ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ
ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ դեկտեմբերի 2-ին աշխատանքային այցով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։
«Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել Հայաստանի և ԱՄՆ միջև քաղաքական երկխոսության առկա մակարդակն ու զարգացման դինամիկան։
Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում ժողովրդավարական զարգացմանը, պետական կառույցների կարողությունների հզորացմանը, օրենքի գերակայությանը և կոռուպցիայի դեմ պայքարին ԱՄՆ ցուցաբերած օժանդակության կապակցությամբ: Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է ամերիկյան կողմի լիակատար աջակցությունը Հայաստանում անցկացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին։
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում ԱՄՆ վճռական դիրքորոշումը։ Այս համատեքստում հիշատակելով անցյալ տարի նախագահ Ջո Բայդենի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հայտարարությունը՝ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ այդպիսով ԱՄՆ վերահաստատեց իր հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության և մարդասիրության արժեքներին ու սկզբունքներին:
Կողմերը նաև քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ պետքարտուղարին է ներկայացրել ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցման և Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ վերջերս իրականացված ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված քայլերի իրականացումը։
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը։ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի համատեքստում կարևորվել է հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
ԱԳ նախարար Միրզոյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը: Կարևորվել է նաև ԱՄՆ-ի՝ որպես համանախագահ երկրի դերը»,- նշված է ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքում։

On December 2, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Stockholm on a working visit, met with U.S. Secretary of State Antony Blinken.
The interlocutors commended the level and the development dynamics of the political dialogue between Armenia and the United States
Ararat Mirzoyan highly appreciated the US support to democratic development, capacity building of state structures, the rule of law and the fight against corruption in Armenia. Antony Blinken expressed the full support of the U.S. side for the process of democratic reforms in Armenia.
Ararat Mirzoyan highly appreciated the resolute position of the United States regarding the issue of recognizing the Armenian Genocide. In this context, referring to President Joe Biden's last year’s statement on the recognition of the Armenian Genocide, the Foreign Minister underscored that, therefore, the United States reiterated its commitment to the protection of human rights, the values and principles of humanity.
The sides also discussed issues related to international and regional security and stability. In this context, Ararat Mirzoyan briefed the U.S. Secretary of State on the situation resulting from the infiltration of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of the Republic of Armenia and the recent aggression against the territorial integrity of Armenia. In this regard, the interlocutors highlighted the importance of implementing steps towards the de-escalation of the situation.
At the meeting, the sides had a detailed discussion on the Nagorno-Karabakh conflict. In the context of urgent humanitarian issues resulting from the 44-day war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, the imperative of repatriating Armenian prisoners of war, hostages and other detainees was stressed.
Foreign Minister Mirzoyan and Secretary of State Blinken emphasized the need for a resumption of the peace process aimed at comprehensive and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. The role of the United States as a Co-Chair country was also highlighted.