ԱԺ-ում քննարկվեց 2022 թվականի բյուջեի նախագծի լրամշակված տարբերակը
2022 թվականի պետական բյուջեի դեֆիցիտը նվազել է 6 մլրդ 736.3 մլն դրամով: Այս մասին խորհրդարանում հայտնեց Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Լրամշակված նախագծով նախատեսվում է 1 տրլն 947.8 մլրդ դրամ եկամուտ, բյուջեի ծախսերը կազմում են 2 տրլն 184 մլրդ դրամ, իսկ դեֆիցիտը՝ 236.2 մլրդ դրամ»,- ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` եկամուտների գծով զուտ ավելացումները կազմել են 1 մլրդ 548.3 մլն դրամ, որից հարկային եկամուտներն ավելացել են 82.8 մլն դրամով:
Փոփոխությունների արդյունքում պետբյուջեի ծախսերը նվազել են 5 մլրդ 187.9 մլն դրամով: Կանխատեսվում է 7% տնտեսական աճ:

Парламент обсудил доработанный вариант проекта госбюджета 2022 года
Дефицит государственного бюджета 2022 года сократился на 6 млрд 736.3 млн драмов, сообщил на сегодняшнем заседании Национального Собрания министр финансов Тигран Хачатрян.
Доработанный проект предусматривает доход в размере 1 трлн 947.8 млрд драмов. Расходная часть бюджета составляет 2 трлн 184 млрд драмов, дефицит – 236.2 млрд.
По словам Хачатряна, доходы увеличились на 1 млрд 548.3 млн драмов, налоговые отчисления – на 82.8 млн драмов.
В результате внесенных изменений расходы госбюджета сократились на 5 млрд 187.9 млн драмов. Предусмотрен экономический рост на 7%.