Գորիսի և Կապանի ԲԿ-ները Շտապ օգնության ամենագնաց նոր մեքենաներով կհամալրվեն
«Շտապ օգնության ծառայությունը՝ և՛ մարզային, և՛ Երևանի մշտապես գտնվում է մոբիլիզացված վիճակում: Երեկ տեղակալս եղել է Սյունիքում և Վայոց ձորում, մենք պարբերաբար իրականացնում ենք կարիքների գնահատում և օպերատիվ կերպով բոլոր կարիքների ապահովում»,- ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` այդ ԲԿ-ները կապահովվեն առաջին անհրաժեշտության բոլոր պարագաներով, և համայնքների բնակիչների առողջական խնդիրների ապահովումը կկազմակերպվի հավուր պատշաճի:
Նախարարը չցանկացավ խոսել վիրավոր զինծառայողների մասին` ասելով, թե իրավասու գերատեսչությունը` Պաշտպանության նախարարությունը, համապատասխան տեղեկատվություն կհայտնի:
Ինչ վերաբերում է Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի հայտարարությանը, որտեղ արյան դոնորների շտապ անհրաժեշտության մասին էր ասվում, նախարարն արձագանքեց.
«Ժամանակ առ ժամանակ նաև հայտարարություններ են լինում, որպեսզի քաղաքացիները ավելի ակտիվ կերպով գան և դոնոր հանդիսանան։ Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնը նման հայտարարություններ մշտապես անում է։ Վերջին շրջանում կորոնավիրուսի դեպքերի աճով պայմանավորված՝ ունենք դոնորության նվազում, ուստի ևս մեկ անգամ հայտարարությամբ հորդորում են քաղաքացիներին արյուն հանձնել»։

Медцентры Гориса и Капана будут оснащены новыми машинами скорой помощи
Медицинские центры городов Капан и Горис будут оснащены новыми машинами скорой помощи, сообщила сегодня на брифинге в парламенте министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Кроме того, по словам министра, медцентры будут обеспечены и всеми необходимыми принадлежностями, что позволит жителям общин получать надлежащую медицинскую помощь.
А. Аванесян не пожелала говорить о состоянии военнослужащих, получивших ранения во время вчерашних боевых действиях, отметив, что соответствующую информацию предоставит Министерство обороны.
Касаясь заявления Гематологического центра имени Еоляна о срочной потребности в донорах, глава Минздрава отметила: “Время от времени такие заявления делаются для того, чтобы граждане активнее участвовали в процессе сдачи крови. Гематологический центр имени Еоляна всегда выступает с подобными заявлениями. В последнее время в связи с ростом заболеваемости коронавирусом число доноров сократилось, поэтому этим заявлением они хотели призвать граждан сдавать кровь”.