ԱԳ նախարարը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Դեկտեմբերի 1-ին Ստոկհոլմում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), Իգոր Խովաևի (Ռուսաստան) և Բրիս Ռոքֆոյի (Ֆրանսիա) հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը։
Արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ զրույցի ընթացքում ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և մանդատի ներքո խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք ծավալման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի ղեկավարության շարունակական ռազմատենչ հռետորաբանությունը և ագրեսիվ գործողությունները։ Այդ համատեքստում ԱԳ նախարարը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում և տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի ձեռնարկումը։ Նախարարն անհրաժեշտ է համարել նաև հումանիտար խնդիրների անհապաղ լուծումը, մասնավորապես՝ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ վերադարձը, բռնի անհետացման դեպքերի բացահայտումը, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը և միջազգային կազմակերպությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղում գործունեության համար հնարավորությունների ստեղծումը։
Հայկական կողմը վերահաստատել է իր հավատարմությունը՝ շարունակելու աշխատանքները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ լուծման ուղղությամբ՝ կողմերին հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, on December 1 in Stockholm, met with the OSCE Minsk Group Co-Chairs Andrew Schofer (USA), Igor Khovaev (Russia) and Brice Roquefueil (France). The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk also participated in the meeting.
During the conversation, the importance of full resumption of the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the mandate and the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was stressed.
Ararat Mirzoyan considered unacceptable the continuous warmongering rhetoric and aggressive actions of the Azerbaijani leadership. In this context, the Foreign Minister emphasized the importance of undertaking concrete steps towards reducing tension in Nagorno-Karabakh and the region. The Minister also emphasized the necessity of urgent resolution of humanitarian issues, in particular, the immediate return of prisoners of war and other detainees, inquiry into the cases of enforced disappearances, the preservation of the Armenian historical and cultural heritage in the territories fallen under the Azerbaijani control, and the creation of opportunities for international organizations to operate in Nagorno-Karabakh.
The Armenian side reaffirmed its commitment to continue working within the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship for comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict on the basis of principles and elements well-known to the sides.