Ա. Միրզոյանը հանդիպել է Նիդերլանդների ԱԳ նախարարին
Դեկտեմբերի 2-ին ԵԱՀԿ նախարարական 28-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Բեն Կնապենի հետ։
ԱԳՆ-ն հաղորդագրության համաձայն՝ Արարատ Միրզոյանը և Բեն Կնապենը գոհունակություն են հայտնել հայ-նիդերլանդական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկայի կապակցությամբ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մայիսի 12-ից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներթափանցման և վերջերս իրականացրած ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։
Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հասցեագրման համատեքստում ընդգծվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց անվերապահ հայրենադարձման կարևորությունը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման խնդրին։
Նախարար Միրզոյանը երախտագիտություն է հայտնել նիդերլանդական կողմին՝ Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում և հաջորդած շրջանում Նիդերլանդների խորհրդարանի սկզբունքային դիրքորոշման և սատարման, ինչպես նաև երկկողմ ու բազմակողմ հարթակներում կառավարության կողմից հարցի բարձրացման համար։
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցությունների միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորումը։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, now in Stockholm to participate in the 28th OSCE Ministerial Conference, met with Dutch Foreign Minister Ben Knapen.
Ararat Mirzoyan and Ben Knapen praised the positive dynamics of the development of Armenian-Dutch friendly relations.
Ararat Mirzoyan presented the situation resulting from the infiltration of the armed forces of Azerbaijan into the sovereign territory of the Republic of Armenia, as well as its recent aggression.
In the context of addressing the humanitarian issues resulting from the Azerbaijani aggression against Artsakh, the importance of unconditional repatriation of Armenian prisoners of war, hostages and others detained was emphasized. The issue of the protection of Armenian historical and cultural heritage in the territories of Artsakh fallen under the Azerbaijani control was also touched upon.
Minister Mirzoyan expressed gratitude to the Dutch side for the support and the principled position of the Dutch Parliament during the Azerbaijani aggression unleashed against Artsakh, as well as for raising this issue by the Government on bilateral and multilateral platforms.
A comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through peaceful negotiations under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was emphasized.