Փաշինյանն արձագանքեց խաղաղության պայմանագիր կնքելու Ալիևի առաջարկին
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին արված խաղաղության պայմանագիր կնքելու առաջարկին ի պատասխան՝ Հայաստանն էլ իր հերթին է առաջարկում Ադրբեջանին կնքել խաղաղության պայմանագիր։ Ազգային ժողովում այսպես արձագանքեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իշխանական պատգամավոր Լենա Նազարյանի դիտարկմանը, թե Ադրբեջանի նախագահը հայտարարում է, որ ինքը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր կնքելուն, սակայն Հայաստանից ազդակներ չկան:
«Մենք ասել ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային գործընթացի ամբողջ նպատակը հենց խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հանգրվանին հասնելն է: Մեզնից առաջ էլ բոլոր բանակցային փաթեթներում նպատակը խաղաղության պայմանագրի կնքումն է»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա տարօրինակ համարեց ադրբեջանական իշխանությունների այն հայտարարությունները, թե իրենք խաղաղության պայմանագիր են առաջարկում, իսկ Հայաստանից արձագանք չկա:
«Մենք տասնյակ անգամ այդ մասին խոսել ենք, այնպես չէ, որ Ադրբեջանի նախաձեռնությունն է դա: Երբ խոսում ենք բանակցային գործընթացի լիարժեք վերականգման մասին, մեր նպատակը խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է, որին պետք է նախորդի այդ տեքստի համաձայնեցումը»,- ասաց կառավարության ղեկավարը:
Փաշինյանի խոսքով` դեմարկացիան ու դելիմտացիան շարունակում է մնալ Հայաստանի օրակարգում:
«Եթե Ադրբեջանը նույնպես ընդունում է այդ օրակարգը, պետք է հասկանալ ինչն է դրան խանգարում: Դեռևս մայիսին ես հայտարարել եմ, որ սեղանին դրված է փաստաթուղթ, որը պատրաստվում եմ ստորագրել, սակայն այդ փաստաթուղթը ստորագրման առաջարկի հանգրվանին չի հասել»,-եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян отреагировал на предложение Алиева о подписании мирного договора
В ответ на предложение Азербайджана подписать мирный договор Армения в свою очередь предлагает Азербайджану подписать аналогичный документ, заявил сегодня в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян в ответ на напоминание властного депутата Лены Назарян о том, что президент Азербайджана заявил о готовности подписать мирный договор, но отметил, что сигналов со стороны Армении нет.
“Мы говорили о том, что целью переговорного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ является как раз подписание мирного договора. Эту же цель преследовали и все переговорные пакеты до нас”,- сказал Н.Пашинян.
Премьер назвал странными заявления азербайджанских властей о том, что они предлагают подписать договор о мире, однако реакция со стороны Армении отсутствует.
“Об этом мы заявляли десятки раз, так что это не инициатива Азербайджана. Когда мы говорим о полноценном возобновлении переговорного процесса, то тем самым преследуем цель подписать мирный договор, чему должно предшествовать согласование текста”,- сказал премьер.
По словам Пашиняна, в повестке Армении продолжает оставаться вопрос демаркации и делимитации. “Если Азербайджан тоже признает эту повестку, то надо понять, что этому мешает. Я еще в мае заявил, что готов подписать лежащий на столе документ, однако до его подписания дело пока не дошло”,- сказал в заключение Никол Пашинян.