Բան Կի-Մունի և Իրինա Բոկովայի համատեղ ուղերձը
ՄԱԿ - ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունի և ՅՈւՆԵՍԿՕ–ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովայի համատեղ ուղերձը Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ
Խոսքի ազատությունը մեր ամենաթանկ իրավունքներից մեկն է: Այն ամրապնդում է ցանկացած այլ ազատություն և հիմք է հանդիսանում մարդկային արժանապատվության համար: Վերջինիս իրականացման գործում կենսական նշանակություն ունի ազատ, բազմակարծիք և անկախ մամուլի գոյությունը:
Այս ուղերձը նվիրված է Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվան: Մամուլի ազատությունը ենթադրում է ազատ արտահայտվելու իրավունք, ինչպես նաև ցանկացած լրատվամիջոցով որոնելու, ստանալու և տարածելու տեղեկատվություն ու մտքեր` անկախ սահմաններից, ինչպես նշված է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 19-րդ հոդվածում: Այս ազատությունը կարևոր է առողջ և կենսունակ հասարակությունների համար:
Արաբական աշխարհում տեղի ունեցած փոփոխությունը ցույց է տվել իրավունքներ ձեռք բերելու ձգտման ուժը` նոր ու հին լրատվամիջոցների միավորման արդյունքում: Մամուլի նորահայտ ազատությունը խոստանում է վերափոխել հասարակությունը առավել թափանցիկության և պատասխանատվության միջոցով: Այն հաղորդակցվելու և տեղեկատվություն ու գիտելիքներ տարածելու նոր ուղիներ է բացելու: Ազդեցիկ նոր ձայն է բարձրանում հատկապես երիտասարդության շրջանում, ովքեր լուռ էին նախկինում: Ահա, թե ինչու այս տարվա Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը կենտրոնացած է «Նոր Ձայներ. Մամուլի ազատությունը` որպես հասարակությունների վերափոխման խթանիչ» թեմայի վրա:
Մամուլի ազատությունը նաև սաստիկ ճնշումների է ենթարկվում ամբողջ աշխարհում: Անցյալ տարի ՅՈՒՆԵՍԿՕ–ն դատապարտեց 62 լրագրողների սպանությունը, որոնք զոհվեցին իրենց աշխատանքը կատարելու հետևանքով: Վերոնշյալ լրագրողները չպետք է մոռացության մատնվեն, իսկ այդ հանցագործությունները` մնան անպատիժ: Քանզի մամուլն արդեն հասանելի է էլեկտրոնային տարբերակով, ավելի շատ առցանց լրագրողներ, այդ թվում և բլոգերներ են ենթարկվում բռնության, հարձակման, ինչպես նաև սպանվում են իրենց աշխատանքը կատարելու պատճառով: Նրանց անվտանգությունը ևս պետք է ապահովել, ինչպես ապահովվում է ավանդական լրատվամիջոցների աշխատակիցների անվտանգությունը:
Լրագրողների անվտանգության և անպատժելիության խնդրի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի միջ-գործակալական առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ ՅՈՒՆԵՍԿՕ–ի գրասենյակում 2011թ. սեպտեմբերի 13-14-ին: Մշակվեց ՄԱԿ-ի գործողությունների ծրագիր` ուղղված լրագրողների և մամուլի աշխատակիցների համար աշխատանքի էլ ավելի ազատ ու անվտանգ միջավայրի ստեղծմանը: Միևնույն ժամանակ մենք շարունակելու ենք ամրապնդել իրավական հիմքերը ազատ, բազմակարծիք և անկախ լրատվամիջոցների գործունեության համար, հատկապես այն երկրներում, որոնք հակամարտության ավարտից հետո բռնել են վերափոխման և վերակառուցման ուղին: Գերբեռնված տեղեկատվության պայմաններում մենք պետք է աջակցենք երիտասարդներին զարգացնելու հատկապես իրենց վերլուծական կարողությունները և բարձրացնելու մեդիա գրագիտության մակարդակը:
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը մեզ հնարավորություն է ընձեռում նպաստելու մամուլի ազատության ամրապնդմանը: Մենք կոչ ենք անում պետություններին, արհեստավարժ լրատվամիջոցներին և հասարակական կազմակերպություններին ամենուրեք միավորելու ուժերը Միավորված ազգերի կազմակերպության հետ` խթանելու էլեկտրոնային և առցանց արտահայտման ազատությունը` միջազգայնորեն ընդունված սկզբունքներին համաձայն: Սա անհատական իրավունքների սյուն է` առողջ հասարակությունների ձևավորման հիմք և սոցիալական վերափոխման ուժ:

Freedom of expression is one of our most precious rights. It underpins every other freedom and provides a foundation for human dignity. Free, pluralistic and independent media is essential for its exercise.
This is the message of World Press Freedom Day. Media freedom entails the freedom to hold opinions and to seek, receive and impart information and ideas through any media and regardless of frontiers, as stated in Article 19 of the Universal Declaration of Human Rights. This freedom is essential for healthy and vibrant societies.
Change in the Arab world has shown the power of aspirations for rights when combined with new and old media. Newfound media freedom is promising to transform societies through greater transparency and accountability. It is opening new ways to communicate and to share information and knowledge. Powerful new voices are rising – especially from young people – where they were silent before. This is why this year’s World Press Freedom Day is centred on the theme of New Voices: Media Freedom Helping to Transform Societies.
Media freedom also faces severe pressures across the world. Last year, UNESCO condemned the killing of 62 journalists who died as a result of their work. These journalists must not be forgotten and these crimes should not remain unpunished. As media moves online, more online journalists, including bloggers, are being harassed, attacked, and killed for their work. They must receive the same protection as traditional media workers.
The first UN Inter-Agency Meeting on Safety of Journalists and the Issue of Impunity met at UNESCO on the 13 and 14 September 2011. We produced a Plan of Action for the UN to build a more free and safe environment for journalists and media workers everywhere. At the same time, we will continue to strengthen the legal foundations for free, pluralistic and independent media, especially in countries undergoing transformation or rebuilding after conflict. At a time of information overload, we must help young people especially to develop critical skills and greater
media literacy.
World Press Freedom Day is our opportunity to raise the flag in the fight to advance media freedom. We call on States, professional media and non-governmental organisations everywhere to join forces with the United Nations to promote online and offline freedom of expression in accordance with internationally accepted principles. This is a pillar of individual rights, a foundation for healthy societies and a force for social transformation.