Արթուր Ղազինյանի առաջադրումը կանխող օրենսդրական նախագիծ է շրջանառության մեջ դրվել
Իշխանական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանն ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում փոփոխություններ է առաջարկում, որպեսզի Արթուր Ղազինյանը չընտրվի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ:
Եթե մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը չի ընտրվում, ապա իրավասու խմբակցությունը քվեարկությունից հետո՝ հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում, առաջադրում է նոր թեկնածու:
Այսպիսին է պատգամավորի առաջարկած նախագծի էությունը: Հիշեցնենք, որ արդեն 12 անգամ մերժվել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնում: Քաղաքական մեծամասնության պատգամավորները տարբեր պատճառաբանություններով մերժում են վերջինիս թեկնածությունը, և գրեթե ամեն նիստի ժամանակ քննարկում Ղազինյանի ֆեյսբուքյան գրառումները, որտեղ անդրադարձ կա վարչապետ Փաշինյանին:
Նշենք, որ Դոնթի բանաձևի համաձայն՝ այդ հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնը պատկանում է երկրորդ ընդդիմադիր խմբակցությանը:
Ըստ նախագծի հեղինակի՝ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքը բաց ունի, ինչի պատճառով հանձնաժողովը տևական ժամանակ չի կարողանում ընտրել հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
Եւ, ըստ այդմ, եթե թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեցող խմբակցությունը հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի նոր թեկնածու չառաջադրի, ապա, ըստ նախագծի, տվյալ պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունքը կանցնի քաղաքական մեծամասնությանը:
Նշենք, որ նախագիծը դեռևս պետք է ստանա գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգում ընդգրկվելու համար:

Введен в обращение законопроект, исключающий очередное выдвижение кандидатуры Артура Казиняна
Депутат властной фракции парламента Вилен Габриелян предложил внести изменения в закон-регламент Национального Собрания, которые позволят исключить избрание Артура Казиняна заместителем председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности.
Согласно предложенному законопроекту, если заместитель председателя постоянной комиссии не избирается, то компетентная фракция в течение пяти рабочих дней после голосования выдвигает нового кандидата.
Напомним, что кандидатура депутата оппозиционной фракции “Айастан” Артура Казиняна, выдвинутого на должность заместителя председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности, отклонялась депутатами политического большинства 12 раз. Почти на каждом заседании комиссии обсуждались фейсбуковские записи Казиняна, в которых он касался премьер-министра Пашиняна.
Отметим, что по формуле Донта должность зампредседателя данной комиссии принадлежит второй по величине оппозиционной фракции.
Автор законопроекта считает, что в законе-регламенте НС есть пробел, из-за которого комиссия долгое время не может выбрать заместителя председателя.
Согласно предлагаемым изменениям, если фракция не выдвинет нового кандидата на должность зампредседателя постоянной комиссии, то это право перейдет к политическому большинству.
Отметим, что проект поправок должен получить положительное заключение головной комиссии, после чего будет включен в повестку пленарного заседания НС.