ԱԳ նախարար Միրզոյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների նախարարական աշխատանքային հանդիպմանը
Դեկտեմբերի 2-ին ԵԱՀԿ նախարարական 28-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀԱՊԿ-ում նախագահող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի համակարգմամբ տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների աշխատանքային հանդիպումը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքը։
«Հանդիպման ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարներն անդրադարձել են ԵԱՀԿ նախարարական 28-րդ համաժողովի օրակարգին։ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ԵԱՀԿ շրջանակներում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համագործակցության ամրապնդումը՝ հիմնված ԵԱՀԿ համապարփակ, անբաժանելի և համագործակցային անվտանգության հայեցակարգի վրա և ՀԱՊԿ դաշնակցային պարտավորություններին համահունչ։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերներին է ներկայացրել տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հետ կապված վերջին զարգացումները։ Այդ առումով նա շեշտել է դաշնակիցների՝ տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիային միտված ջանքերի ներդրման անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ում նախագահության առաջնահերթություններին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀԱՊԿ գործիքակազմի, այդ թվում՝ ճգնաժամային արձագանքման գործիքակազմի կատարելագործման կարևորությունը»,- նշված է կայքում։

Состоялась рабочая встреча министров иностранных дел государств-членов ОДКБ
2-го декабря в рамках 28-ой Министерской конференции ОБСЕ под координацией министра иностранных дел Армении состоялась рабочая встреча министров иностранных дел государств-членов ОДКБ. Об этом сообщает официальный сайт МИД.
В ходе встречи министры иностранных дел государств-членов ОДКБ затронули повестку дня 28-й Министерской конференции ОБСЕ. Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость укрепления сотрудничества между странами-членами ОДКБ в рамках ОБСЕ на основе всеобъемлющей, неделимой и кооперационной концепции безопасности ОБСЕ и в соответствии с союзническими обязательствами по ОДКБ.
Министр Мирзоян представил своим коллегам последние развития, связанные с обеспечением региональной безопасности. В этой связи он подчеркнул необходимость приложения усилий союзников для деэскалации ситуации в регионе.
Коснувшись приоритетов председательства Армении в ОДКБ, Арарат Мирзоян отметил необходимость совершенствования инструментария ОДКБ, в том числе по части кризисного реагирования.