Նույն ընտրատարածքում երեք հանրապետական, երեքն էլ` միլիոնատեր
Արմավիրի մարզի թիվ 19 ընտրատարածքն ամենաինտրիգայիններից է: Այստեղ ՀՀԿ-ն առաջադրել է ԱԺ պատգամավոր Սեդրակ Սարոյանին (գեներալ Սեյրան), նախկին պատգամավոր, ՀՀԿ անդամ Հակոբ Ռաֆիկի Հակոբյանին, ՀՀԿ Արաբկիրի տարածքային կազմակերպության կազմակերպիչ Հակոբ Վարշամի Հակոբյանին, իսկ ՀԱԿ-ի թեկնածուն Սարգիս Քոչարյանն է:
Նույն ընտրատարածքում 3 հանրապետականներ պայքարելու են իրար դեմ, և Հակոբ Վարշամի Հակոբյանը փորձելու է, անուն-ազգանվան նույնությունն օգտագործելով, ձայներ տանել մյուս Հակոբ Հակոբյանից, որպեսզի ընտրվի Սեդրակ Սարոյանը:
Ուսումնասիրելով վերջիններիս ներկայացրած գույքի և եկամուտների հայտարարագիրը՝ պարզ է դառնում, որ ՀՀԿ-ական բոլոր թեկնածուներն էլ ֆինանսապես ապահովված են:
ՀՀԿ. Սեդրակ Սարոյան. պատգամավորության թեկնածուն բնակարան ունի Էջմիածին քաղաքում, 0.14 հա տնամերձ, 0.70 հա հողամաս Հայկաշեն գյուղում, 108.3 քմ բնակելի տուն և 0.07 հա տնամերձ հողամաս` Ռուսաստանի Լենինգրադի մարզում, 106.95 քմ մակերեսով բնակարան Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում, 2 ոչ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասեր Ազատության պողոտայում, 1022,3 քմ երկհարկանի առանձնատուն և 0.50 հա հողամաս Էջմիածնում, 0.08 հա հողամաս Էջմիածին-Մարգարա մայրուղու մոտակայքում, դարձյալ Էջմիածնում երկհարկանի առանձնատուն և հողամաս՝ համապատասխանաբար 906.8 քմ և 0.185 քմ մակերեսով, երկհարկանի առանձնատուն Ուկրաինայի Օդեսայի մարզում` 454.41 քմ ընդհանուր մակերեսով և հողամաս` 0.1783 հա:
Նախկին գեներալը հայտարարագրել է «Համմեր H2» մակնիշի ավտոմեքենա: Ինչ վերաբերում է եկամուտներին, ապա դրանց պակաս ևս չի զգացվում: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Սեդրակ Սարոյանը ԱԺ-ից ստացել է 3 միլիոն 78 հազար 210 դրամ աշխատավարձ, որպես եկամուտ հայտարարագրել է փոխառությամբ ստացած 560 միլիոն դրամ, 450 միլիոն և 550 միլիոն դրամ փոխառությունները: Պատգամավորության թեկնածուին 48 միլիոն 846 հազար 232 դրամի եկամուտ ապահովել է գույքի օտարումը:
Մարտի 1-ի դրությամբ Սեդրակ Սարոյանն ունեցել է 47 միլիոն դրամ և 884.94 դոլար: Նրան է պատկանում «Սարկոպ» հայ-ռուսական ՀՁ-ի բաժնետոմսերի 33 տոկոսը:
ՀՀԿ. Հակոբ Ռաֆիկի Հակոբյան. ըստ հայտարարագրի՝ նախկին պատգամավորը անշարժ գույք չունի: Հայտարարագրել է մեկ ավտոմեքենա` «Porsche Boxster» մակնիշի, 2001թ. արտադրության:
Հակոբ Հակոբյանը 9 ընկերությունում` «Բարբոս» ՍՊԸ, «Բետարտշին», «ԱՀՍ օղի թորողներ», «Էջմիածնի ջրշին», «Հին ու նոր Զվարթնոց», «Կառուցենք մեր երկիրը», «ԽաչՌաֆ», «Ուրախ և տխուր» և «Մաքսնիկել դիվել-ըփմենթ» ՍՊԸ-ներում, ունի 30-100 տոկոս բաժնեմաս, ինչպես նաև 62 տոկոսից ավելի արժեթուղթ «Հայագրոբանկ» ԲԲԸ-ում:
Մարտի 1-ի դրությամբ Հակոբ Հակոբյանի հաշվեհամարին եղել է 10 միլիոն դրամ:
ՀՀԿ. Հակոբ Վարշամի Հակոբյան. այս թեկնածուն Երևանում ունի 2 հասարակական տարածք և 3 բնակելի տուն: Հակոբ Հակոբյանը հայտարարագրել է 3 ավտոմեքենա` «Ֆոլցֆագեն Վենտո», «Ֆոլցֆագեն Պասատ» և «Նիվա 2121» մակնիշի:
Եկամուտներ բաժնում Հակոբ Հակոբյանը հայտարարագրել է մեկ տարվա աշխատավարձը` 910 հազար դրամ, և 1 միլիոն 296 հազար դրամ «Պաստառ» ՍՊԸ-ից ստացած վարձակալության գումարը:
ՀԱԿ. Սարգիս Քոչարյան. ընդդիմադիր թեկնածուն Գեղարքունիքի մարզի Ծովինար գյուղում ունի 0.12 հա տնամերձ հողատարածք, 0.64 հա վարելահող և 0.025 հա խոտհարք: Նա ոչ տուն ունի, ոչ էլ ավտոմեքենա: Քանի ոչ չի աշխատում, չի հայտարարագրել նաև ոչ մի եկամուտ: Մարտի 1-ի դրությամբ Սարգիս Քոչարյանն ունի 500 հազար դրամ:

В одном избирательном округе – 3 кандидата-республиканца, и все трое миллионеры
Наиболее интригующие выборы предстоят в 19-ом избирательном округе Армавирской области. Здесь кандидатами в депутаты Национального Собрания правящая Республиканская партия Армении выдвинула депутата НС Седрака Сарояна (генерал Сейран), бывшего депутата Акопа Рафиковича Акопяна и представителя Арабкирской территориальной организации РПА Акопа Варшамовича Акопяна. От Армянского национального конгресса в этом же округе баллотируется Саркис Кочарян.
