Երևանում տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստը
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ Երևանում տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստը, որին մասնակցել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինը, Ղրղզստանի վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը։
«Նախ վարչապետ Փաշինյանը դիմավորել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների գործընկերներին, ապա տեղի է ունեցել է արարողակարգային տեսալուսանկարահանում: Նեղ կազմով նիստի սկզբում Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Կառավարությունների հարգելի ղեկավարներ, ողջունում եմ բոլորիդ Հայաստանում՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին:
Ուրախ եմ ողջունել Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետ հարգարժան Ակիլբեկ Ուսենբեկի Ժապարովին և մաղթել նրան բեղմնավոր աշխատանք իր պատասխանատու պաշտոնում։
Այսօրվա հանդիպումը մեզ համար շատ նշանակալից իրադարձություն է։ Ուրախ ենք, որ հնարավորություն ունենք Երևանում ընդունելու բարձրաստիճան հյուրերի, անցկացնելու միջկառավարական խորհրդի նիստը՝ դրանով իսկ նպաստելով մեր Միության ամրապնդմանը։
Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցությունը մեր կառավարության գործունեության առաջնահերթություններից է։ Մենք պատրաստ ենք այսուհետ ևս գործադրել հնարավոր բոլոր ջանքերը՝ համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործման և ինտեգրացիոն տարածքի արդյունավետ գործունեության համար։
Հարգելի գործընկերներ, բոլորիս մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք և կառուցողական քննարկում։
Մենք փորձել ենք մեր հանդիպման համար ստեղծել առավել հարմարավետ մթնոլորտ։ Հուսով եմ՝ մեզ կհաջողվի աշխատել ոչ միայն մեր օրակարգային հարցերի շուրջ, այլ նաև օգտվել անմիջական շփման և մտքերի փոխանակման հնարավորությունից»:
Այնուհետև նիստի մասնակիցներն անցել են օրակարգային հարցերի քննարկմանը: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ շրջանակում արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, առողջապահության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակի: Քննարկվել են նաև տարբեր ոլորտների շուկաներում նոր կարգավորումների ներդրմանը, մաքսային կանոնակարգերին, ինչպես նաև ԵԱՏՄ 2022 թվականի բյուջեին առնչվող հարցեր: Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 19-ին»,- նշված է կայքում:

В Ереване состоялось заседание Евразийского межправительственного совета в узком составе
В Ереване состоялось заседание Евразийского межправительственного совета в узком составе, в котором приняли участие премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, председатель правительства Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Республики Беларусь Роман Головченко, премьер-министр Республики Казахстан Аскар Мамин, председатель Кабинета министров Кыргызской Республики Алыкбек Сапаров и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаил Мясникович.Об этом сообщает официальный сайт главы правительства.
Премьер-министр Пашинян встретил участников заседания Евразийского межправительственного совета. Состоялась церемония протокольного фотографирования, затем заседание Евразийского межправительственного совета в узком составе.
Премьер-министр выступил с речью в ходе заседания в узком составе, отметив:
“Уважаемые главы правительств, приветствую всех вас в Армении на очередном заседании Евразийского межправительственного совета.
Рад приветствовать председателя Кабинета министров Кыргызской Республики, уважаемого Акылбека Усенбековича Жапарова, и пожелать ему плодотворной работы на его ответственном посту.
Для нас сегодняшняя встреча является весьма знаменательным событием. Мы рады возможности принять высоких гостей в Ереване, провести заседание межправительственного совета и тем самым внести свой вклад в укрепление нашего Союза.
Сотрудничество в рамках Евразийского экономического союза является одним из приоритетов деятельности нашего правительства. Готовы и впредь прилагать все возможные усилия для совершенствования механизмов сотрудничества и эффективного функционирования интеграционного пространства.
Уважаемые коллеги, желаю всем плодотворной работы и конструктивного обсуждения. Мы постарались создать максимально комфортную атмосферу для нашей встречи. Надеюсь нам удастся не только поработать над вопросами нашей повестки дня, но и воспользоваться возможностью непосредственного общения и обмена мнениями”.
Затем участники заседания перешли к обсуждению вопросов повестки дня. В частности, был затронут широкий круг вопросов развития сотрудничества в сфере промышленности, сельского хозяйства и здравоохранения в рамках ЕАЭС. Были также затронуты вопросы введения новых правил на рынках различных сфер, таможенного регулирования, а также обсужден бюджет ЕАЭС на 2022 год.