Վարչապետն ընդունել է Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի փոխնախագահ Անդրիուս Մազուրոնիսի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկանում ենք վարչապետի պաշտոնական կայքից։
«Վարչապետը ողջունել է Լիտվայի խորհրդարանական պատվիրակության այցը Հայաստան և ուրախությամբ նշել, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները վերջին շրջանում զարգանում են դինամիկ կերպով: Այս առումով, կառավարության ղեկավարը կարևորել է երկկողմ փոխայցելությունների շարունակական բնույթը և նշել, որ Հայաստանը շահագրգիռ է զարգացնել փոխգործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է հատկապես առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդման և այդ ուղղությամբ համապատասխան քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Վարչապետը կարևորել է Երևանի և Վիլնյուսի միջև առաջիկայում նախատեսվող ավիաչվերթերի կազմակերպումը, ինչը նոր թափ կհաղորդի զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ընդլայնմանը:
Անդրիուս Մազուրոնիսն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և հավելել, որ Լիտվան նույնպես առանձնակի կարևորում է Հայաստանի հետ բազմակողմ հարաբերությունների զարգացումը: Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահը նշել է, որ տպավորված է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներով և ընդգծել, որ իր երկիրը պատրաստ է ունեցած փորձով նպաստել դրանց արդյունավետ իրականացմանը, այդ թվում՝ Եվրոպական միության կողմից նախատեսվող ծրագրերի միջոցով: Երկկողմ փոխգործակցությունն ամրապնդելու առումով վերջինս կարևորել է նաև միջխորհրդարանական կապերի շարունակական զարգացումը և նշել, որ այս այցը նույնպես լավագույնս կծառայի այդ նպատակին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с вице-спикером Сейма Литвы
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с вице-спикером Сейма Литовской Республики Андриусом Мазуронисом.
Премьер-министр приветствовал визит парламентской делегации Литвы в Армению и с радостью отметил, что в последнее время отношения между двумя странами динамично развиваются. В этой связи глава правительства отметил важность продолжительного характера двусторонних взаимных визитов, подчеркнув, что Армения заинтересована в развитии сотрудничества в политической, экономической, культурной и других сферах. Никол Пашинян подчеркнул необходимость укрепления торгово-экономических связей и принятия соответствующих шагов в этом направлении. Премьер-министр отметил важность организации в ближайшее время рейсов между Ереваном и Вильнюсом, что придаст новый импульс расширению сотрудничества в сфере туризма.
В свою очередь Андриус Мазуронис поблагодарил за теплый прием и добавил, что Литва также придает особое значение развитию многосторонних отношений с Арменией. Вице-спикер Сейма Литвы отметил, что впечатлен проводимыми в нашей стране демократическими реформами, и подчеркнул, что его страна готова поделиться своим опытом, чтобы внести свой вклад в их эффективное осуществление, в том числе посредством предусмотренных Европейским союзом программ. В плане укрепления двустороннего сотрудничества он также подчеркнул важность продолжительного развития межпарламентских связей, отметив, что данный визит также послужит этой цели.
В ходе встречи были затронуты урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, а также происходящие в регионе Южного Кавказа процессы.