Նոր նամականիշ՝ ի պատիվ 2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրների
Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության եւ այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն ու «Հայփոստ» ազգային փոստային օպերատորը ներկայացրին նոր նամականիշ՝ նվիրված 2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներ Ֆարթուն Ադանին եւ Իլվադ Էլմանին: Մայր եւ դուստր Սոմալիում ղեկավարում են «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնը: 2020 թ. նրանք «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր հայտարարվեցին առցանց, եւ կորոնավիրուսի համավարակի սահմանափակումների պատճառով հնարավորություն չէր եղել նրանց հանձնելու մրցանակը խորհրդանշող արձանիկը: Ի վերջո, հոկտեմբերին անցկացված 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումների շրջանակում՝ Aurora Dialogues վենետիկյան քննարկման ժամանակ հնարավորություն ընձեռվեց Ֆարթուն Ադանին անձամբ ստանալու այն:
«Այսօր՝ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օրը, չափազանց կարեւոր է մտածել աշխարհում տեղի ունեցող արյունահեղությունների մասին, այն մասին, թե ինչ կարող ենք եւ պետք է անենք դրանք կանխելու համար: Այս նամականիշը մեծ պատիվ է, որը, հուսով եմ, հնարավորություն կտա ավելի շատ մարդկանց աշխարհում իմանալու մեր կատարած աշխատանքի մասին: Մենք իսկապես շատ զգացված ենք՝ Հայաստանից ստանալու մեզ նվիրված նամականիշը»,- ասաց 2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Իլվադ Էլմանը: Ցավոք, այս տարի նա չկարողացավ այցելել Հայաստան եւ անձամբ ներկա գտնվել այս յուրահատուկ միջոցառմանը:
«Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներին նվիրված նամականիշներն «Ավրորան» թողարկում է 2017 թվականից՝ ամեն տարի, եւ հատկապես հպարտ է պահպանելու այս արժեքավոր ավանդույթն այսպիսի անորոշ ժամանակներում: Նամականիշի հեղինակն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության արտ-տնօրեն Ալլա Մինգալյովան է: 350 դրամ անվանական արժեքով այս նամականիշին կցված է 150 դրամ արժեքով նվիրատվության կտրոն:
«Այսօր մենք կմարենք «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը նվիրված հինգերորդ նամականիշը: Շատ ուրախ ենք այս տարի Ֆարթուն Ադանին եւ Իլվադ Էլմանին նվիրված նամականիշը թողարկելու առիթով: Հինգ տարի շարունակ «Հայփոստը» նամականիշներ է թողարկում՝ նվիրված «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներին, եւ շարունակում նրանց մեծարելու ավանդույթը՝ վերջիններիս աշխարհին ներկայացնելով Հայաստանի միջազգային նամականիշների միջոցով: «Հայփոստը» հանձնառու է աջակցելու համաշխարհային մարդասիրական շարժմանը, ինչպես նաեւ աշխարհին ներկայացնելու հայկական մշակույթն ու պատմությունը»,- նշեց «Հայփոստի» գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը:
««Ավրորան» համամարդկային նշանակության մրցանակ է եւ տրվում է մարդկանց կյանքը բարեփոխելու գործում ունեցած համաշխարհային ներդրման համար: Նամականիշի թողարկումը շատ կարեւոր է ոչ միայն հայ, այլեւ միլիոնավոր այլ ֆիլատելիստների համար արտասահմանում»,- ասաց Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Յուրաքանչյուր նվիրաբերված 150 դրամը «Հայփոստը» փոխանցում է «Ավրորային», որն աջակցում է առաջադրված 15 կազմակերպության 36 մարդասիրական նախագծի: Դրանց թվում են նաեւ Ֆարթուն Ադանի եւ Իլվադ Էլմանի ընտրած կազմակերպությունները՝ «Love Does», «Փանզի» հիմնադրամ, «Փրաջվալա», որոնք պայքարում են ազատության եւ մարդու իրավունքների համար, բուժօգնություն տրամադրում մարգինալ խմբերին եւ փրկում սեռական թրաֆիքինգի զոհերին։
