Առաջնահերթ խնդիր է ադրբեջանական զինծառայողների հեռացումը մեր գյուղերի մոտից ու ճանապարհներից․ ՄԻՊ
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը կրկին անդրադարձել է ճանապարհներին ադրբեջանական զինծառայողների առկայությանը։ Նա իր ֆեյսբուքյան էջում այդ մասին գրառում է կատարել, որը ներկայացնում ենք ստորև․
- «Մեր գյուղերի մոտ ու ճանապարհներին ադրբեջանական այն ծառայություններն են, որոնք պատերազմի ընթացքում խոշտանգել, սպանել են մեր զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց և դրա համար չեն պատժվել:
- Այս սպառնալիքը չի վերացել. ադրբեջանական իշխանությունները ավելի են խորացրել հայատյացյությունն ու թշնամանքի քարոզը:
- Քաղաքական շահերը չպետք է խանգարեն մեր երկրի ու մեզնից յուրաքանչյուրի անվտանգությանը, մեր ամենակենսական իրավունքներին վերաբերող այս օրհասական հարցերի լուծմանը:
- Ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունն ինքնին մեր գյուղերի մոտ ու ճանապարհներին ՀՀ բնակչության կյանքի, ազատ տեղաշարժի ու մյուս կենսական իրավունքների կոպիտ ու զանգվածային խախտում է, անվտանգության իրական սպառնալիք:
- Ուստի, բոլորիս առաջնահերթ խնդիրն է (ամեն մեկս մեր մասով) ադրբեջանական զինված ու մյուս բոլոր ծառայողների հեռացումը մեր գյուղերի մոտից ու ճանապարհներից, իսկ դրա հիմքերը մենք ունենք: Սա առավել ևս վերաբերում է մեր երկիր ադրբեջանական ներխուժումներին. նրանք նաև պետք է պատժվեն իրենց հանցավոր արարքների համար:

Armenian Human Rights Defender Says Removal of Azerbaijani Troops is Country's Priority
Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan, in a Facebook post today, has called for the removal of Azerbaijani troops from Armenian roads and villages, calling their presence a gross human rights violation.
Last week, Azerbaijani troops set up customs checkpoints along a 21-kilometer section of the road linking Kapan and Goris. Today, Azerbaijani troops set up border and customs checkpoints along the Kapan-Chakaten section of the roadway.
"Near our villages and on the roads are the same Azerbaijani services that tortured and killed our servicemen and civilians during the war and were not punished for that. This threat has not disappeared,” Tatoyan wrote.
Armenia’s National Security Service, last night, announced that Armenia will also set up checkpoints along the Kapan-Chakaten section. It said that an alternative road for this section will be ready before the end of the year.
“The priority of all, each in their own way, of us is to remove the Azerbaijani armed forces and all other servicemen from our villages and roads, and we have the grounds for that. This mostly refers to the Azerbaijani invasions in our country. They must also be punished for their crimes. Everything else is secondary,” Tatoyan wrote.