Կառավարությունը նախատեսում է հունվարի 2-ը ևս թողնել ոչ աշխատանքային
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց կառավարության ներկայացրած «Տոների և հիշատակի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելուն: Հիշեցնենք, որ փոփոխություններով առաջարկվում է կրճատել ամանորյա ոչ աշխատանքային օրերի քանակը: Նախագիծը ներկայացրեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Վերջինս հիշեցրեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում բավական քննարկումներ են եղել, ուստի առաջարկում են հունվարի 2-ը ևս ընդգրկել ոչ աշխատանքային օրերի ցանկում:
«Այսպիսով, օրենքի վերջնական տարբերակն առաջարկվող հետևյալն է` Ամանորը և ծննդյան տոները նշվում են դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 2-ը և հունվարի 6-ը»,- ասաց նախարարը:
Հայ առաքելական եկեղեցին առաջարկում էր հունվարի 7-ը ևս ոչ աշխատանքային թողնել: Նախարար Քերոբյանն արձագանքեց` այդ առաջարկները մանրամասն քննարկել են, սակայն հաշվի առնելով այն փիլիսոփայությունը, որը դրվել է օրենքի փոփոխությունում, որոշում է կայացվել նման տարբերակով օրենքը ընդունել:

Новогодние праздники увеличатся еще на один день
Постоянная парламентская комиссия по государственно-правовым вопросам дала положительное заключение по представленному правительством до второго чтения проекту изменений в законе РА “О праздниках и памятных днях”. Напомним, что изменениями предлагается сократить новогодние праздники до трех дней. Проект представил министр экономики Ваан Керобян.
По словам министра, после первого чтения состоялись многочисленные обсуждения, по результатам которых правительство решило объявить нерабочим также 2 января.
“Таким образом, согласно окончательному варианту законопроекта, на Новый год нерабочими будут 31 декабря, 1, 2 и 6 января”,- сказал В.Керобян.