Таким образом, в одном избирательном округе борьбу между собой будут вести три республиканца. При этом Акоп Варшамович Акопян попытается отобрать голоса у своего тезки – Акопа Рафиковича Акопяна, чтобы в парламент был избран Седрак Сароян.
Изучение деклараций о доходах, представленных тремя кандидатами-республиканцами, показало, что все они люди очень обеспеченные.
Седрак Сароян (РПА)- Этот кандидат в депутаты имеет квартиру в городе Эчмиадзине, приусадебный участок площадью 0,14 га и 0,70 га земли в селе Айкашен, особняк площадью 108,3 кв.м и приусадебный участок площадью 0,07 га в Ленинградской области России, квартиру площадью 108,95 кв.м в городе Сочи, два земельных участка несельскохозяйственного значения на площади Свободы, 2-этажный особняк площадью 1022,3 кв.м и 0,50 га земли в Эчмиадзине, 0,08 га в районе автотрассы Эчмиадзин-Маргара, 2-этажный особняк и земельный участок площадью соответственно 906,8 кв.м и 0,185 кв.м опять-таки в Эчмиадзине, 2-этажный особняк площадью 454,441 кв.м и 0,1783 га земли в Одесской области Украины. Бывший генерал задекларировал также автомобиль марки “Хаммер H2”.
Что касается доходов, то Сароян и в них не ощущает недостатка. За последний год он получил в Национальном Собрании зарплату в размере 3 млн 78 тыс. 210 драмов. В качестве дохода генерал указал полученные по займу 560 млн драмов, 450 млн и 550 млн драмов. Прибыль в размере 48 млн 846 тыс. 232 драмов кандидату в депутаты обеспечило отчуждение имущества.
По положению на 1 марта Седрак Сароян имел 47 млн драмов и 884,94 долларов. Ему принадлежат 33 процента акций совместного армяно-российского предприятия “Саркоп”.
Акоп Рафикович Акопян (РПА)- Согласно декларации, бывший депутат не имеет недвижимости. Он задекларировал лишь один автомобиль – “Porsche Boxster” выпуска 2001 г.
А.Акопяну принадлежат от 30 до 100 процентов акций 9-ти компаний, в том числе ООО “Барбос”, “Бетартшин”, “Эчмиадзин джршин”, “Каруценк мер еркирэ”, “ХачРаф”, “Максникель дивелэпмент” и др., а также более 62 процентов ценных бумаг ОАО “Айагробанк”.
По положению на 1 марта на счете Акопа Акопяна было 10 млн драмов.
Акоп Варшамович Акопян (РПА)- Этот кандидат в депутаты имеет в Ереване 2 общественные территории и 3 жилых дома. Аакоп Акопян задекларировал 3 автомобиля – “Фольксваген Венто”, “Фольксфаген Пассат” и “Нива 2121”.
В разделе о доходах А.Акопян указал зарплату за год – 901 тыс.драмов, а также сумму в размере 1 млн 296 тыс. драмов, полученную от аренды ООО “Пастар”.
Саркис Кочарян (АНК)- Оппозиционный кандидат имеет приусадебный земельный участок площадью 0,12 га в селе Цовинар Гегаркуникской области, 0,64 га пахотной земли и 0,025 га сенокоса. У него нет ни дома, ни автомобиля. Поскольку С.Кочарян не работает, то никаких доходов он не задекларировал. По положению на 1 марта, у Саркиса Кочаряна было 500 тысяч драмов.