Ճարտարի բնակչի սպանությունն իրականացվել է Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանության ցուցումների ներքո․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ճարտարի բնակչի սպանության վերաբերյալ, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Դեկտեմբերի 3-ին Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Ճարտարի բնակիչ 1956 թ.-ին ծնված Սեյրան Սմբատի Սարգսյանը, զբաղվելով անասնապահությամբ, մոլորվելու արդյունքում գերեվարվել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից և սպանվել։
Նման ահաբեկչական, բարբարոսական արարքը Ադրբեջանում պետական մակարդակով վարվող հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականության դրսևորում է և իրականացվել է Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանության ցուցումների ներքո։ Դրա ապացույցներից է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված կեղծ հաղորդագրությունը, որտեղ արդարացվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի ահաբեկչական գործողությունը։
Պաշտոնական Բաքվի նման պահվածքը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում, անհարգալից վերաբերմունք՝ ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունների նկատմամբ և նպատակ ունի ահաբեկել Արցախի բնակչությանը, ստիպել նրան լքել հայրենիքը։
Նման քաղաքականությունը նաև բիրտ հարված է Ռուսաստանի կողմից իրականացվող խաղաղապահ առաքելությանը։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի ահաբեկչական քաղաքականությունը, կոչ անում միջազգային հանրությանը համարժեք գնահատական տալ Ադրբեջանի սանձարձակ գործողություններին։
Արտաքին գործերի նախարարությունը հորդորում է Արցախի բնակչությանը չտրվել սադրանքների և ևս մեկ անգամ հայտարարում, որ Արցախը եղել է, կա և կմնա հայկական. ոչինչ չի կարող խարխլել մեր կամքն ու հայրենիքում ապրելու հաստատակամությունը»։

The Artsakh Ministry of Foreign Affairs issued the following statement today.
On December 3, 2021, Seyran Smbat Sargsyan, born in 1956, a resident of Chartar settlement of the Martuni district of the Republic of Artsakh, was grazing his cattle and as a result of being lost was captured and killed by Azerbaijani military units.
Such a terrorist and barbaric act is a manifestation of the state level genocidal and anti-Armenian policy in Azerbaijan, which was carried out at the instructions of the highest authorities of Azerbaijan. One of the evidences of it is the false statement spread by the Ministry of Defense of Azerbaijan, which justifies the terrorist act of the Azerbaijani military.
This behavior of official Baku is a gross violation of international law, international humanitarian law, disrespect for all the agreements reached and is aimed at intimidating the people of Artsakh and forcing them to leave their homeland.
Such a policy is also a severe blow to Russia's peacekeeping mission.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh strongly condemns the terrorist policy of Azerbaijan, calls on the international community to give an adequate assessment to the unbridled actions of Azerbaijan.
The Ministry of Foreign Affairs urges the people of Artsakh not to give in to provocations. The Foreign Ministry declares once again that Artsakh was, is and will remain Armenian. Nothing can undermine our will and determination to live in our homeland.