ԱԺ հանձնաժողովում ՄԻՊ-ի պաշտոնում Քրիստինե Գրիգորյանի թեկնածությունը ներկայացվեց
Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել է արդարադատության փոխնախարար Քրիստինե Գրիգորյանի թեկնածությունը: Հարցն այսօր քննարկվեց Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում:
Հիշեցնենք, որ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն այդ պաշտոնում ընտրվել է 2016 թվականի փետրվարի 23-ին: ՄԻՊ-ը, օրենսդրության համաձայն, պաշտոնավորում է 7 տարի:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը հիշեցրեց, որ Սահմանադրության համաձայն՝ ի թիվս այլ պահնաջների, թեկնածուն պետք է հասարակության մեջ բարձր հեղինակություն վայելող անձ լինի: Նա հետաքրքրվեց, թե ինչու է իշխանությունը կանգ առել հենց այդ թեկնածուի վրա:
Գրիգորյանի թեկնածությունը ներկայացնող Վլադիմիր Վարդանյանն արձագանքեց՝ այդ չափանիշների գնահատականը կտա խորհրդարանն իր ընտրության միջոցով: Նա նաև հավելեց, որ թեկնածուն բավական ակտիվ է եղել մարդու իրավունքների պաշտանության ոլորտում:
«Տիկին Գրիգորյանն օժտված է այն հատկանիշներով, որոնք անրաժեշտ են ու բավարար, որ իր թեկնածությունը ներկայացվի այս պաշտոնում»,- ասաց նա:
Մանուկյանն առաջարկեց դուրս գալ փողոց և պատահական անցորդներից հարցնել, թե քանիսն է ճանաչում Գրիգորյանին: Վլադիմիր Վարդանյանը հակադաձեց՝ շատերն էլ պատգամավորներին կարող են չճանաչել, սակայն դա չի նշանակում, որ վերջիններս չեն վայելում հասարակության հեղինակությունը:
Ըստ Արեգնազ Մանուկյանի՝ գործող ՄԻՊ Արման Թաթոյանից դժգոհ է եկու սուբյեկտ՝ Ադրբեջանը և ՔՊ-ն, նա հետաքրքրվեց, թե ինչու է այդպես:
Վլադիմիր Վարդանյանը վստահեցրեց՝ իշխանությունից որևէ մեկը Արման Թաթոյանի գործունեությանը գնահատական չի տվել, նա նաև հավելեց՝ Արման Թաթոյանն առաջին օմբուդսմենն է, որը պաշտոնավարում է մինչ իր լիազորությունների ավարտը:
«Մենք բնականոն ընթացակարգով նոր ՄԻՊ ենք ընտրում, ինչ վերաբերում է Ձեր ակնարկային հարցին, թե ինչի չեք Արման Թաթոյանին առաջադրել, ես նոր եմ վերադարձել Վենետիկի հանձնաժողովի նիստից: Այնտեղ հստակ չափորոշիչ է ներկայացվել, որ ՄԻՊ-ի անկախության ամրապնդման տեսանկյունից վերընտրման ինստիտուտը պետք է բացառվի»,- ասաց Վարդանյանը:
Քրիստինե Գրիգորյանն իր խոսքում վստահեցրեց՝ ընտրվելու դեպքում անկողմնակալ է լինելու՝ չնայած որ այժմ քաղաքական պաշտոն է զբաղեցնում:

В постоянной комиссии НС представили нового кандидата на должность Омбудсмена
Властная парламентская фракция “Гражданский договор” выдвинула на должность Защитника прав человека Армении кандидатуру заместителя министра юстиции Кристине Григорян. Сегодня вопрос избрания нового Омбудсмена обсуждался на внеочередном заседании постоянной комиссии по правам человека и общественным вопросам Национального Собрания.
Напомним, что действующий Омбудсмен Арман Татоян был избран на эту должность 23 февраля 2016 г. По закону, срок работы ЗПЧ составляет 7 лет.
Депутат оппозиционной фракции “Айастан” Арегназ Манукян, напомнив о том, что, согласно Конституции, кандидат на этот пост должен пользоваться авторитетом в обществе, поинтересовалась, почему власть остановила свой выборы на К. Григорян.
Представлявший кандидата Владимир Варданян пояснил, что оценка этих критериев будет дана в результате выборов в НС. Он также отметил, что кандидат проявлял большую активность в сфере защиты прав человека.
“Госпожа Григоряна наделена теми качества которые необходимы для выдвижения ее кандидатуры на должность ЗПЧ”,- отметил В. Варданян.
В ответ Арегназ Манукян предложила провести на улице опрос и выяснить, сколько человек знают Кристине Григорян.
Оппозиционный депутат поинтересовалась, почему Омбудсменом Арманом Татояном недовольны два субъекта – Азербайджан и партия “Гражданский договор”?
Владимир Варданян заявил, что никто из представителей власти не давал оценку деятельности Татояна. Он также напомнил о том, что Арман Татоян – первый Омбудсмен, который остался на своем посту до истечения срока своих полномочий.
“Нового Защитника мы выбираем в соответствии с законом. Что касается того,  почему мы не выдвинули кандидатуру Армана Татояна, то должен сказать, что я недавно вернулся с заседания Венецианской комиссии, на котором был озвучен конкретный критерий: с целью укрепления независимости Защитника прав человека институт его переизбрания должен быть исключен”,- сказал Владимир Варданян.
Сама Кристине Григорян в своем выступлении отметила, что хотя в настоящее время занимает политическую должность, в случае избрания Омбудсменом будет соблюдать беспристрастность.