Երևանը կդիմի Մոսկվային՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով
Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության եթերում Անվտանգության խորհրդրի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտնեց, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի արևելյան սահմանին կատարված հարձակման առիթով ՀՀ-ն դիմել է Ռուսաստանի Դաշնությանը։
«Քանի որ հարձակումը եղել է Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա, ապա մենք դիմում ենք Ռուսաստանին՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև 1997 թվականի պայմանագրի շրջանակում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով և համաձայնագրի շրջանակում փոխադարձ պարտականություններն իրագործելու տրամաբանության շրջանակներում»,- նշել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Ըստ նրա՝ սա բանավոր դիմում է, որը նաև գրավոր ընթացակարգ է ունենալու։
«Ակնկալում ենք, որ ՌԴ-ն օգնություն կտրամադրի և հնարավորություն կունենանք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու»,- ասել է Արմեն Գրիգորյանը։

Ереван обратился к Москве с призывом оказать помощь в защите территориальной целостности Армении
Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян в эфире Общественной телекомпании Армении сообщил, что в связи с совершенным Азербайджаном нападением на восточном участке армянской границы Республика Армения обратилась к Российской Федерации.
Как отметил А.Григорян, поскольку нападение совершено на суверенную территорию Армении, то мы обращаемся к России с призывом защитить территориальную целостность Армении в рамках договора, подписанного Арменией и Россией в 1997 г., которое предусматривает выполнение взаимных обязательств соглашения.
По словам Армена Григоряна, обращение прозвучало в устной форме, но последует также письменная процедура.
“Мы ожидаем, что РФ окажет помощь, и мы получим возможность восстановить территориальную целостность Армении”,- сказал секретарь Совбеза РА.