Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատում է՝ զենքերը վայր դրած և գերի հանձնված անձինք պետք է դատապարտվեն
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է՝ իրենց մարտական դիրքերը լքած և գերության հանձնված զինծառայողները պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն:
Նշենք, որ սոցցանցերում գաղտնի նկարահանած տեսանյութ է հայտնվել, որտեղ Սիմոնյանը արտերկրում քաղաքացիների հետ խոսելիս անդրադառնում է գերիների խնդրին:
«Կներես, կարող է սխալ բան եմ ասում, բայց ես էդ գերիներին համարում եմ, որ արդեն չկան: Գիտես էդ գերիները ովքեր են, մարդիկ են, որոնք զենքը դրել ու փախել են: Ես սա բարձր չեմ կարող ասել»,- տեսանյութում ասել էր նա:
Սիմոնյանը, խոսելով այդ տեսանյութի մասին, նախ ասաց, որ այն մոնտաժված է, ապա հավելեց՝ տեղյակ չի եղել, որ իրեն տեսանկարահանել են: Մի աղջիկ ներկայացել է որպես համակիր, և երբ հարցերի ընթացքում հեռախոսը բարձրացրել է, Սիմոնյանին վստահեցրել է, որ չի նկարահանում:
«Այն մարդիկ, ովքեր չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները՝ զենքը վայր են դրել ու հանձնվել են գերի… «Ֆեյսբուք»-ում հերոս բառը բավական արժեզրկվել է՝ բոլորի նկատմամբ հավասար սանդղակ կիրառելու պատճառով: Բանակում կան բազում հերոս տղաներ, բայց կան նաև զինվորներ ու սպաներ, որոնք իրենց պարտականությունները չեն կատարել ու հայտնվել են գերության մեջ»,- ասաց նա:
Սիմոնյանը հիշեցրեց՝ Քրեական օրենսգրքում դասալքության համար քրեական պատասխանատվություն է սահմանված:
Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ նման դեպքերում բոլոր այն մարդիկ, որոնք օրենք են խախտել և սահմանը պաշտպանելու փոխարեն նախընտրել են հանձվել, պետք է Հայաստան վերադարձից հետո քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն:
Դիտարկմանը՝ իսկ եթե սահմանը պահողը չի ունեցել կրակելու հրաման, ԱԺ նախագահն արձագանքեց.
«Զորքը, որ կանգնած է սահմանին և պաշտպանում է սահմանը, ինքնին այդ հրամանն ունի: Իսկ հրամանատարը, որը նման հրաման է տվել, նույնպես ենթարկվելու է քրեական պատասխանտվության»:

Сложившие оружие и сдавшиеся в плен военнослужащие должны быть осуждены – А.Симонян
Покинувшие свои боевые позиции и сдавшиеся в плен военнослужащие должны быть привлечены к уголовной ответственности, заявил сегодня журналистам спикер парламента Ален Симонян.
Отметим, что в соцсетях появилось снятое скрытой камерой видео, в котором Симонян во время беседы за границей затрагивает вопрос пленных.
“Знаешь, кто эти пленные? Это люди, которые сложили оружие и убежали”,- говорит в видеозаписи спикер.
Комментируя это видео, Симонян заявил, что оно смонтировано, а затем сказал, что не знал о видеосъемке. Какая-то девушка представилась сторонницей властей, а затем во время ответов на вопросы она подняла свой телефон, заверив, что не снимает.
“В Фейсбуке слово “герой” обесценилось из-за того, что ко всем применяется одна и та же шкала. В армии много ребят-героев, но есть также солдаты и офицеры, которые не выполнили свои обязанности и оказались в плену”,- заявил Ален Симонян.
По словам главы парламента, все те, которые предпочли вместо защиты границы сдаться в плен, после возвращения в Армению должны быть привлечены к уголовной ответственности.
В ответ на замечание о том, что защитники границы не получали приказа “стрелять” спикер НС сказал: “Войско, которое стоит на защите границы, уже имеет такой приказ”.
Напомним, что во время внеочередных парламентских выборов врио премьер-министра Никол Пашинян заявил о готовности обменять своего сына на всех находящихся в Азербайджане пленных.