ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո խոսնակ Նեդ Փրայսի հայտարարությունը
ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո խոսնակ Նեդ Փրայսը հանդես է եկել հայտարարությամբ 2020 թվականի արցախյան պատերազմի ավարտի տարելիցի կապակցությամբ։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
«Այս շաբաթ Միացյալ Նահանգների և միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում է Հարավային Կովկասում հայկական և ադրբեջանական ուժերի միջև տեղի ունեցած 44-օրյա թեժ ռազմական գործողությունների ավարտը ազդարարած հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրման մեկ տարին։ Մենք խորապես ցավակցում և մեր զորակցությունն ենք հայտնում անցած տարվա ռազմական գործողությունների զոհերի ու վիրավորների ընտանիքներին։ Մենք կոչ ենք անում վերադարձնել բոլոր պահվող անձանց, լիարժեք հաշվետու լինել անհետ կորածների համար, ապահովել տեղահանվածների կամավոր վերադարձն իրենց տներ, իրականացնել ընդգրկուն հումանիտար ականազերծում հակամարտության ազդակիր տարածքներում և կարիքավորների հետ աշխատելու հասանելիություն ապահովել միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների համար։
Միացյալ Նահանգները շարունակում է հավատարիմ մնալ հարավկովկասյան տարածաշրջանում անվտանգ, կայուն, բարեկեցիկ ու խաղաղ ապագա կերտելուն աջակցելու իր հանձնառությանը։ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնն այս օրերին տարածաշրջանում է՝ բոլոր երեք երկրների հետ քննության առնելու մեր երկկողմ հարաբերությունների հետ կապված հարցեր և դիտարկելու տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորությունները։ Մենք Հայաստանին ու Ադրբեջանին հորդորում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող կամ այդ հակամարտությունից բխող դեռևս չլուծված հարցերին համապարփակ լուծումներ գտնելու ուղղությամբ շարունակել ու առավել մեծացնել ջանքերի գործադրումը, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո»,- նշված է պետքարտուղարության մամլո խոսնակ Նեդ Փրայսի հայտարարությունում։

U.S. State Department Spokesperson Ned Price issued the following statement on November 8 marking the one-year anniversary of the Karabakh ceasefire tri-lateral ceasefire declaration.
This week, the United States and the international community recognize the one-year anniversary of the ceasefire declaration that ended 44 days of intense fighting between Armenian and Azerbaijani forces in the South Caucasus. We extend our deepest condolences to the families of those killed and injured during the hostilities last year. We call for the return of all remaining detainees, a full accounting of missing persons, the voluntary return of displaced persons to their homes, comprehensive humanitarian de-mining of conflict-affected areas, and access by international humanitarian organizations to those in need. We also call for an investigation into alleged human rights abuses and violations of international humanitarian law.
The United States remains committed to promoting a secure, stable, prosperous, and peaceful future for the South Caucasus region. U.S. Deputy Assistant Secretary in the Bureau of European and Eurasian Affairs Erika Olson is currently in the region to discuss bilateral issues with all three countries and to explore opportunities for regional cooperation. We urge Armenia and Azerbaijan to continue and intensify their engagement including under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs to find comprehensive solutions to all outstanding issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict.