Հայաստանը Ադրբեջանին կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից․ ԱԳՆ
Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել։ Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտու ողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձեռնարկվող զինված սադրանքները կրում են ամենօրյա բնույթ: Դեկտեմբերի 10-ին նման մի սադրանքի հետևանքով զոհվել է Հայաստանի Զինված ուժերի զինծառայող Վահե Վաղարշակի Մանասերյանը, ևս ութ զինծառայողներ վիրավորվել են:
Խորին ցավակցություն հայտնելով զոհված զինծառայողի ընտանիքին և շուտափույթ ապաքինում մաղթելով վիրավորված զինծառայողներին` Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները և արձանագրում, որ դրանք կրում են պլանավորված բնույթ և տարածաշրջանում իրադրությունը շարունակաբար սրելու նպատակ ունեն:
Այս արձանագրումը հենվում է այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը շարունակաբար զարգացնում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» անհեթեթ հռետորաբանությունը, ինչը հակասում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններին, նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հավակնության անթաքույց դրսևորում է:
Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները ս.թ. մայիսից ապօրինի կերպով ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք և օկուպացրել ավելի քան 40 քառակուսի կիլոմետր տարածք: Այսօրվա միջադեպը տեղի է ունեցել օկուպացված այդպիսի հատվածներից մեկում:
Մինչ օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել զորքերի հայելային հետքաշման մասին Հայաստանի Հանրապետության առաջարկին, որը նոյեմբերի 26-ին ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել նաև գրավոր:
Հայաստանի Հանրապետությունը անվտանգային ոլորտում իր հիմնական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների և ողջ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում է վերը շարադրված փաստերի, ինչպես նաև այն հանգամանքի վրա, որ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է ռազմաշունչ հայտարարություններով ուժի կիրառման հստակ սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության նկատմամբ՝ խախտելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, այդ թվում ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, և վտանգելով տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանի Հանրապետությանը կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից, չխոչընդոտել տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերին:
Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը կարծում է, որ իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու միջոցներից մեկը կարող է լինել հայ-ադրբեջանական սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի երկայնքով միջազգային մոնիտորինգի մեխանիզմի գործարկումը»:

The Ministry of Foreign Affairs of Armenia issued the following statement today.
The military provocations of the Azerbaijani armed forces along the entire Armenian-Azerbaijani border happen every day. On December 10, Vahe Manaseryan, a serviceman of the armed forces of Armenia, was fatally wounded and eight other servicemen were injured in a course of such provocation.
Expressing deep condolences to the family of the fallen serviceman, wishing a speedy recovery to the wounded servicemen, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia condemns the provocative actions of Azerbaijan, emphasizing that they are pre-planned and aimed to further escalate the situation in the region.
The above-mentioned observation is based on the fact that Azerbaijan is constantly evolving its absurd rhetoric on so-called "Zangezur Corridor", which contradicts the Trilateral Statements of November 9, 2020, January 11, 2021, and the agreements reached in Sochi on November 26, 2021, and are a blatant demonstration of the aspirations towards the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Armed units of Azerbaijan have illegally infiltrated into the sovereign territory of the Republic of Armenia and occupied an area of ​​more than 40 square kilometers since May of this year, and today’s incident took place in one of those areas.
To date, Azerbaijan has not responded to the proposal of the Republic of Armenia on the mirror withdrawal of the troops, which was handed over to the Azerbaijani side in written form on November 26.
The Republic of Armenia draws the attention of its partner in the security sphere - the Russian Federation, also the Collective Security Treaty Organization, UN Security Council, OSCE Minsk Group Co-Chair countries and the international community to the above-mentioned evidence, as well as to the fact that with its warmongering statements the official Baku continues the threats of use of force against the sovereignty and territorial integrity of Armenia, violating the fundamental principles of international law, including the UN Charter, as well as undermining the regional and global security.
The Republic of Armenia calls on the Republic of Azerbaijan to refrain from provocative rhetoric and actions, and not to hinder the efforts of establishing peace and stability in the region.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia is convinced that the mirror withdrawal of the troops from the Armenian-Azerbaijani border and the launch of an international monitoring mechanism could be one of the measures to avoid further escalation of the situation.
Dikran Setragyan
I would like to see Alen Simonyan drive his BMW to poor Armenian villages just to show off.
ANOTHER EXAMPLE OF ARMENIA CRYING AND BEGGING TO COUNTRIES WHO DON'T GIVE A SHIT!!!!! IF ARMEENIA LEEDERS WERE NOT CORRUPT AND STEEEL BILLIONS $$$$ FOR 30 YEEERS, ARMEENIA WOULD BE SUPER POWER AND RICH NOW!!!!! STOP CRYING AND BEGGING LIKE BABY!!!! STOP STEELING MONEY!!!! START BUILDING THE NATION!!!!!!!
Paul jegal
After loosing 40km of republic of Armenia forget about trilateral, Sochi, Minsk, Moscow, and all the shitty agreements, and the start sending to the frontline real fighters who can kill and stop the enemy encroachments. We are fed up hearing everyday a soldier is dead or captured. Sickening and very shameful situation.
Karnig Hamo
Your words don’t mean any things. Don’t be a cry babe. Ask the leader of the parliament to drive his brand new BMW to area where Azeris have control, and try to librate occupied lands.
Serop
The turks only understand the language of force, and we must also learn that WE HAVE NO FRIENDS... We must rally globally and act, otherwise our children will start writing new patriotic songs to liberate Armenian for the next 100 years... Wake the ###k up