Աշխատաժողով` պրոբացիայի չափորոշիչների վերաբերյալ
Այսօր Երևանում կայացած աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվեցին պրոբացիայի միջազգային չափորոշիչները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ այլ երկրների լավագույն փորձը:
Միջոցառումը կազմակերպել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ի հետ համատեղ՝ վերջինիս Նորվեգիայի հելսինկյան կոմիտեի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրի շրջանակներում: Աշխատաժողովի նպատակն է ներկայացնել միջազգային չափորոշիչները՝ օգնելու ուրվագծել պետական կառույցների և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների տեսլականը Հայաստանում ներդրվելիք պրոբացիոն ծառայության կառուցվածքի վերաբերյալ:
«Պրոբացիոն ծառայության ստեղծումը ներառված է ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների միջոցառումների ծրագրի ցանկում: Հավատացած ենք, որ այս կարևոր մարմինը կնպաստի քրեակատարողական ծառայության վերականգնողական և հասարակությունում վերաինտեգրմանն ուղղված ջանքերին»,- նշեց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մարդու իրավունքների պատասխանատու Վլադիմիր Չունտուլովը:
Պրոբացիայի եվրոպական կազմակերպության նախագահ Մարկ Սերոնը, ով հանդես էր եկել որպես հիմնական զեկուցող, ներկայացրեց պրոբացիայի եվրոպական ծառայության համակարգերի զարգացումը և պրոբացիոն աշխատանքի հիմնական սկզբունքներն ու վարքականոնը: Նա նաև անդրադարձավ պրոբացիայի եվրոպական մոդելի օրենսդրական հիմքերին և պրոբացիոն ծառայության համակարգերի կազմակերպման հարցերին:
«Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ի նախագահ Արման Դանիելյանը հավելեց. «Պրոբացիայի բացակայությամբ չեն կարող պատշաճ գործել ո´չ քրեակատարողական հիմնարկները, ո´չ պայմանական վաղաժամկետ ազատման և ո´չ էլ այլընտրանքային պատիժների համակարգերը։ Հայաստանը բավականին ուշացել է այս ծառայության ներդրման հարցում, սակայն մենք հուսով ենք, որ աշխարհի առաջատար մասնագետների ներգրավումը թույլ կտա հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում կողմնորոշվել Հայաստանի քրեական արդարադատության համակարգի համար առավել արդյունավետ մոդելի ընտրության հարցում և ձեռնամուխ լինել դրա ներդրմանը»։
ԵԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակը հայտնում է, որ աշխատաժողովին մասնակցեցին ՀՀ արդարադատության նախարարության, քրեակատարողական վարչության, Իրավաբանական դպրոցի, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և թեմայով հետաքրքրվող գիտահետազոտական շրջանների ներկայացուցիչներ:

International standards on probation and experience and good practices of other OSCE states were discussed today at an OSCE workshop in Yerevan.
The event was organized by the OSCE Office in Yerevan and the Civil Society Institute of Armenia, within the framework of a project funded by Norwegian Helsinki Committee, to present international standards and outline the vision of state bodies and civil society organizations on the future structure of Armenia’s probation service.
“The establishment of a probation service in Armenia is included in the Legal and Judicial Reforms Programme for 2012-2016. We believe the introduction of this important institution will contribute to strengthening the rehabilitation and re-socialization efforts of the penitentiary service,” said Vladimir Tchountoulov, the Human Rights Officer of the OSCE Office in Yerevan.
Marc Cerón, the President of the European Organization for Probation, who was the main speaker of the event, introduced the development of the European Probation Service Systems and the main principles and ethics of probation work. He also presented the legislative basis of European probation and the organizational modalities of probation service systems.
Arman Danielyan, the President of the Civil Society Institute, added: “Probation is an institution without which prisons, early conditional release, alternative sanctions and other institutions of criminal justice can not function properly. Armenia is rather late in establishing a probation service, but we hope that the inclusion of international experts in the process will be helpful in blueprinting the most suitable model of probation service for Armenia's criminal justice system.”
The workshop brought together representatives from the Armenian Justice Ministry, Criminal-Executive Department of the Ministry, the Law School of the Justice Ministry, civil society organizations and academia working in the field.