«Այն հանգամանքը, որ 2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի մեր դափնեկիրները չկարողացան գալ Հայաստան, հիշեցում է այն մասին, թե կորոնավիրուսի պատճառով որքան շատ մարտահրավերների ենք շարունակ բախվում բոլորս: Բայց կյանքը դանդաղորեն վերադառնում է իր բնականոն հուն: Հիանալի է, որ եւս մեկ անգամ մենք կարող ենք հանդիպել եւ շարունակել մեր ավանդույթները, ինչպիսին օրինակ՝ այս գեղեցիկ նամականիշի օգնությամբ Ֆարթունին եւ Իլվադին մեծարելն է՝ արժանին մատուցելով նրանց աշխատանքին եւ գումար հանգանակելով բարի գործի համար», - ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Նիկոլա Ստանիշը:
«Ավրորայի» ֆինանսավորմամբ «Love Does» կազմակերպությունն Սոմալիում սկսել է կառուցել Աղջիկների առաջնորդության ակադեմիա, նախակրթարան եւ միջին դասարանների դպրոց: 400 երեխա եւ նրանց ընտանիքները կօգտվեն այս երեք կրթօջախներից: Ակնկալվում է, որ կազմակերպության տեղական «Մանկան տուն» կացարանում կխնամեն 40 երեխայի, իսկ օգոստոսից գործող նրանց կենտրոնն արդեն աջակցել է սեռական եւ գենդերային բռնությունից տուժած 48 կանանց եւ երեխաների: Միաժամանակ «Love Does» կազմակերպությունը դպրոց է կառուցում նաեւ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում (ԿԴՀ)՝ Մուգանգա համայնքում, որտեղ կրթությունը հասանելի չէ: Ուսումնական հաստատությունը երկրորդ հնարավորություն կտա 300 երեխայի:
ԿԴՀ-ում «Փանզի» հիմնադրամն սկսել է երկու դպրոցի վերակառուցում, որտեղ սովորում է 1012 աշակերտ: Նրանցից 400-ի ծնողներն անցել են դասընթաց, թե ինչպես ստեղծել եկամուտ, սովորել ընտանիքում եւ համայնքում դրական երկխոսություն վարելու հմտություններ, մասնակցել մարդու իրավունքների եւ երեխաների պաշտպանության վերաբերյալ դասընթացի: Բացի այդ, «Փանզի» հիմնադրամի եւ «Ավրորայի» շնորհիվ 100 կին մասնակցել է դասընթացի, թե ինչպես ձեւավորել փոխադարձ համերաշխության խմբեր (MUSO) եւ ծավալել եկամտաստեղծ գործունեություն: Միաժամանակ տեղի առաջնորդներն անցել են վերապատրաստում երեխաների պաշտպանության եւ կանանց իրավունքների վերաբերյալ:
2021 թ. հունվարից-հունիս «Փրաջվալա» կազմակերպությունն «Ավրորայի» ֆինանսավորմամբ ամբողջական վերականգնողական ծառայություն է մատուցել Հնդկաստանի Հայդերաբադ քաղաքում սեռական թրաֆիքինգի եւ սեռական հանցագործության զոհ դարձած 215 երեխայի: Ծրագրի նպատակն է նրանց համար ստեղծել կացարան, որտեղ նրանց կօգնեն հաղթահարելու տրավման եւ կհեշտացնեն նրանց պայքարը՝ հանուն արդարության:
Այսպիսի նախագծերի շնորհիվ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ուղղակի եւ անուղղակի կերպով աջակցել է ավելի քանի 2.500.000 մարդու 50-ից ավելի երկրում: Օգնեք մեզ ընձեռելու երկրորդ հնարավորություն նրանց, ովքեր ամենից շատ ունեն դրա կարիքը՝ նվիրաբերելով «Ավրորային» այս հղմամբ՝ auroraprize.com/hy/donate:

Новая марка воздает должное лауреатам премии «Аврора» – 2020
В Международный день памяти жертв преступления геноцида и чествования их достоинства представители Гуманитарной инициативы «Аврора», Министерства высокотехнологичной промышленности Армении и HayPost, национального почтового оператора Армении, провели презентацию новой марки с изображением лауреатов премии «Аврора» – 2020 Фартун Адан и Ильвад Эльман. Мать и дочь, возглавляющие Центр мира и прав человека «Эльман» в Сомали, были названы лауреатами в 2020 году в режиме онлайн, но не смогли получить статуэтку премии из-за ограничений, связанных с пандемией COVID-19. В октябре Фартун Адан наконец-то вручили награду на Диалогах «Аврора» в Венеции, прошедших в рамках мероприятий премии «Аврора» – 2021.
