորած անձանց ճակատագրի բացահայտումը և բռնի անհետացումների դեպքերի հետաքննությունը, հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պաշտպանությունը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք վերականգնումը կարող են նախադրյալներ ստեղծել տարածաշրջանում տևական խաղաղության և կայունության ապահովման համար։
Հակամարտության համապարփակ և տևական լուծումը հնարավոր է միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցությունների միջոցով, ինչը ենթադրում է Արցախի կարգավիճակի հստակեցում և տեղահանված արցախահայության՝ Արցախի ողջ տարածքում իրենց բնակավայրեր անվտանգ վերադարձի ապահովում և Արցախի ժողովրդի՝ իր բնօրրանում ազատ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացում՝ հիմնված ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի վրա:
Հայաստանը վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը գործնական ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում իրավիճակի լիցքաթափման, քայլ առ քայլ թշնամանքի մթնոլորտի հաղթահարման, տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղ զարգացման դարաշրջանի բացման ուղղությամբ։ Միաժամանակ գործընթացի արդյունավետության համար անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը ևս կառուցողական դիրքորոշում որդեգրի՝ հրաժարվելով հայատյացության, ագրեսիվ հռետորաբանության և գործողությունների իր քաղաքականությունից։

Armenia Calls on Azerbaijan to Halt Armenophobic Rhetoric and Adhere to Ceasefire
The Armenian Ministry of Foreign Affairs issued the following statement today to mark the one-year anniversary of the trilateral statement to end the 2020 Karabakh war.
To halt the aggression unleashed by Azerbaijan on September 27, 2020 against Artsakh and its people, with the direct involvement of Turkey and foreign terrorist fighters, on November 9, 2020, with the mediation of the President of the Russian Federation a Trilateral Statement on complete ceasefire and termination of all hostilities in the area of Nagorno-Karabakh conflict was signed, which resulted in deployment of peacekeeping forces of Russia in Artsakh.
Today we once again bow before the brave Armenians who sacrificed their lives for the sake of the right of the Armenian people to live and build their own future, preventing the attempt of the aggressors to annihilate the Armenians from Artsakh.
The 44-day war, accompanied by mass violations of international humanitarian and human rights law, deliberate targeting of civilian infrastructure and cultural monuments, use of prohibited weapons and other war crimes by Azerbaijan, resulted in thousands of casualties, tens of thousands of wounded, displaced people and mass devastation. As a result of the war, a number of regions of Artsakh were subjected to ethnic cleansing, and the population became victims of war crimes and mass atrocities committed by Azerbaijan. In particular, 40,000 people lost their homes and property, more than 17,000 civilian facilities and infrastructure were destroyed, hundreds of civilians were killed or injured, and the fate of many still remains unknown.
Armenia and Artsakh have consistently implemented the provisions of the Trilateral Statement, while just a month after the signing of the latter, despite the commitment to stop in the current positions at the time of signing, Azerbaijani armed forces infiltrated into Khtsaberd and Hin Tagher villages of Hadrut region of Artsakh, killing and capturing Armenian servicemen. Moreover, after the withdrawal of the Armenian troops from the regions mentioned in the document, the Azerbaijani side responded with the infiltration and continued illegal deployment of its armed units into the sovereign territory of the Republic of Armenia from the very same territories.
Azerbaijan has not yet implemented the paragraph 8 of the November 9 Statement, holding numerous Armenian prisoners of war, hostages and other detained persons in captivity, which is not only a gross violation of the Trilateral Statement but also of international humanitarian law.
The ceasefire regime established by the Trilateral Statement is periodically violated by the Azerbaijani armed forces, accompanied by targeting not only the positions of the Armenian Armed Forces and Artsakh Defense Army, but also peaceful settlements and civilians, leading to human and material losses.
Deliberately distorting and arbitrarily commenting the provisions on unblocking regional infrastructure enshrined in Trilateral Statements from November 9, 2020, and January 11, 2021, Azerbaijan circulates the idea of a so-called "corridor" and threatens with the use of force, which not only contradicts the letter and spirit of those statements, but also aims to undermine efforts of de-escalation in the region.
The consistent Armenophobic policy blatantly conducted by the highest leadership of Azerbaijan, the ethnic cleansing in the territories of Artsakh fallen under the Azerbaijani control as a result of the use of force, the destruction and desecration of the Armenian cultural and religious heritage, as well as the obstruction of the access of international humanitarian organizations to Artsakh demonstrate the fact that the guarantee of the right of the Armenians of Artsakh to safe and dignified life in their homeland under the jurisdiction or control of Azerbaijan is impossible.
The realities created because of the use of force by Azerbaijan against Artsakh and its people cannot create basis for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Azerbaijan's claims that because of the war the Nagorno-Karabakh conflict and Nagorno-Karabakh itself does not exist in the international arena any more are also violations of the November 9 Trilateral Statement, as Nagorno-Karabakh is presented as a territorial entity right in the latter.
Only the full implementation of the Trilateral Statements from November 9, 2020 and January 11, 2021, particularly the immediate resolution of urgent humanitarian issues, first of all, the unconditional repatriation of all prisoners of war, hostages and other detained persons, the clarification of the fate of missing persons and the investigation of the cases of enforced disappearances, protection of the Armenian cultural and religious heritage, as well as the full resumption of the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict can create conditions for ensuring lasting peace and stability in the region.
The comprehensive and lasting settlement of the conflict is only possible through peaceful negotiations under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, which assumes the clarification of the status of Artsakh, ensuring conditions for the safe return of displaced Armenians of Artsakh to their places of residence throughout Artsakh, and realization of the right of the Armenians of Artsakh to safe and dignified life in their homeland, based on equal rights and self-determination of peoples.
Armenia reiterates its readiness to undertake practical efforts towards the de-escalation of the situation in the region, gradually overcoming the atmosphere of hostility, opening an era of stability and peaceful development. At the same time, for the effectiveness of this process, Azerbaijan should adopt a constructive position, renouncing its policy of Armenophobia, aggressive rhetoric and actions.