Սարիբեկ Սուքիասյանը շատ գումար ունի, իսկ Գարեգին Նուշիկյանը` «լավ խնամի»
Ընդունված է ասել, որ պատգամավոր ընտրվելու համար ամենակարճ ճանապարհը շատ փող ունենալն է: Դժվար է գուշակել, թե փողն ինչ դեր կարող է խաղալ, եթե մի շարք այլ գործոններ քո դեմ են աշխատում: Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում հենց այսպիսի վիճակ է. ընդդիմադիր թեկնածուն մի քանի անգամ շատ գումար ունի, քան հակառակորդ իշխանական թեկնածուն, սակայն վերջինս էլ մի շարք հնարավորություններ ունի իր կապերով, վարչական ռեսուրսով մրցակցին «չեզոքացնելու» համար: Ստորեւ ներկայացնում ենք երկու թեկնածուների եկամուտներն ու ունեցվածքը:
ՀԱԿ. Սարիբեկ Սուքիասյան. ինչպես նշել էինք, Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում նորից պատգամավոր դառնալու ցանկություն էր հայտնել ԱԺ նախկին պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը, սակայն ԿԸՀ-ն նրա թեկնածությունը չգրանցեց եւ նրա փոխարեն առաջադրվեց եղբայրը` «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի նախագահ Սարիբեկ Սուքիասյանը:
Սարիբեկ Սուքիասյանը թիվ 10 ընտրատարածքային հանձնաժողով է ներկայացրել իր գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը, որտեղ նշել է 22 անուն անշարժ գույք` հողամաս, շենք-շինություն: Փոխարենը չի նշել եւ ոչ մի ավտոմեքենա, ինչպես նաեւ 8 միլիոն դրամը կամ համարժեք արտարժույթը գերազանցող գույք կամ իր:
Շատ են նաեւ պատգամավորության թեկնածուի եկամտի աղբյուրները: Ներկայացնում ենք դրանց աղբյուրի միայն մի մասը: Մեկ տարվա ընթացքում 72 միլիոն 350 հազար դրամի եկամուտ է ստացել «Նարեկ» ՍՊԸ-ում ունեցած շահաբաժնից, իսկ 60 հազար դոլար եւ 11 միլիոն դրամ նույն ընկերությունից, սակայն` փոխառությունից:
Սարիբեկ Սուքիասյանին 600 հազար դրամի եկամուտ է բերել նաեւ «Նարեկ» ՍՊԸ-ին վարձակալությամբ տրված գույքը: Միայն «Հայեկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ից ստացված շահաբաժինը կազմում է 49 միլիոն 581 հազար 450 դրամ, աշխատավարձը` 19 միլիոն 772 հազար 361 դրամ:
Մարտի 1-ի դրությամբ Սարիբեկ Սուքիասյանի հաշվեհամարին եղել է 303 միլիոն 989 հազար, 156 դրամ 90 լումա, 18 միլիոն 795 հազար 483 դոլար 75 ցենտ եւ 115 հազար 93 եվրո 69 ցենտ:
Սարիբեկ Սուքիասյանը 25 տոկոս բաժնեմաս ունի «Նարեկ» ՍՊԸ-ում, «Սիլ հանքային ջրերի գործարան» ՍՊԸ-ում եւ 17 տոկոս` «Գորվետկա հացի գործարան» ՍՊԸ-ում:
ՀՀԿ. Գարեգին Նուշիկյան. «Նուշիկյան ասոցիացիա» ՍՊԸ-ի նախագահ Գարեգին Նուշիկյանն առաջին անգամ է առաջադրվում պատգամավորության թեկնածու: Նա գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի խնամին է, եւ դժվար է ասել` այդ կապը նրան կօգնի՞ ընտրություններում հաղթանակ տանելու համար, թե՞ կվնասի:
Ըստ Գարեգին Նուշիկյանի գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրի` նա համեստ ունեցվածք ունի: Հայտարարագրել է համասեփականության իրավունքով իրեն պատկանող 64.35քմ մակերեսով ընդամենը մեկ բնակարան: Գործարար պատգամավորության թեկնածուն, ըստ հայտարարագրի, ոչ ավտոմեքենա ունի, ոչ էլ թանկարժեք գույք ու իր:
Գարեգին Նուշիկյանի եկմուտի աղբյուրը միայն «Նուշիկյան ասոցիացիան» է: Մեկ տարվա ընթացքում ՍՊԸ-ից ստացել է 3 միլիոն 898 հազար 800 դրամ աշխատավարձ եւ 106 միլիոն 500 հազար դրամ` բաժնեմասից ստացված եկամուտ:
Մարտի 1-ի դրությամբ ՀՀԿ-ական թեկնածուի հաշվեհամարին եղել է 10 միլիոն դրամ: Թեեւ Գարեգին Նուշիկյանն իր ղեկավարած ասոցիացիայում ունեցած բաժնեմասից եկամուտ է ստացել, սակայն չի հայտարարագրել, թե ընկերությունում որքան է իր ներդրումը:

