Արցախի ԱԳ նախարարը մասնակցել է ՀՅԴ Հայ Դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների խորհրդաժողովին
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը ԱԺ նիստերի մեծ դահլիճում մասնակցել է  ՀՅԴ Հայ Դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների խորհրդաժողովին և հանդես եկել ելույթով։
ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Դավիթ Բաբայանը ելույթում ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններին, տարածաշրջանային զարգացումներին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին։
Որպես ԱՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններ Դավիթ Բաբայանն առանձնացրել է հանրապետության միջազգային ճանաչումը, Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիան, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և արդարացի կարգավորումը, տարբեր երկրների և նրանց սուբյեկտների հետ հարաբերությունների զարգացումն ու ընդլայնումը։
Նախարարը շեշտել է, որ Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների համար անընդունելի է Ադրբեջանի կազմում որևէ կարգավիճակ, ինչը կնշանակի Արցախի և հայոց պետականության կործանում։
Առաջադրված խնդիրների արդյունավետ լուծման համար արտգործնախարարը կարևորել է Արցախի աշխարհաքաղաքական սուբյեկտայնության պահպանումը, համահայկական միասնականությունը, Հայաստանում և Սփյուռքում Արցախի՝ որպես ազգային գերագույն արժեքի ընկալումը։
Բաբայանը բարձր է գնահատել Հայ Դատի գրասենյակների կողմից իրականացվող աշխատանքները, կառույցի ներդրումն Արցախի զարգացման և զորացման գործում։ Նախարարը երախտագիտություն է հայտնել հայրենանվեր աշխատանքի համար՝ հույս հայտնելով, որ ՀՅԴ Հայ Դատը նույն եռանդով և նվիրվածությամբ կշարունակի իր աշխատանքը, և արցախակենտրոնությունը կմնա նրա գործունեության հիմնասյուներից մեկը։
Խորհրդաժողովի ընթացքում ԱԳ նախարարը նաև պատասխանել է ներկաների՝ արտաքին քաղաքականության ոլորտում առկա մարտահրավերներին և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին վերաբերող հարցերին։

Министр иностранных дел принял участие в конференции комитетов и офисов АРФ «Ай Дата»
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян принял участие в конференции офисов и комитетов АРФД «Ай Дата», проходившем в Большом зале Национального Собрания и выступил с речью.
В своем выступлении глава внешнеполитического ведомства коснулся основных направлений внешней политики Республики Арцах, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, а также региональных процессов.
В качестве приоритетных направлений внешней политики Республики Арцах Давид Бабаян отметил ее международное признание, деоккупацию территорий, всеобъемлющее и справедливое урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, углубление и расширение отношений с различными странами и их субъектами.
Министр подчеркнул, что для народа и властей Арцаха неприемлем какой бы то ни было статус в составе Азербайджана, что приведет к прекращению существования Арцаха и армянской государственности в целом.
Важными факторами для эффективного решения вышеперечисленных задач глава внешнеполитического ведомства назвал сохранение геополитической субъектности Арцаха, общеармянское единство и восприятие Арцаха в Армении и в Диаспоре как высшей национальной ценности.
Д. Бабаян высоко оценил работу офисов «Ай Дата» и вклад данной структуры в развитие и укрепление Арцаха. Министр поблагодарил их за патриотическую деятельность, выразив надежду, что АРФ «Ай Дата» с тем же усердием и преданностью продолжит свою работу, и Арцахоцентризм останется одним из краеугольных камней в ее деятельности.
В ходе конференции министр ИД также ответил на вопросы присутствующих, касающиеся вызовов в сфере внешней политики и усилий по их преодолению.