«Сегодня, в Международный день памяти жертв преступления геноцида и чествования их достоинства, так важно задуматься о глобальных преступлениях против человечности и о том, что мы можем и должны сделать для их предотвращения. Эта марка – большая честь, которая, надеюсь, позволит бóльшему числу людей по всему миру узнать о нашей работе. Мы очень рады, что теперь у нас в Армении есть своя личная марка», – сказала лауреат премии «Аврора» – 2020 Ильвад Эльман, которая, к сожалению, не смогла приехать в Армению, чтобы принять участие в презентации.
С 2017 года «Аврора» ежегодно выпускает марки с изображением лауреатов премии «Аврора» и особенно гордится тем, что поддерживает эту ценную традицию в такие нестабильные времена, как сейчас. Марку создала дизайнер Алла Мингалёва, арт-директор Гуманитарной инициативы «Аврора». Это также инструмент для фандрайзинга: к марке первого класса стоимостью 350 драмов прилагается купон для пожертвований на 150 драмов.
«Сегодня мы погасим уже пятую почтовую марку, посвященную Гуманитарной инициативе «Аврора». В этом году мы были очень рады сделать марку, посвященную госпоже Фартун Адан и госпоже Ильвад Эльман. На протяжении пяти лет ЗАО HayPost выпускает почтовые марки, посвященные лауреатам премии «Аврора», и поддерживает традицию помещать изображения лауреатов премии «Аврора» на международные марки Армении. HayPost стремится помогать глобальному гуманитарному движению, а также рассказывать миру об армянской культуре и истории», – отметил Айк Карапетян, генеральный директор HayPost.
«Премия «Аврора» имеет исключительное, универсальное значение и присуждается за глобальный вклад в улучшение жизни людей. Выпуск подобных почтовых марок – важное событие не только для армянских филателистов, но и для миллионов филателистов за рубежом», – заявил Овик Мусаелян, председатель Союза филателистов Армении.
С продажи каждой марки HayPost переводит пожертвование в 150 драмов «Авроре», поддерживающей 36 гуманитарных проектов пятнадцати выбранных лауреатами организаций. Среди них и те, кто получил финансирование от Фартун Адан и Ильвад Эльман: Love Does, фонд Panzi и Prajwala. Они борются за свободу и права человека, предоставляют медицинскую помощь маргинализированным слоям населения и спасают жертв сексуальной эксплуатации.
«Тот факт, что наши лауреаты премии «Аврора» – 2020 года не смогли приехать в Армению, напоминает нам о том, с какими трудностями нам всем пришлось столкнуться и все еще приходится сталкиваться из-за COVID-19, но жизнь постепенно возвращается в нормальное русло. Замечательно, что мы снова можем встретиться лично и поддержать подобную традицию, воздав должное Фартун и Ильвад благодаря этой красивой марке, а также отметить их работу и собрать деньги на благое дело», – подчеркнула Никола Станиш, исполнительный директор Гуманитарной инициативы «Аврора».
Благодаря средствам «Авроры» Love Does начала строительство в Сомали Академии лидерства для девочек, а также начальной и средней школы. Эти три объекта будут обслуживать 400 детей и их семьи. В местном приюте «Дом малютки» организация планирует обеспечить уход за 40 детьми, а ее центр поддержки для жертв сексуального и гендерного насилия начал работу в августе и уже оказывает помощь 48 женщинам и детям. Love Does также строит школу в ДРК, в общине Мугунга, не имеющей доступа к образованию. Это учебное заведение даст второй шанс в жизни 300 детям.
Также в ДРК фонд Panzi начал ремонт 2 школ, в которых в общей сложности учатся 1012 учеников. Родители 400 из них прошли обучение, посвященное приносящей доход деятельности, позитивному подходу к диалогу в семье и в сообществе, правам человека и защите детей. Кроме того, благодаря фонду Panzi и «Авроре», 100 секс-работников прошли тренинг по организации групп взаимной солидарности (ГВС) и приносящей доход деятельности. В то же время для местных лидеров провели инструктаж по защите прав детей и женщин.
В январе–октябре 2021 года Prajwala использовала средства «Авроры» для проведения комплексной реабилитации 215 детей, ставших жертвами торговли людьми и сексуальных преступлений в Хайдарабаде, Индия. Программа направлена на создание пространства исцеления для пострадавших, чтобы они могли преодолеть полученные травмы, а также на облегчение их борьбы за справедливость.
Благодаря подобным проектам Гуманитарная инициатива «Аврора» прямо или косвенно поддержала более 2 500 000 человек в более чем 50 странах. Помогите нам дать шанс на новую жизнь тем, кто остро в нем нуждается. Сделайте пожертвование «Авроре» на сайте auroraprize.com/ru/donate.