У Сарибека Сукиасяна много денег, а у Гарегина Нушикяна – «хороший сват»
Принято считать, что самый короткий путь для избрания депутатом – это наличие большой суммы денег. Трудно предугадать, какую роль могут сыграть деньги, если целый ряд факторов работают против кандидата. Именно такая ситуация сложилась в 10-ом избирательном округе столицы: у кандидата от оппозиции денег в несколько раз больше, чем у кандидата властей, однако последний имеет ряд возможностей для того, чтобы посредством своих связей и административных ресурсов «нейтрализовать» соперника. Ниже представляем доходы и имущество обоих кандидатов.
Сарибек Сукиасян (Армянский национальный конгресс)
Сперва отметим, что желание баллотироваться в 10-ом избирательном округе выразил бывший депутат Национального Собрания Хачатур Сукиасян, однако ЦИК не зарегистрировал его кандидатуру, и тогда вместо него баллотироваться решил его брат – председатель совета ОАО «Армэкономбанк» Сарибек Сукиасян.
Последний представил в комиссию избиркома 10-го округа декларацию о своих доходах и имуществе, в которой указал 22 наименования недвижимости: земельный участок, здания, строения. Вместе с тем Сукиасян не указал ни одного автомобиля, а также имущество или предметы, стоимость которых превышала бы 8 млн драмов или такую же сумму в валютном эквиваленте.
У кандидата в депутаты много источников дохода. Представим лишь часть из них. Доля прибыли Сарибека Сукиасяна от ООО «Нарек» в течение года составила 72 млн 350 тыс. драмов. От той же компании был получен доход в размере 60 тыс. долларов и 11 млн драмов, но уже от займа.
Доход в 600 тысяч драмов принесла Сарибеку Сукиасяну и сдача в аренду недвижимости ООО «Нарек». Доля дохода только от ОАО «Армэкономбанк» составляет 49 млн 581 тыс. 430 драмов, зарплата – 19 млн 722 тыс. 361 драм.
По положению на 1 марта на банковском счете Сарибека Сукиасяна имелось 303 млн 989 тыс. 156 драмов 90 лум, 18 млн 795 тыс. 483 доллара 75 центов и 115 тыс. 93 евро 69 центов.
С.Сукиасяну принадлежат 25 процентов акций ООО «Нарек», ООО «Завод минеральных вод «СИЛ» и 17 процентов акций ООО «Хлебный завод «Горветка».
Гарегин Нушикян (Республиканская партия Армении)
Председатель ООО «Ассоциация «Нушикян» Гарегин Нушикян баллотируется в парламент впервые. Он приходится сватом генпрокурору РА Агвану Овсепяну, и трудно сказать, поможет или помешает ему это обстоятельство одержать победу на выборах.
Согласно декларации о доходах и имуществе Г.Нушикяна, у него очень скромное состояние. В декларации указана всего одна принадлежащая ему на правах совладельца квартира площадью 64,35 кв.метров. Являющийся предпринимателем кандидат в депутаты, согласно декларации, не имеет ни автомобиля, ни дорогой недвижимости, ни предметов роскоши.
Единственным источником дохода Гарегина Нушикяна является «Ассоциация «Нушикян». В течение года от этого ООО он получил зарплату в размере 3 млн 898 тыс. 800 драмов и доход от акций на сумму 106 млн 500 тыс. драмов.
По положению на 1 марта, на банковском счете кандидата-республиканца было 10 млн драмов. Несмотря на то, что Гарегин Нушикян получил свою долю прибыли от руководимой им ассоциации, он не указал размер своей доли вклада в компанию.