Տիգրան Աբրահամյան. «Մեր գլխավոր խնդիրը պետք է լինի գերիների հրատապ հայրենադարձումը»
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի համոզմամբ` կրակոցների դադարեցման պայմանավորվածությունից հետո էլ իրավիճակն ամբողջությամբ հանգուցալուծված չէ:
Խոսելով ադրբեջանական ագրեսիայի մասին Աբրահամյանն ասաց, թե պետք է հասկանալ պատճառները՝ ինչ իրավիճակում է տեղի ունեցել այս նոր ագրեսիան, և Ադրբեջանն իրականում ինչ խնդիր էր դրել իր առջև:
«Երկրորդ կարևոր հանգամանքը, որ պետք է հասկանալ՝ բացի նրանից, որ բռնազավթում է եղել ՀՀ տարածքների նկատմամբ, իրականում ինչ նոր այլ սպառնալիքներ է ստեղծվել Հայաստանի համար»,- ասաց պատգամավորը:
Աբրահամյանն ընդգծեց` այդ գործողություններից 2-3 օր հետո մոտ 2 տասնյակ զինծառառայողի մասին որևէ տեղեկություն չկա, ապա մտահոգիչ համարեց ադրբեջանական տարբեր տելեգրամյան ալիքներում հրապարակվող` հայ զինծառայողներին բռնությունների, խոշտանգումների ենթարկելու տեսանյութերը:
«Նրանց ֆիզիկական գոյության առումով այսօր մենք ունենք բավականին խնդրահարույց իրավիճակ: Անկախ այն հանգամանքից, թե նրանք ինչ հանգամանքներում են անհետ կորել կամ գերեվարվել, մեր գլխավոր խնդիրը, որպես ՀՀ, պետք է լինի այդ մարդկանց հրատապ ձևով հայրենադարձումը: Դրանից հետո, թե ինչ ընթացակարգեր կլինեն, արդեն օրենքով սահմանված են»,- ասաց նա:
Աբրահամյանի համար մտահոգիչ է նաև հարցը, թե ինչ գին է ունենալու կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը:
«Այս պահին եղած իրավիճակը ոչ միայն շարունակում է բարձր ռիսկեր պարունակել իրավիճակի նոր զարգացումների առումով, այլ՝ քաղաքական և բանակցային առումով էլ որոշակի հարցերի տեղիք է տալիս»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին՝ կեսօրից հետո, Ադրբեջանի զինված ուժերը նախահարձակ էին եղել Հայաստանի արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա, կիրառելով հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։ Ռուսական կողմի միջնորդությամբ` ժամը 18։30-ից ՀՀ արևելյան սահմանագոտում կրակը դադարեցվել էր:

Тигран Абрамян: “Нашей главной задачей должна быть репатриация военнопленных”
Даже после достижения договоренности о прекращении огня ситуация урегулирована не полностью, заявил сегодня на брифинге депутат оппозиционной парламентской фракции “Честь имею” Тигран Абрамян.
По словам депутата, необходимо понять, в какой ситуации была осуществлена новая азербайджанская агрессия и какую задачу на самом деле ставит перед собой Азербайджан.
Кроме того, нужно выяснить, какие новые угрозы, помимо захвата территорий, созданы для Республики Армения, добавил Т. Абрамян.
Он подчеркнул, что даже спустя 2-3 дня после боевых действий нет никаких сведений о судьбе более двух десятков армянских военнослужащих. Депутат также выразил обеспокоенность появлением на различных азербайджанских Telegram-каналах видеоматериалов о применении насилия и пыток к армянским военнослужащим.
“Независимо от того, при каких обстоятельствах они пропали без вести или попали в плен, главная задача Республики Армения – срочная репатриация этих людей.Только после этого нужно начать осуществление установленных законом процедур”,- сказал Тигран Абрамян.
Он также назвал “вызывающим тревогу” вопрос о том, какую цену будет иметь договоренность о прекращении огня.
“На данный момент ситуация не только продолжает содержать высокие риски, но и вызывает определенные вопросы в политическом и переговорном плане”,- заявил оппозиционный депутат.
Напомнм, что после полудня 16 ноября вооруженные силы Азербайджана с применением артиллерии, бронетехники и стрелкового оружия различного калибра совершили нападение на армянские позиции, дислоцированные на восточном участке границы Армении. При посредничестве российской стороны с 18։30 огонь на восточном участке границы РА был прекращен.